Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

31 stycznia 2021

NIEDZIELA Z „KINOTKAMI”. KREATYWNE WARSZTATY ONLINE DLA MŁODYCH KINOMANÓW

NIEDZIELA Z KINOTKAMI

Tajemnice kina, filmowe wspomnienia, magia charakteryzacji, eksperymenty z dźwiękiem i obrazem. Już 7 lutego o 11.00 startuje cykl warsztatów online NIEDZIELA Z „KINOTKAMI” inspirowany naszą najnowszą, zupełnie wyjątkową publikacją dla dzieci i młodzieży –  „KINOTKI. Notatnik filmowy”.

Rozpoczynający się w lutym cykl warsztatów online dla młodych kinomanów to okazja, aby wcielić się w rolę filmowych detektywów. Podczas niedzielnych spotkań tropić będziemy ślady, które w filmach pozostawili reżyserzy, operatorzy filmowi, kostiumografowie, charakteryzatorzy. Spróbujemy rozgryźć, jak wygląda produkcja filmowa od kuchni, a przy okazji podzielić się swoimi wspomnieniami z wizyt w kinie, filmowymi zachwytami i przemyśleniami.

Inspiracją dla poszczególnych spotkań warsztatowych będą wybrane strony z naszej najnowszej publikacji skierowanej do dzieci i młodzieży – „KINOTKI. Notatnik filmowy”.

Na bezpłatne warsztaty online zapraszamy dzieci w wieku 7-10 lat.

Czas trwania każdego z warsztatów: 45 min

Udział w warsztatach jest bezpłatny!

Uwaga! Liczba uczestników ograniczona! Zapisy i szczegółowe informacje pod adresem: m.cekiera@silesiafilm.com Na każde warsztaty obowiązuje osobne zgłoszenie.

Warsztaty online odbędą się za pośrednictwem aplikacji Zoom. Link do spotkania, karty pracy do wydrukowania oraz lista potrzebnych materiałów na warsztaty udostępnione zostaną zapisanym na warsztaty uczestnikom.

***

NIEDZIELA Z „KINOTKAMI” to wydarzenie towarzyszące wydaniu najnowszej, skierowanej do dzieci i młodzieży, publikacji Instytucji Filmowej SILESIA FILM. „KINOTKI. Notatnik filmowy” to wyjątkowy w swojej formie przewodnik po osobistej mapie kina, który pozwala na samodzielne uzupełnianie, notowanie, kreślenie, czytanie, projektowanie, eksperymentowanie – zbieranie kinowych doświadczeń i opisywanie emocji.

Publikację można nabyć w sprzedaży wysyłkowej oraz już niebawem  dobrych księgarniach kameralnych w całym kraju.

Więcej informacji: https://silesiafilm.com/wydawnictwo/

 

Program warsztatów:

7 lutego | niedziela | godz. 11.00

UŚMIECH E.T. O CHARAKTERYZACJI I REKWIZYTACH FILMOWYCH

Czy każdy aktor i aktorka potrzebują charakteryzacji? Jakie efekty mogą uzyskać w swojej pracy charakteryzatorzy? Jaką rolę pełnią w filmie przedmioty?

Podczas warsztatów porozmawiamy o naszych ulubionych filmowych charakteryzacjach i odkryjemy, co przedmioty wykorzystane w filmie mówią nam o jego bohaterach.

Prowadzenie: Małgorzata Cekiera

 

14 lutego | niedziela | godz. 11.00

POLA NEGRI I TAJEMNICE KINA NIEMEGO

Jak opowiadać obrazem filmowym bez użycia dźwięku? Kim była Pola Negri i dlaczego nie została gwiazdą kina dźwiękowego? Co robili taperzy?

Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas warsztatów. Spróbujemy także swoich sił w tworzeniu opowieści obrazowej.

Prowadzenie: Małgorzata Dębniak

 

21 lutego | niedziela | godz. 11.00

SUKNIA BALOWA CZY KRÓTKIE SPODENKI? PROJEKTUJEMY KOSTIUM FILMOWY

W co przebrać aktora, żeby stał się bohaterem filmu – to zadanie dla kostiumografa lub kostiumografki.

Podczas zajęć zastanowimy się, jakie ma znaczenie i co o postaci filmowej mówi kostium, w którym widzimy ją na ekranie. Spróbujemy przygotować własne projekty kostiumów dla naszych filmowych bohaterów.

Prowadzenie: Małgorzata Cekiera

 

28 lutego | niedziela | godz. 11.00

CO TO ZA HISTORIA? O PLANACH FILMOWYCH I STORYBOARDACH

W trakcie warsztatów przyjrzymy się scenopisom z popularnych bajek. Wykorzystując ekran komputera, ulubioną zabawkę i odrobinę wyobraźni, stworzymy własne opowieści zapisane na storyboardach.

Prowadzenie: Małgorzata Dębniak

SILESIA FILM