Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

26 marca 2020

Ratujmy filmy! Trwa akcja Filmoteki Śląskiej

Ratujmy filmy

Długie godziny spędzane w zaciszu domowym, to idealny moment, by przejrzeć szafy, strychy czy piwnice i odkryć rodzinne filmowe skarby. Jeśli znajdziecie tam filmy na taśmach 8 mm lub 16 mm, skontaktujcie się koniecznie z Filmoteka Śląska. Jeśli przekażecie filmy do jej zbiorów, specjaliści Filmoteki zadbają o ich odnowienie oraz cyfryzację, a wy otrzymacie cyfrową wersję swojego materiału.

Pamiętajcie, że każdy wasz film jest ważny: krótki, długi, amatorski, prywatny, z uroczystości rodzinnych, lokalnych wydarzeń, codziennego życia miasta. Zapisane na taśmach filmowych i przechowywane w domowych archiwach filmy to skarbnica wiedzy o historii ludzi, rodzin i wspólnot, o rozwoju miejscowości czy przemianach społeczno-obyczajowych. Silesia Film i Filmoteka Śląska zachęcają i apelują, by pomóc uratować filmowe dziedzictwo.

Akcja trwa już od jakiegoś czasu, a do Filmoteki Śląskiej zgłaszają się kolejne osoby, dzieląc się swoimi niezwykłymi filmowymi znaleziskami – jak chociażby pani, która na początku marca przekazała Filmotece 9 filmów na taśmie 8 mm (w tym jeden kolorowy!). Filmy kręcił jej tata, prawdopodobnie w okresie 1980 – 1989 w Kłobucku, Częstochowie i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Jeśli posiadasz stare taśmy filmowe, skontaktuj się z Filmoteką Śląską: zadzwoń (+48 660 347 499) lub napisz (Andrzej Tuziak: a.tuziak@filmotekaslaska.pl lub Małgorzata Łuczak: m.luczak@filmotekaslaska.pl).

Więcej o zasadach przekazywania filmów można przeczytać TU .

Czekamy!

SILESIA FILM