Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

30 października 2020

Powrót do przyszłości. Dawid Nickel i Kordian Kądziela w siódmym odcinku podcastu KINO MA GŁOS

KINO MA GŁOS - odc. 7

Urodzeni w późnych latach 80. Dziś u progu filmowej dorosłości – bo tuż przed swoimi pełnometrażowymi debiutami, ale już ze sporym doświadczeniem na planach filmowych i w krótkich metrażach. Nie dzielą kina na „lepsze” i „gorsze”, a szukając źródeł swoich inspiracji, śmiało sięgają zarówno po fascynacje filmowe z młodości, jak i to, co oferuje współczesny Internet. Uprawiają różne gatunki i formy filmowe, ale szczególnie bliskie jest im kino młodzieżowe, które pokazywałoby autentyczne emocje i problemy młodych ludzi.

O dorastaniu w kinie i dorastaniu do kina w siódmym odcinku podcastu KINO MA GŁOS opowiadają młodzi reżyserzy filmowi: Kordian Kądziela i Dawid Nickel. Do posłuchania w sieci od 30 października.

W ubiegłym tygodniu Festiwal Polskich Filmów Fabularnych ogłosił tegoroczną listę nominowanych do najważniejszych nagród polskiego kina. W trzeciej sekcji konkursowej, Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, znalazło się sześć produkcji – wśród nich film „Ostatni Komers” (2020) w reżyserii 32-letniego Dawida Nickela ze współpracą reżyserską o rok starszego Kordiana Kądzieli, również reżysera, twórcy nagradzanych filmów krótkometrażowych, m.in. „Fusy”, „Larp”, „Muka!”. Jeszcze przed ogłoszeniem gdyńskich nominacji zaprosiliśmy tę dwójkę do naszego podcastu KINO MA GŁOS. Powstała niezwykła rozmowa – dojrzała, ale nie pozbawiona młodzieńczego entuzjazmu, w której opowieściom o pierwszych filmowych zachwytach towarzyszy refleksja nad współczesnym rynkiem polskiej produkcji filmowej, a rozważania na temat kina jako tworzywa i odpowiedzialności twórcy filmowego za swojego bohatera przenika głęboka świadomość teraźniejszości i potrzeba opowiadania o świecie młodych, kształtujących swoje życie ludzi.

Z wielką przyjemnością zapraszamy na siódmy odcinek podcastu KINO MA GŁOS. Tu dzieje się przyszłość polskiego kina.

Kordian Kądziela – ur. 1987, reżyser i scenarzysta, absolwent Reżyserii Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Twórca filmów krótkometrażowych takich jak: „Larp”, „Muka!” czy „Tiwi” nagradzanych na festiwalach w kraju i za granicą. Autor filmów reklamowych i teledysków, nominowany do Yacha w kategorii Debiut za klip „Monkey, Monkey” grupy Slutocasters. Obecnie pracuje nad pełnometrażowym filmem będącym rozwinięciem tematu z etiudy „Larp”.

Dawid Nickel – ur. 1988, reżyser i scenarzysta, absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej) oraz „Studia Prób” w warszawskiej Szkole Wajdy. Współpracował z Małgorzatą Szumowską przy filmach „Body/Ciało” i „Twarz”, m.in. jako reżyser obsady. Twórca filmu dokumentalnego „Filipka” (2020). Jego pełnometrażowy debiut fabularny – „Ostatni Komers” (2020) jest nominowany w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Rozmowa do posłuchania od 30 października na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i niebawem na naszym YouTube!

Zapraszamy!

 

KINO MA GŁOS

Skierowany do dorosłych podcast KINO MA GŁOS to inspirowana legendarną rozmową François Truffauta i Alfreda Hitchcocka eksperymentalna formuła spotkania dwóch osobowości, w której twórcy znani do tej pory ze swoich filmów, książek czy ról filmowych mówią własnym głosem. Każdy odcinek to blisko godzinna rozmowa dwóch twórców, dla której punktem wyjścia stają się wspólne zainteresowania, doświadczenia, czy podobne – albo zupełnie przeciwstawne – spojrzenia na kino. Czternastu artystów i twórców współczesnego polskiego kina w siedmiu rozmowach o filmie, sztuce i życiu zabierze nas – i siebie nawzajem – w podróż po swoich światach. O tym, co myślą, jak i dlaczego robią kino, jak je postrzegają i czym się inspirują porozmawiają ze sobą m.in. reżyserzy: Agnieszka Smoczyńska, Tomasz Wasilewski, Jagoda Szelc, Olga Chajdas, Urszula Antoniak, pisarka Magdalena Grzebałkowska czy aktorka Justyna Wasilewska. Autorem muzyki do podcastu jest Daniel Spaleniak, młody polski artysta, którego utwory znalazły się w największych serialowych produkcjach ostatnich lat, jak „Elementary”, „Ozark”, czy „The Path”.

KINO MA GŁOS – od 3 lipca do posłuchania na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i na YouTube.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci

Patroni medialni:

Czasopismo EKRANY | Radio Katowice

SILESIA FILM