Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

28 listopada 2018

Pokazy filmowe i spotkania podczas Szczytu Klimatycznego ONZ

Podczas Szczytu Klimatycznego ONZ odbędzie się cykl pokazów filmowych i spotkań na terenie dawnego budynku Muzeum Śląskiego przy al. Korfantego 3. Wydarzenie organizuje Metropolia, a przygotowanie pokazów filmowych wspiera Instytucja Filmowa Silesia Film. W programie filmy o tematyce ekologicznej i spotkania z gośćmi, m.in. z Martą Dymek i Marcinem Dorocińskim.

 

7 grudnia | piątek | 19.00

Ginący świat | reż. Louie Psihoyos, Hongkong, Meksyk, USA, Wielka Brytania, Indonezja, 2015, 93 min

Blisko połowa gatunków zwierząt na Ziemi zagrożona jest dziś wymarciem. W tym my sami. Naukowcy są przekonani, że dzień zagłady nadchodzi i biją na alarm, podejmując wyścig z czasem, aby zatrzymać masowe wymieranie fauny i flory. Film przedstawia spektakularny, hipnotyczny i niezwykle przekonywujący obraz życia na Ziemi, który w rzeczywistość okazuje się filmowym wezwaniem do podjęcia kroków przeciwko całkowitemu zniszczeniu naszej planety.

Rozmowa po projekcji: Marta Dymek, prowadzący spotkanie: Jarosław Makowski

 

9 grudnia | niedziela | 17.00

Łowcy miodu | reż. Krystian Matysek, Polska 2016, 75 min

Dokument ukazujący życie pszczół i przedstawiający niebezpieczeństwa, jakie grożą ludzkiej cywilizacji z powodu masowego ginięcia rodzin pszczelich.

Rozmowa po projekcji: Krystian Matysek, prof. Piotr Skubała, prowadzący spotkanie: Jarosław Makowski

 

12 grudnia | środa | 18.00

Znikająca wyspa | reż. Matthieu Rytz, Kanada 2018, 87 min

Położone na Oceanie Spokojnym, liczące 108 000 mieszańców Kiribati może zniknąć w ciągu najbliższych dziesięcioleci. To zakorzenione w tradycji, jedno z najodleglejszych miejsc na Ziemi, jest jednym z pierwszych, które musi stawić czoła istotnemu zagrożeniu naszych czasów – podniesieniu się poziomu morza.

Prezydent Kiribati – Anote Tong za wszelką cenę próbuje znaleźć sposób na ochronę kraju i swojego narodu. Szuka już bezpiecznego portu poza granicami kraju i prowadzi międzynarodowe negocjacje w tej sprawie. Pojechał do Watykanu, aby prosić papieża Franciszka o pomoc. Wystąpił z apelem do ONZ, a u boku byłego prezydenta USA Baracka Obamy brał udział w Paryżu w sesjach na temat klimatu. Przeleciał nad biegunem północnym, aby zobaczyć topniejące lodowce i przebrnął przez niezliczone wywiady z mediami, próbując przekazać światu wiadomość, że ze względu na ocieplenie klimatu i zwiększeniu poziomu mórz jego kraj wkrótce zniknie. A jeśli tak się stanie, to inne, podobnie położone kraje, czeka taki sam los.

W tle aktywnej polityki Tonga młoda matka sześciorga dzieci z Kiribati, o imieniu Sermara walczy o przeprowadzkę swojej rodziny do Nowej Zelandii. Okazuje się jednak, że stawką jest już nie tylko jej przetrwanie, lecz również los całego ludu Kiribati i jego liczącej 4 000 lat kultury. Film zachwyca wspaniałymi ujęciami przyrody – reżyser jest znakomitym fotografem z Montrealu, specjalizującym się w dokumentowaniu skutków zmian klimatycznych na świecie.

Rozmowa po projekcji: Marcin Dorociński, prof. Piotr Skubała, prowadzący spotkanie: Jarosław Makowski

 

MARTA DYMEK: blogerka kulinarna, autorka książek o kuchni wegańskiej. Gotowanie, pisanie o kuchni dla prasy i prowadzenie warsztatów to jej praca i pasja. Wydała książki “Jadłonomia. Kuchnia roślinna – 100 przepisów nie tylko dla wegan” która doczekała się już sześciu dodruków oraz wyróżnienia na EXPO 2015 w Mediolanie i “Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata”. Od 2015 roku prowadzi swój autorski program kulinarny “Zielona Rewolucja Marty Dymek”, który jest emitowany na antenie Kuchni+ i jest pierwszym wegańskim programem podróżniczym pokazywanym w telewizji na całym świecie.

 

MARCIN DOROCIŃSKI: aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, mocno zaangażowany w działania na rzecz ochrony środowiska. Ambasador kampanii WWF, m.in. „Ratuj rysie” na rzecz ochrony rysi nizinnych.

 

PROF. DR HAB. PIOTR SKUBAŁA: profesor nauk biologicznych, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski, ekolog, akarolog (zajmuje się ekologią i systematyką roztoczy Oribatida), etyk środowiskowy, działacz na rzecz ochrony przyrody; „ethic expert” w Komisji Europejskiej w Brukseli (program HORIZON 2020), członek komisji ds. GMO i GMM przy Ministrze Środowiska, stały współpracownik miesięcznika „AURA. Ochrona środowiska” i miesięcznika „Dzikie Życie”, współorganizator Festiwalu Kultury Ekologicznej „Zielono Mi”, organizator i współprowadzący spotkania Klubu Myśli Ekologicznej.

 

KRYSTIAN MATYSEK: operator filmowy i reżyser filmów dokumentalnych o przyrodzie i ochronie środowiska. Zadebiutował jako współautor zdjęć do filmu przyrodniczego “Tętno pierwotnej puszczy”. W 2001 ukończył swój pierwszy film autorski “Dziobem i pazurem”, który składa się z nakręconych sekwencji z życia ptaków – zmontowanych w sposób przypominający fabułę. Inne wybrane filmy to: “Łowcy miodu”, “Niedźwiedź. Władca gór”, “Statkiem po trawie”, “Piasek jest drapieżnikiem”.

SILESIA FILM