Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

6 lipca 2018

Pozor! Miloš Forman – czechosłowackie filmy na lato!

Zamiast płakać po utracie jednego z największych mistrzów kina, postanowiliśmy śmiać się razem z nim. Dlatego w pierwszej odsłonie twórczości Miloša Formana zaprezentujemy wczesny dorobek reżysera, komedie powstałe jeszcze w Czechosłowacji.

W wieku 9 lat, gdy trwała już II Wojna, odebrano mu najbliższych. Tych jednak znalazł w sierocińcu, gdzie przez lata dzielił pokój z przyszłym prezydentem Czech, Václavem Havlem oraz dwoma innymi reżyserami filmowymi: Jerzym Skolimowskim i Ivanem Passerem.

Gdy po wojnie udało mu się ukończyć szkołę średnią, od razu rozpoczął naukę w praskiej filmówce. Będąc reżyserem, bardzo szybko zyskał popularność jako jeden z najzdolniejszych i najoryginalniejszych twórców Czechosłowackiej Nowej Fali.

W latach 60. stworzył nowy typ komedii podszyty gorzką ironią. Kiedy w prześmiewczym tonie pokazuje konserwatywnych i dwulicowych obywateli swego kraju, ostrze krytyki nigdy nie jest skierowane bezpośrednio w nich, a w system, w którym żyją i który rodzi tak absurdalne postawy.

W 1968 roku, po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, Forman wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by dokładnie w ten sam sposób opisywać zachodnią kulturę. Na swoich bohaterów zawsze wybiera tych, którzy wyrastają ponad przerażającą go przeciętność. Zawsze zbuntowanych i wchodzących w konflikt z panującym systemem.

Z jednej strony zbuntowany i anarchizujący, z drugiej zawsze celnie trafiający w słabe i nieprzyjemne strony naszej rzeczywistości. Zmarł 13 kwietnia tego roku w wieku 86 lat.

 PROGRAM:

17 lipca | wtorek | godz. 18.00
KONKURS
Czechosłowacja (1963), 88 min

Reżyserski debiut Formana. Opowiada on o różnych rodzajach konkursów, zawodów, konkurencji. Przedstawia ludzi, którzy liczą na sukces, wierzą w swą wygraną. Konkurs śpiewu pokaże nam, kto tak właściwie ma talent, a kto tylko śpiewa, wydając z siebie różnorakie dźwięki. A do śpiewu konieczna jest muzyka – tej w filmie nie brakuje.

Bilety

31 lipca | wtorek | godz. 18.00
CZARNY PIOTRUŚ
Czechosłowacja (1963), 85 min

Forman opowiada o konflikcie pokoleń i trudnym wejściu młodych ludzi w dorosły świat. Wszystko to w typowym dla niego dystansem, przymrużeniem oka u niezwykłą umiejętnością wychwytywania absurdów rzeczywistości czeskiej w latach 60.

Bilety

7 sierpnia | wtorek | godz. 18.00
MIŁOŚĆ BLONDYNKI
Czechosłowacja (1965), 90 min

Forman ponownie przygląda się młodemu pokoleniu i ich chęci odnalezienia uczucia.Podczas potańcówki na czeskiej prowincji Andula poznaje Miladę, pianistę z Pragi, i przeżywa miłość od pierwszego wejrzenia. Ich spojrzenie na przyszłość tej znajomości wydaje się odmienne a kulminacją staje się przyjazd Anduli do Pragi do poznanego muzyka.

Bilety

21 sierpnia | wtorek | godz. 18.00
PALI SIĘ, MOJA PANNO
Czechosłowacja, Włochy (1967), 73 min

W małej czeskiej miejscowości odbywa się coroczny Bal Strażaków. Pomimo dokładnych przygotowań nie wszystko idzie zgodnie z planem. Po premierze filmu strażacy stwierdzili, że reżyser ukazał ich w bardzo negatywnym świetle.

+ ZŁOTE LATA SZEŚĆDZIESIĄTE: MILOŠ FORMAN
reż. Martin Šulík

Siedzący przed kamerą Milos Forman opowiada o swoim dzieciństwie, pierwszych zauroczeniach filmem na kinowym ekranie oraz początkach swoje twórczości, czyli czeskim etapie jego wielkiej reżyserskiej działalności.

Bilety

→ Wszystkie informacji o filmach, galerie zdjęć + bilety: tutaj

Zapraszamy!

SILESIA FILM