Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

17 lipca 2020

Nie tylko Beksińscy. Portret podwójny: Magdalena Grzebałkowska i Marcin Borchardt w drugim odcinku podcastu KINO MA GŁOS

KINO MA GŁOS: odc.2

W drugim odcinku podcastu KINO MA GŁOS Instytucja Filmowa Silesia Film zaprasza na spotkanie dwojga twórców, których połączyła historia rodziny Beksińskich. Magdalena Grzebałkowska – reporterka i pisarka, autorka bestsellerowej biografii „Beksińscy. Portret podwójny” i Marcin Borchardt – filmowiec, wykładowca i reżyser dokumentu „Beksińscy. Album wideofoniczny” w blisko godzinnej rozmowie o możliwościach i ograniczeniach literackiego i filmowego dokumentalizmu, odkrywaniu swoich bohaterów, a także dlaczego prawda jest ciekawsza od fikcji i kto cierpi na „syndrom oszusta”.

Rozmowa Magdaleny Grzebałkowskiej i Marcina Borchardta, zarejestrowana w sopockim domu reżysera, którego pisarka jest, notabene, sąsiadką, to pozycja obowiązkowa, nie tylko dla miłośników biografii Beksińskich, którym zarówno Grzebałkowska, jak i Borchardt poświęcili kilka lat swojego zawodowego, i, jak się okazuje, prywatnego życia. Refleksje dotyczące pracy nad książką i filmem dokumentalnym o Beksińskich stają się dla Grzebałkowskiej i Borchardta punktem wyjścia dla fascynującej, błyskotliwej wymiany myśli i anegdot dotyczących współczesnej kultury, kina, literatury faktu i procesu twórczego jako formy kontaktu ze sobą i z drugim człowiekiem. Do posłuchania i pomyślenia – z niezwykłą przyjemnością.

Magdalena Grzebałkowska – polska pisarka i dziennikarka. Nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” autorka bestsellerowych biografii: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego” (2011), „Beksińscy. Portret podwójny (2014)” i „Komeda. Osobiste życie jazzu” (2018).

Marcin Borchardt – scenarzysta, reżyser, filmoznawca. Autor filmów dokumentalnych, reklam, wideoklipów, programów telewizyjnych. Wykładowca w Gdyńskiej Szkole Filmowej i na Uniwersytecie Gdańskim. Jego dokument „Beksińscy. Album wideofoniczny” (2017) zdobył liczne nagrody na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Krakowie, Chicago i Nowym Jorku.

 

Rozmowa do posłuchania już od 17 lipca na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i na YouTube!

Zapraszamy!

 

KINO MA GŁOS

Skierowany do dorosłych podcast KINO MA GŁOS to inspirowana legendarną rozmową François Truffauta i Alfreda Hitchcocka eksperymentalna formuła spotkania dwóch osobowości, w której twórcy znani do tej pory ze swoich filmów, książek czy ról filmowych mówią własnym głosem. Każdy odcinek to blisko godzinna rozmowa dwóch twórców, dla której punktem wyjścia stają się wspólne zainteresowania, doświadczenia, czy podobne – albo zupełnie przeciwstawne – spojrzenia na kino. Czternastu artystów i twórców współczesnego polskiego kina w siedmiu rozmowach o filmie, sztuce i życiu zabierze nas – i siebie nawzajem – w podróż po swoich światach. O tym, co myślą, jak i dlaczego robią kino, jak je postrzegają i czym się inspirują porozmawiają ze sobą m.in. reżyserzy: Agnieszka Smoczyńska, Tomasz Wasilewski, Jagoda Szelc, Olga Chajdas, Urszula Antoniak, pisarka Magdalena Grzebałkowska czy aktorka Justyna Wasilewska. Autorem muzyki do podcastu jest Daniel Spaleniak, młody polski artysta, którego utwory znalazły się w największych serialowych produkcjach ostatnich lat, jak „Elementary”, „Ozark”, czy „The Path”.

KINO MA GŁOS – od 3 lipca co dwa tygodnie do posłuchania na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i na YouTube.

 

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci

 

Patroni medialni:

Czasopismo EKRANY | Radio Katowice

 

SILESIA FILM