Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

23 sierpnia 2019

Narodowe czytanie w Kinie Kosmos. Bruno Schulz i „Sanatorium pod Klepsydrą”

Jak co roku wpisujemy się w ogólnonarodową akcję czytania dzieł polskiej literatury zapoczątkowaną jeszcze w 2012 roku.

Tegoroczna edycja to czytanie wybranych przez Parę Prezydencką ośmiu nowel autorstwa naszych najwybitniejszych mistrzów pióra. Jako Instytucja związana z filmem postanowiliśmy przypomnieć dzieło Bruno Schulza i połączyć tę ogólnopolską akcję z prezentacją filmowego arcydzieła Wojciecha Jerzego Hasa „Sanatorium pod Klepsydrą”, opartego na utworach Schulza.

Tekstem Bruno Schulza, nad którym pochylimy się w Kinie Kosmos, będzie nowela „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”. W sali kinowej Kina Kosmos najpierw wysłuchamy tekstu w interpretacji aktorów Teatru Śląskiego: Zbigniewa Wróbla i Artura Święsa, a następnie obejrzymy genialną adaptację prozy Bruno Schulza.

„Sanatorium pod Klepsydrą” (1973) w reżyserii Wojciecha Hasa do dziś pozostaje jednym z najbardziej wyrafinowanych dzieł polskiej kinematografii. To, co wydawało się niemożliwe, czyli przeniesienie prozy Schulza na materię filmową, stało się faktem i to niezwykle znaczącym dla polskiej kinematografii. To niezwykła, poetycka refleksja nad przemijaniem, sensem życia, a także wieloma drobnymi sprawami składającymi się na nasze życie.

 

7 września | sobota | godz. 18.00 | Kino Kosmos

„Sanatorium pod Klepsydrą”, reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1973 | 119 min

W rolach głównych: Jan Nowicki, Gustaw Holoubek, Halina Kowalska

Józef – główny bohater odwiedza sanatorium, w którym leczył się jego zmarły ojciec. W tym niezwykłym miejscu przenosi się w przeszłość. W onirycznej, surrealistycznej rzeczywistości jego ojciec żyje, a on ponownie jest małym chłopcem. Widzi żydowskie miasteczko, swój rodzinny dom oraz tę, która odrzuciła jego miłość.

Film zaprezentujemy w odnowionej cyfrowo wersji.

 

Bilety w cenie 14 zł/12 zł do nabycia w kasie Kina Kosmos i na Filmowa.net

SILESIA FILM