Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

19 marca 2019

Pokaz specjalny filmu “CIEMNO, PRAWIE NOC” i spotkanie z pisarką JOANNĄ BATOR

W najbliższy piątek, 22 marca, w Katowicach absolutnie wyjątkowe wydarzenie: w dniu premiery najnowszego filmu Borysa Lankosza – „Ciemno, prawie noc” Kino Kosmos zaprasza na spotkanie z autorką bestsellerowego, wyróżnionego Nagrodą Literacką Nike pierwowzoru literackiego filmu, pisarką Joanną Bator.

22 marca na ekrany kin w całej Polsce wejdzie najnowszy film Borysa Lankosza – „Ciemno, prawie noc” z Magdaleną Cielecką i Marcinem Dorocińskim w rolach głównych. To jedna z najbardziej oczekiwanych premier filmowych tego roku, przy której siły połączyli reżyser nagrodzonego w Gdyni „Rewersu” Borys Lankoszoperator i autor zdjęć Marcin Koszałka oraz pisarka Joanna Bator, autorka zekranizowanej powieści. Lankosz już po przeczytaniu kilku pierwszych stron książki Bator był pewien, że chce przenieść na ekran rozgrywającą się w Wałbrzychu historię dziennikarki Alicji Tabor usiłującej rozwikłać zagadkę tajemniczych zaginięć dzieci.

Książka Joanny Bator „Ciemno, prawie noc” otrzymała w 2013 roku Nagrodę Literacką Nike. Zyskała nie tylko uznanie krytyki i środowiska literackiego, polecała ją sama Olga Tokarczuk, ale przede wszystkim cieszyła się zainteresowaniem czytelników i szybko trafiła na listy książkowych bestsellerów. Bator udało się stworzyć trzymającą w napięciu, mroczną historię, w której realizm społeczny przeplata się z metafizyką i grozą.

Z okazji premiery filmu „Ciemno, prawie noc” w katowickim Kinie Kosmos 22 marca o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z Joanną Bator. Rozmowa będzie dotyczyć m.in. pracy nad osadzonym w Wałbrzychu thrillerem i jego ekranizacją. Spotkanie poprowadzi Iwona Sobczyk. Po spotkaniu premierowy pokaz filmu Borysa Lankosza.

JOANNA BATOR – pisarka, publicystka, podróżniczka, eseistka, specjalistka od antropologii kultury, nauczycielka akademicka. Jako pisarka zadebiutowała w 2002 roku powieścią „Kobieta”. Jest znawczynią i wielbicielką kultury japońskiej. W Kraju Kwitnącej Wiśni spędziła z przerwami cztery lata, czego efektem były książki „Japoński wachlarz” oraz zbiór esejów i felietonów „Rekin z Parku Yoyogi”. W jej powieściach jest również wiele odniesień i inspiracji związanych z japońską kulturą. Od 2011 Joanna Bator poświęca się głównie pisaniu. Jej druga powieść, „Piaskowa Góra” (2009), przyniosła jej sukces w Polsce i za granicą, który ugruntowała następna pozycja „Chmurdalia” (2010). Opublikowana w 2012 roku „Ciemno, prawie noc” została nagrodzona Nagrodą Literacką Nike. Trzy lata później ukazał się kolejny esej intymny „Wyspa Łza”, w 2016 roku powieść „Rok Królika”, a w 2017 – pierwsza japońska powieść autorki – „Purezento”.

Kino Kosmos | 22 marca | piątek | 18.00 | „Ciemno, prawie noc” reż. Borys Lankosz, Polska 2019 | 120 min | + SPOTKANIE Z PISARKĄ JOANNĄ BATOR

Bilety w cenie 21 zł/19 zł do nabycia w kasie Kina Kosmos i na filmowa.net

SILESIA FILM