Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

16 listopada 2018

Informacja, dezinformacja, fake news: cykl REALnie…? w Kinie Kosmos

Informacja, dezinformacja, fake news… Gdzie szukać tzw. prawdy o człowieku i współczesnym świecie? Komu zaufać, a czego unikać? Miłośnikom filmowego dokumentu polecamy spotkania i projekcje w ramach cyklu “REALnie…?” To starannie wyselekcjonowane tytuły festiwalowe lub filmy, które koniecznie trzeba omówić. Eksperci lub osoby poszerzające kontekst pokazywanych obrazów. Tematy kontrowersyjne, inne, ekscytujące oraz tytuły, które oferują widzom skupienie, popularyzujące sztukę obserwacji i słuchania. Jeśli szukasz miejsca, w którym można z ufnością zatrzymać się i namyślić nad tym, co tu i teraz lub preferujesz ogląd świata bez filtrów – zapraszamy do Kina Kosmos.

Do końca roku spotkamy się jeszcze dwa razy: 22 listopada porozmawiamy o ciemnej stronie Internetu, a 11 grudnia – o tym, jak zatruwa nas smog i co możemy z tym zrobić.

22 listopada | czwartek | 18.00 | bilety: 15 zł/18 zł

INTERNET NIEDEMOKRATYCZNY – ciemna strona Sieci…

Czyściciele Internetu | reż. Moritz Riesewieck, Hans Block | Brazylia, Niemcy 2018 | 88 min

Każdego dnia co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Jego współzałożyciel, Mark Zuckerberg, obiecał kiedyś, że Facebook będzie bez ograniczeń dzielić się wszystkim z każdym, ale okazało się, że jest zupełnie inaczej. Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się nam z pozoru wydaje. Tysiące moderatorów treści na Filipinach dzień w dzień decyduje o tym, co pojawia się, a co nie w mediach społecznościowych. To właśnie oni akceptują lub odrzucają publikowane przez nas filmy i zdjęcia. I o ile trudno się spierać z potrzebą monitorowania wszelkich obrazów przemocy, to we wszystkich innych przestrzeniach taka cenzura wydaje się dyskusyjna. A już na pewno wiele wątpliwości budzić może przypadek pochodzącego z Los Angeles artysty Illmy Gore’a, który chciał umieścić na Facebooku nagiego Donalda Trumpa z małym penisem, ale zdecydowano o usunięciu go z sieci ponieważ pogarszał wizerunek amerykańskiego prezydenta. Co więcej konto Gore’a na Facebooku zostało zamknięte. Film przedstawia kulisy, skutki i ofiary internetowej cenzury, która de facto okazuje się idealnym narzędziem do sterowania rzeczywistością. Wysoko postawieni eksperci techniczni i byli czyściciele sieci opowiadają o potrzebie i praktyce takich działań. Okazuje się, że media społecznościowe negocjują z niektórymi krajami dostęp do materiałów krytycznych wobec ich rządów. Jak to możliwe, że wielkie internetowe korporacje, takie jak Facebook, czy Instagram o niewielkiej lub zerowej odpowiedzialności wobec swoich klientów, mają dziś taką władzę, o jakiej do tej pory większość państw mogłaby tylko pomarzyć?

Przed seansem o rosnącym wpływie sieci na nasze codzienne wybory (także polityczne), o nieetycznych działaniach internetowych moderatorów, cybernetycznej sztuce manipulacji i kreowania “fake newsów” oraz o potędze Darknetu opowie medioznawca dr Tomasz Bielak (Akademia Techniczno – Humanistyczna w Bielsku – Białej).

 

11 grudnia | wtorek | 17.30 | bilety: 15 zł/17 zł

TRUJ(e)MY SIĘ! Mroczna strona miast

Smog Wars | reż. Jonathan L. Ramsey | Polska 2018 | 56 min

“Smog Wars” to pierwszy długometrażowy film dokumentalny poświęcony problematyce zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Ten zaangażowany dokument daje impuls do re-definicji standardów jakości powietrza w naszym kraju. “Smog Wars” został w całości sfinansowany i zrealizowany przez osoby prywatne. Jego główną siłą jest niezależność, autentyzm i oryginalna narracja, która zmusza do widza do autorefleksji nie wskazując w bezpośredni sposób winnego. Co roku około 50 tys. przedwczesnych zgonów w Polsce jest spowodowane zanieczyszczeniem powietrza. 9 stycznia 2017 roku jakość powietrza w Warszawie była gorsza niż w jakimkolwiek innym dużym mieście na świecie, co wywołało ogólnonarodową dyskusję na temat walki ze smogiem. Wśród zbulwersowanych jest Michał Konopa, mieszkający w Warszawie ojciec astmatycznego dziecka, który postanawia zaangażować swojego amerykańskiego kolegę Jonathana w nakręcenie filmu badającego specyfikę polskiego smogu. Dzięki wywiadom z ludźmi z różnych warstw społeczeństwa polskiego widz dowiaduje się, jak zanieczyszczenie powietrza odbija swoje piętno na codziennym życiu europejskiej stolicy w  2018 roku i dlaczego rozwiązanie tego problemu nie jest łatwe.

Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu, Jonathanem L. Ramseyem, które poprowadzi Jarosław Makowski.

Jonathan L. Ramsey jest reżyserem-samoukiem z Chicago, który od 8 lat mieszka w Warszawie. Tworzy krótkie, osobiste filmy dokumentalne o życiu w Polsce. Jego debiutancki obraz “Żyjąc z Warszawą” poświęcony obcokrajowcom mieszkającym w Warszawie, został wyemitowany na kanale TVN Style we wrześniu 2017 r. Drugi dokument, “One’s Man Brexit”, zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Manchesterze w 2017 r. i  będzie emitowany na kanale iTVN w 2018 r. Ostatnia produkcja “Smog Wars”, to najbardziej ambitny projekt Jonathana.

Bilety do nabycia w kasie Kina Kosmos i na Filmowa.net 

SILESIA FILM