Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

17 czerwca 2020

Okulary Harry’ego Pottera, czyli co robi kostiumograf? Już jutro zapraszamy na siódmy odcinek „Domowego Studia Filmowego”

Domowe Studio Filmowe

Jeśli widzieliście filmy o przygodach Harry’ego Pottera, to pewnie doskonale pamiętacie, jak wyglądał główny bohater. Potrafilibyście go narysować albo odtworzyć jego obraz w wyobraźni. Jak myślicie – kto tworzy postać filmową? Scenarzysta ją opisuje, aktor – ożywia, a reżyser każde działać. Ale aby aktor mógł stać się bohaterem filmu – którego zapamiętamy, który nas zafascynuje albo wręcz przeciwnie – przestraszy czy przerazi, potrzeba jeszcze kogoś. Kogoś bardzo ważnego, kto sprawi, że już zawsze będziecie pamiętać, jakie okulary nosił Harry Potter.

O pracy kostiumografa, tworzeniu stylu postaci i fantastycznym ćwiczeniu z wyobraźni, dzięki któremu każde z was może stworzyć swoją wersję ulubionego bohatera, już jutro w kolejnym odcinku „Domowego Studia Filmowego” opowie kostiumografka Emilia Dadoń.

Każdy z nas, czytając książkę, wyobraża sobie, jak wyglądają jej bohaterowie. Nasza wyobraźnia – mając do dyspozycji opisy autora – tworzy gotowy obraz postaci, na który składa się to, jak się ubiera, co mogłaby lubić czy nawet jakie emocje w nas budzi. Nasza wyobraźnia jest więc trochę takim kostiumografem w filmie, który reżyserujemy w głowie. O tym, jak pracuje prawdziwy kostiumograf, jak przygotowuje swoje pomysły, czym są „moodboardy” i dlaczego warto je robić, opowie – i pokaże wam – kostiumografka filmowa, serialowa i teatralna Emilia Dadoń.

Siódmy odcinek „Domowego Studia Filmowego” tradycyjnie już od czwartku będzie można obejrzeć na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz na kanale YouTube Instytucji Filmowej Silesia Film.

„Domowe Studio Filmowe” to przygotowany przez Silesię Film specjalnie z myślą o rodzinach z dziećmi cykl krótkich filmów, w których artyści i fachowcy z branży filmowej w przystępny sposób opowiadają najmłodszym o swojej pracy związanej z tworzeniem filmów. Zadają też dzieciom ćwiczenia i zachęcają do samodzielnych eksperymentów filmowych. W nagraniach wzięli udział czołowi polscy filmowcy, m.in. Bartosz Konopka, Marcel Sławiński oraz Joanna Macha. Filmy pojawiają się od 7 maja co tydzień na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz na kanale YouTube Instytucji Filmowej Silesia Film.

„Domowe Studio Filmowe” to już kolejny cykl filmów, które dla młodych kinomanów przygotowała Instytucja Filmowa Silesia Film podczas zamknięcia kin. Niedawno zakończył się projekt „Filmowe podróże z liskiem”, które wprowadzał dzieci i rodziców w tajniki tworzenia animacji filmowych, w tym animacji poklatkowej wykorzystując różne formy zabaw i ćwiczeń. 14 odcinków „Filmowych podróży z liskiem” nadal jest do zobaczenia na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz w serwisie YouTube na kanale Instytucji Filmowej Silesia Film.

Cykl „Domowe Studio Filmowe” powstaje w ramach projektu edukacyjnego „Rodzina w kinie”, realizowanego w Kinie Kosmos.

Patronem medialnym cyklu jest SILESIA DZIECI | www.silesiadzieci.pl

SILESIA FILM