Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

28 lipca 2020

Oswajanie samotności, czyli o czym śni Lars von Trier. Agnieszka Smoczyńska i Tomasz Wasilewski w trzecim odcinku podcastu KINO MA GŁOS

KINO MA GŁOS - odc.3

O pisaniu kina, samotności, godzeniu się ze stratą – w życiu i w procesie tworzenia oraz o tym, co łączy znanego duńskiego reżysera z Antonim Kępińskim. Agnieszka Smoczyńska, twórczyni filmów „Fuga” i „Córki dancingu” oraz Tomasz Wasilewski, reżyser „Płynących wieżowców” i „Zjednoczonych stanów miłości” w intymnej i poruszającej rozmowie, w której spojrzenie twórcy filmowego przenika się z osobistą perspektywą, a kino jest punktem wyjścia dla refleksji o tym, co w życiu trudne, ważne i prawdziwe. Trzeci odcinek podcastu KINO MA GŁOS od 31 lipca do posłuchania w sieci.

Zarówno Agnieszka Smoczyńska, jak i Tomasz Wasilewski nie unikają w swoich filmach opowiadania o trudnych, często bolesnych sprawach. Lęk, samotność, rozpad relacji, walka o przetrwanie w codzienności, odchodzenie; podejmowanie decyzji, które są konieczne, choć nigdy nie będą właściwe. Łączy ich podobna wrażliwość, dla każdego z nich kino – z perspektywy twórcy, ale i widza – jest emocjonalnym wyzwaniem. I kiedy ta dwójka rozmawia ze sobą – czy to o pisaniu kina, intuicji twórcy, czy szukaniu równowagi w procesie twórczym; o filmach cudzych i własnych, inspiracjach i filmowych zachwytach, to ich spotkanie niepostrzeżenie staje się czymś więcej: czymś, co – wychodząc poza materię i język kina – daje słuchaczowi poczucie, że nieważne, jak bardzo byłby samotny, nie jest w tym sam, a kino – choć nie może wyleczyć nas z samotności, na pewno uczy, jak z nią żyć.

To ważna rozmowa: o kinie i życiu. Nie przegapcie.

Agnieszka Smoczyńska– polska reżyser filmowa i teatralna. Dwukrotnie – w 2015 i 2018 roku – otrzymała nagrodę za debiut reżyserski lub drugi film na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: za film „Córki dancingu” (2015) i „Fuga” (2018). W styczniu 2016 roku „Córki dancingu” otrzymały Nagrodę Specjalną Jury za Oryginalność Pomysłu i Unikalną Wizję Artystyczną w międzynarodowym konkursie na Festiwalu w Sundance.

Tomasz Wasilewski – polski reżyser i scenarzysta filmowy. Zdobywca Nagrody Jury dla młodego talentu reżyserskiego na 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film „Płynące wieżowce” (2013). W 2016 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie zdobył Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz do filmu „Zjednoczone stany miłości”.

Rozmowa do posłuchania już od najbliższego piątku, 31 lipca na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i na YouTube!

Zapraszamy!

 

 

KINO MA GŁOS

Skierowany do dorosłych podcast KINO MA GŁOS to inspirowana legendarną rozmową François Truffauta i Alfreda Hitchcocka eksperymentalna formuła spotkania dwóch osobowości, w której twórcy znani do tej pory ze swoich filmów, książek czy ról filmowych mówią własnym głosem. Każdy odcinek to blisko godzinna rozmowa dwóch twórców, dla której punktem wyjścia stają się wspólne zainteresowania, doświadczenia, czy podobne – albo zupełnie przeciwstawne – spojrzenia na kino. Czternastu artystów i twórców współczesnego polskiego kina w siedmiu rozmowach o filmie, sztuce i życiu zabierze nas – i siebie nawzajem – w podróż po swoich światach. O tym, co myślą, jak i dlaczego robią kino, jak je postrzegają i czym się inspirują porozmawiają ze sobą m.in. reżyserzy: Agnieszka Smoczyńska, Tomasz Wasilewski, Jagoda Szelc, Olga Chajdas, Urszula Antoniak, pisarka Magdalena Grzebałkowska czy aktorka Justyna Wasilewska. Autorem muzyki do podcastu jest Daniel Spaleniak, młody polski artysta, którego utwory znalazły się w największych serialowych produkcjach ostatnich lat, jak „Elementary”, „Ozark”, czy „The Path”.

 

KINO MA GŁOS – od 3 lipca co dwa tygodnie do posłuchania na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i na YouTube.

 

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci

 

Patroni medialni:

Czasopismo EKRANY | Radio Katowice

SILESIA FILM