Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

9 września 2020

Półmetek Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Co jeszcze obejrzeć?

17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity: Katowice

Tajemnice mistrzów kina, spotkania wokół architektury i ekologii, wręczenie Nagrody Publiczności Województwa Śląskiego i pokazy dla najmłodszych. W Katowicach trwa śląska edycja 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Do niedzieli, 13 września, w katowickich kinach Kosmos, Światowid i Rialto można oglądać najlepsze filmy dokumentalne z całego świata.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbywa się na Śląsku po raz drugi. Ten największy w Polsce przegląd dokumentalnych nowości z całego świata od lat przyciąga do kin rzesze widzów – nie tylko fanów dobrego kina, ale także wszystkich tych, którzy chcą lepiej poznać świat, w którym żyją i ludzi, którzy mieli i mają wpływ na jego kształt, i różnorodność. W tym roku widzowie śląskiej edycji mogą obejrzeć ponad 50 specjalnie wyselekcjonowanych filmowych dokumentów. To zupełnie wyjątkowe pozycje, z których tylko niektóre trafią do regularnej dystrybucji, dlatego jeśli chcemy zobaczyć najlepsze filmy Festiwalu, warto się pospieszyć i wykorzystać najbliższe kilka dni na wizyty w katowickich kinach: Rialto, Kosmos i Światowid.

Do niedzieli można będzie zobaczyć jeszcze m.in. głośny już dokument „Witamy w Czeczenii” (2020, reż. David France), wyprodukowaną przez samego Leonardo DiCaprio i uhonorowaną nagrodą publiczności na festiwalu w Sundance „Zatokę cieni” (2019, reż. Richard Ladkani) opowiadająca o widmie ekologicznej zagłady czy niderlandzko-chińskie „Miasto smogu” (2019, reż. Meng Hang) o życiu w jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Państwa Środka. Po czwartkowym seansie „Miasta smogu” w Kinoteatrze Rialto odbędzie się spotkanie z Andrzejem Gułą – liderem Polskiego Alarmu Smogowego, a rozmowę poprowadzi prof. Piotr Skubała – ekolog, etyk środowiska i aktywista klimatyczny.

Miłośnicy tematyki biograficznej mogą wybierać z wielu interesujących propozycji: Mój Rembrandt” (2019, reż. Oeke Hoogendijk) o fenomenie niderlandzkiego mistrza malarstwa; „Truman Capote. Wysłuchane modlitwy” (2019, reż. Ebs Burnough), w którym przyglądamy się z bliska życiu i legendzie znanego pisarza; czy „Margaret Atwood. Słowo to siła” (2019, reż. Nancy Lang, Peter Raymont) o kanadyjskiej pisarce, krytyczce literackiej i społeczno-ekologicznej aktywistce, autorce „Opowieści podręcznej”. Niezwykle ciekawym pomostem biograficznym między światem literatury i kina okazuje się najnowszy dokument Wernera Herzoga – „Nomada. Na tropie Bruce’a Chatwina” (2019), w którym niemiecki reżyser, tym razem podążając śladami swojego wieloletniego przyjaciela, pisarza i podróżnika Chatwina, poszukuje swojej filmowej „ekstatycznej prawdy”. Fani historii kina będą szczególnie zadowoleni z tegorocznego repertuaru festiwalowego, ponieważ znalazło się kilka ciekawych pozycji poświęconych mistrzom światowego kina. Do niedzieli można jeszcze obejrzeć m.in. „Forman vs. Forman” (2019, reż. Helena Třeštíková, Jakub Hejna) o zmarłym w 2018 roku mistrzu czeskiej nowej fali, autorze takich filmów jak „Amadeusz” czy „Lot nad kukułczym gniazdem”; „Tarantino: bękart kina” (2019, reż. Tara Wood) czy „Andriej Tarkowski. W świątyni kina” (2019, reż. Andriej A. Tarkowski) – zrealizowaną przez syna wybitnego rosyjskiego reżysera opowieść-kolaż o niezwykłym życiu i twórczości Tarkowskiego. Warto też zwrócić uwagę na dokument „Tajemnice Showgirls” (2019, reż. Jeffrey McHale), który analizuje fenomen kultowego już filmu Paula Verhoevena w duchu współczesnych nastrojów społecznych i ukrytych konwencji gatunkowych.

Druga połowa Festiwalu to nadal okazja do ciekawych spotkań i dyskusji, nie tylko o obejrzanych filmach. Oprócz wspomnianego już spotkania po filmie „Miasto smogu”, Kino Światowid zaprasza do siebie w sobotę o 18.30 na spotkanie ze znanym architektem Ryszardem Nakoniecznym, które odbędzie się po projekcji filmu „Nowy Bauhaus” (2019, reż. Alysa Nahmias). Natomiast w niedzielę, 13 września, o 16.00 w Kinie Kosmos wyjątkowa propozycja dla młodych widzów: w drugiej odsłonie bloku OKI DOKI, tym razem pod hasłem „Stereotypy: oni jak my”, dzieci zobaczą film „Asho” (2019, reż. Jafar Najafi), a po projekcji odbędzie się spotkanie z psycholożką Justyną Lipko oraz młodzieżą reprezentującą mniejszość ukraińską w Polsce.

Podczas najbliższego weekendu – od piątku do niedzieli – wybrane festiwalowe pozycje będzie można również obejrzeć w Kinie Janosik w Żywcu.

Festiwal potrwa do niedzieli, ale już w piątek o 19.00, podczas uroczystej gali w Kinoteatrze Rialto dowiemy się, który z 13 filmów konkursowych otrzymał Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz filmu „Księgarnie Nowego Jorku” (2019, reż. D.W. Young), a całość uświetni mini recital Piotra Kopińskiego, pianisty i wykładowcy w Instytucie Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Łukasza Bebłota, kontrabasisty związanego z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Zapraszamy do kin!

Więcej o programie śląskiej edycji 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity na stronie Filmowa.net oraz na stronie Festiwalu.

Bilety do nabycia w kasach kin oraz na Filmowa.net.

SILESIA FILM