Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

27 czerwca 2019

Powrót do przeszłości. Powstańcze ślady w filmie „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza

W ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich w sobotę 29 czerwca w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” odbędzie się wydarzenie POWSTAŃCZE ŚLADY W FILMIE “SÓL ZIEMI CZARNEJ” organizowane wspólnie przez trzy regionalne instytucje kultury: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” oraz Instytucję Filmową Silesia Film.

Jest to impreza o charakterze interdyscyplinarnym, która łączy w sobie element edukacyjny, naukowy i rozrywkowy i w takiej formie ma popularyzować wiedzę o historii Górnego Śląska i Powstaniach Śląskich. Program wydarzenia – jak sama nazwa wskazuje – został zbudowany wokół filmu Kazimierza Kutza, który jest najważniejszym i najbardziej rozpoznawalnym obrazem filmowym dotykającym tematu Powstań Śląskich. Sobotnie spotkanie rozpocznie się o 17.00 debatą o wizerunku powstania w filmie Kutza z udziałem prof. Andrzeja Gwoździa, filmoznawcy i znawcy twórczości Kazimierza Kutza oraz prof. Ryszarda Kaczmarka, historyka, badacza Górnego Śląska, autora licznych publikacji o Powstaniach Śląskich. W dalszej części przewidziano oprowadzanie po dwóch wystawach tematycznych: przygotowanej przez Muzeum Powstań Śląskich wystawie „Śląsk – droga do Niepodległej”, pokazującej skomplikowane dzieje naszego regionu oraz zrealizowanej przez Instytucję Filmową Silesia Film wystawie poświęconej twórczości filmowej reżysera „Soli ziemi czarnej”: „Kazimierz Kutz. Destynacje”.

Kluczowym i, jak można się spodziewać, najbardziej efektownym, elementem wydarzenia będzie zaplanowana na 19.00 inscenizacja scen z filmu „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza. Do odtworzenia przez aktorów z Teatru Śląskiego wybrano cztery sceny z filmu: scenę początkową, czyli przygotowania do powstania, scenę, w której ojciec wysyła braci Basistów do powstania, komediowy fragment z kurą oraz symboliczną scenę finałową filmu. Wszystkie cztery rekonstrukcje będą miały miejsce na terenie obiektów Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, w specjalnie do tego wybranych lokalizacjach związanych z historią i tematyką powstańczą. Do inscenizacji zaproszono wszystkich żyjących odtwórców ról braci Basistów i aktorów, którzy pojawili się w filmie. W podwójnej roli: jednego z braci Basistów oraz narratora odtwarzanych fragmentów wystąpi Olgierd Łukaszewicz, główny bohater filmu „Sól ziemi czarnej” i jeden z najważniejszych aktorów Kazimierza Kutza.

Po zakończeniu inscenizacji odbędzie się koncert Grzegorza Płonki i zespołu Ligocianie. Wieczór zakończy plenerowa projekcja obchodzącej w tym roku 50-lecie powstania „Soli ziemi czarnej” Kazimierza Kutza. Pokazowi filmu będzie towarzyszyło spotkanie z aktorami.

Wydarzenie POWSTAŃCZE ŚLADY W FILMIE “SÓL ZIEMI CZARNEJ” odbędzie się w sobotę, 29 czerwca na terenie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, ul. Parkowa 25. Bilety w cenie 10 zł i 7 zł dostępne w kasie Muzeum.

Szczegóły wydarzenia na stronie powstania.slaskie.pl oraz na stronie Parku Śląskiego

SILESIA FILM