Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

5 kwietnia 2018

Promocja książki prof. A. Gwoździa oraz pokaz filmu „Sprawa Bluma”

Filmoteka Śląska, kino Kosmos oraz Zakład Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach UŚ  zapraszają na promocję nowej książki prof. dr hab. Andrzeja Gwoździa pt. Zaklinanie rzeczywistości. Filmy niemieckie i ich historie 1933–1949 oraz na pokaz filmu Sprawa Bluma w reż. Ericha Engela. Wydarzenie odbędzie się 18 kwietnia, w środę o godzinie 18.00.

Książka ukazuje dynamikę światów wyobrażonych niemieckiego kina. Ważniejsze od rygoru historycznofilmowego są tu mechanizmy i style porozumienia twórców, producentów, decydentów z widzami, które autor wyłania w obrębie kinematografii nazistowskiej oraz zróżnicowanych kultur filmowych powojennych stref okupacyjnych Niemiec. Podejście takie sprzyja dostrzeganiu rozmaitych konfiguracji faktów i zjawisk kulturowych, niesprowadzalnych do jednego tylko modelu dziejów kina, na czoło wysuwając rożne porządki splotu medialno-kulturowego. Obok części autorskiej książka zawiera wybór kilkunastu tekstów źródłowych kontekstualizujących autorski wywód. Spotkanie z autorem książki poprowadzi dr Ilona Copik.

Sprawa Bluma
reż. Erich Engel
prod.: radziecka strefa okupacyjna Niemiec (DEFA)
rok prod.: 1948
czas trwania:  105 min
gatunek: dramat
obsada: Hans Christian Blech, Gisela Trowe, Paul Bildt, Arno Paulsen

 

Film Sprawa Bluma oparty jest na wydarzeniach autentycznych. W 1926 roku sądownictwo niemieckie ostało poruszone niebywałym skandalem ujawnionym przez pewnego komisarza policji. Fabrykant Blum, wskutek zbiegu okoliczności, został oskarżony o morderstwo dokonane na… buchalterze jego własnej fabryki. Blum był Żydem, a więc gdy tylko okazało się, że jest sprawcą “możliwym”, reakcyjna prasa zrobiła z niego niewątpliwego mordercę.[…] Chociaż film był dramatem, zrobiony był jednak w stylu satyryczno-ironicznym, przynosząc doskonałe kreacje czołowych aktorów i będąc – co może wydać się dziwne – także doskonałą rozrywką, filmem, który odniósł znaczny sukces kasowy”. (Leon Bukowiecki)

Bilety: 14 zł normalne / 12 zł ulgowe do nabycia w kasie kina Kosmos oraz na filmowa.net 

SILESIA FILM