Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

12 sierpnia 2020

Najnowszy film Lecha Majewskiego już w kinach! Uroczysta śląska premiera „Doliny Bogów” 18 sierpnia w Katowicach

Keir Dullea, John Malkovich

Urodzony w Katowicach, tworzący w Polsce i za granicą wybitny reżyser filmowy i teatralny, twórca videoartów, scenarzysta, poeta, prozaik i malarz. Lech Majewski – reżyser takich uznanych i wielokrotnie nagradzanych dzieł jak „Wojaczek”, „Angelus” czy „Młyn i krzyż” – powraca z kolejną produkcją. 18 sierpnia w Katowicach odbędzie się uroczysta śląska premiera najnowszego, długo oczekiwanego filmu reżysera – „Dolina Bogów” z Johnem Malkovichem, Bérénice Marlohe i Joshem Hartnettem w rolach głównych.

„Dolina Bogów” Lecha Majewskiego to artystyczna uczta wykraczająca poza tradycyjny obraz filmowy. W międzynarodowej obsadzie znaleźli się m.in. John Malkovich („Niebezpieczne związki”), Bérénice Marlohe („Skyfall”), Josh Hartnett („Helikopter w ogniu”), John Rhys-Davies (trylogia „Władca pierścieni”) i Keir Dullea („2001: Odyseja kosmiczna”). Historia o bogach ukrytych w górach oparta na legendzie plemienia Navajo, hipnotyzuje zdjęciami, które reżyser współtworzył razem z Pawłem Tyborą („Onirica”) w Valley of the Gods w stanie Utah w USA oraz muzyką skomponowaną przez laureata Oscara® – Jana A.P. Kaczmarka. Zdjęcia do filmu powstawały także w studiach CeTA we Wrocławiu oraz na Górnym Śląsku – w „Dolinie Bogów” zobaczymy gmach Sądu Okręgowego przy ulicy Francuskiej w Katowicach, budynek Muzeum Śląskiego, zamek w Pszczynie oraz wnętrza sosnowieckiego Pałacu Dietla. Film został wsparty ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego prowadzonego przez Instytucję Filmową Silesia Film, która jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego. Ogólnopolskim Patronem Filmu jest Miasto Katowice.

Uroczysta śląska premiera filmu „Dolina Bogów” odbędzie się 18 sierpnia w dwóch katowickich kinach Instytucji Filmowej Silesia Film. O 18:30 film pokazany zostanie w Kinoteatrze Rialto, gdzie przed seansem z widzami spotka się sam reżyser. Godzinę później, o 19:30, odbędzie się pokaz w Kinie Kosmos, którego zwieńczeniem będzie spotkanie i rozmowa z Lechem Majewskim. Wszystkich miłośników twórczości reżysera Silesia Film zaprasza również na dodatkowy pokaz specjalny „Doliny Bogów” i spotkanie z Lechem Majewskim 27 sierpnia o 18:30 w Kinie Kosmos.

Lech Majewski jest twórcą niezwykle wszechstronnym o wyjątkowym podejściu do materii kina i samego procesu twórczego: w swoich filmach jest nie tylko reżyserem, ale również tworzy scenografię i muzykę, realizuje zdjęcia czy odpowiada za montaż. Jego kino, erudycyjne i zarazem bardzo efektowne plastycznie, pełne jest nawiązań do literatury, malarstwa, historii, mitologii. Lech Majewski jest również autorem wystaw fotograficznych, malarskich i rzeźbiarskich oraz cykli videoartów prezentowanych w wielu muzeach i galeriach, m.in. Tel Aviv Museum of Art, National Gallery w Londynie, Prado w Madrycie, Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w Luwrze, a także na Festiwalu Filmowym w Berlinie (2007) i Biennale w Wenecji (2007). W 2006 roku prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art uhonorowało jego twórczość organizacją indywidualnej retrospektywy.

Za reżyserię „Doliny Bogów” Lech Majewski otrzymał Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. Film prezentowany był także w Konkursie Głównym podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz znalazł się w Konkursie Międzynarodowym Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

 

18 sierpnia | 18.30 | Kinoteatr Rialto | uroczysta śląska premiera filmu “Dolina Bogów”, reż. Lech Majewski | przed filmem spotkanie z reżyserem

18 sierpnia | 19.30 | Kino Kosmos | uroczysta śląska premiera filmu “Dolina Bogów”, reż. Lech Majewski | po filmie spotkanie z reżyserem 

27 sierpnia | 18.30 | Kino Kosmos | pokaz specjalny filmu “Dolina Bogów” i spotkanie z reżyserem Lechem Majewskim

Paweł Tybora, Lech Majewski
SILESIA FILM