Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

16 lipca 2020

Prawa ręka reżysera. Zapraszamy na kolejny odcinek „Domowego Studia Filmowego”

Domowe Studio Filmowe

Pewnie wiele razy słyszeliście, że „drugi wcale nie znaczy gorszy”. Nie wierzycie? To obejrzyjcie konieczne kolejny odcinek przygotowanego przez Instytucję Filmową Silesia Film „Domowego Studia Filmowego”! Jarosław Stypa, reżyser pracujący przy wielu znanych filmach, które na pewno oglądali wasi rodzice – np. „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Chce się żyć” czy „Hi way”, opowiada, na czym polega praca tzw. drugiego reżysera.

Przypomnijcie sobie – kto u was w domu gotuje najlepsze posiłki? Mama? A może tata? Albo któreś z dziadków? Może ten ktoś – powiedzmy, że to tata – wymyśla autorskie przepisy i zawsze idealnie trafia w kulinarne upodobania reszty domowników. Jednym słowem – uważacie go za świetnego kucharza. Ale zastanówmy się – czy ktoś jeszcze nie dokłada się do jego małych sukcesów w przygotowaniu najlepszej szarlotki? Może to jest wasza starsza siostra, która zawsze znajduje w sklepie idealne jabłka? A może babcia, która przyniosła wam swoją sprawdzoną blachę do ciasta? A może ty z mamą, gdy pilnujecie, żeby ciasto się nie spaliło? I choć siostra tylko wybrała jabłka, babcia tylko pożyczyła blachę, a mama z tobą tylko mierzyła czas, to wasza praca była równie ważna: wszyscy pomogliście tacie upiec jego popisowe ciasto. Byliście jego prawą ręką.

A gdyby tak kuchnię zamienić na plan filmowy? O tym, jak to jest być prawą ręką reżysera filmu i dlaczego jest to takie ważne, powie nam w kolejnym odcinku „Domowego Studia Filmowego” Jarosław Stypa, który przy filmach pracuje jako tzw. drugi reżyser.

Jedenasty odcinek „Domowego Studia Filmowego” do obejrzenia od 16 lipca na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz na kanale YouTube Instytucji Filmowej Silesia Film.

„Domowe Studio Filmowe” to przygotowany przez Silesię Film specjalnie z myślą o rodzinach z dziećmi cykl krótkich filmów, w których artyści i fachowcy z branży filmowej w przystępny sposób opowiadają najmłodszym o swojej pracy związanej z tworzeniem filmów. Zadają też dzieciom ćwiczenia i zachęcają do samodzielnych eksperymentów filmowych. W nagraniach wzięli udział czołowi polscy filmowcy, m.in. Bartosz Konopka, Marcel Sławiński oraz Joanna Macha. Filmy pojawiają się od 7 maja co tydzień na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz na kanale YouTube Instytucji Filmowej Silesia Film.

„Domowe Studio Filmowe” to już kolejny cykl filmów, które dla młodych kinomanów przygotowała Instytucja Filmowa Silesia Film podczas zamknięcia kin. Niedawno zakończył się projekt „Filmowe podróże z liskiem”, które wprowadzał dzieci i rodziców w tajniki tworzenia animacji filmowych, w tym animacji poklatkowej wykorzystując różne formy zabaw i ćwiczeń. 14 odcinków „Filmowych podróży z liskiem” nadal jest do zobaczenia na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz w serwisie YouTube na kanale Instytucji Filmowej Silesia Film.

Cykl „Domowe Studio Filmowe” powstaje w ramach projektu edukacyjnego „Rodzina w kinie”, realizowanego w Kinie Kosmos.

Patronem medialnym cyklu jest SILESIA DZIECI | www.silesiadzieci.pl

SILESIA FILM