Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

14 lutego 2019

“RE-wersy. Kazimierz Kutz na nowo odczytany”. Pokaz filmu “Nikt nie woła” i spotkanie z gośćmi

„Nikt nie woła”, reż. Kazimierz Kutz, © Studio Filmowe Kadr 1960

W najbliższą niedzielę, 17 lutego o godz. 18.00 w katowickim Kinie Kosmos kolejna odsłona retrospektywy filmów Kazimierza Kutza będącej częścią Roku z Kazimierzem Kutzem. Tym razem pokażemy drugi film śląskiego reżysera, nowatorski formalnie, wpisujący się w nowofalową poetykę „Nikt nie woła” (1960). Będzie to wydarzenie szczególne, bo dzień wcześniej, 16 lutego, Kazimierz Kutz obchodziłby swoje 90 urodziny. Przy tej okazji warto zastanowić się, jaki artystyczny testament pozostawił swoim widzom, jakie wątki czy refleksje zawarte w jego twórczości mogą być dla nas wciąż aktualne i stanowić swoisty drogowskaz przy poruszaniu się po współczesnej rzeczywistości. O tym przy okazji niedzielnego pokazu porozmawiają zaproszeni goście: Adriana Prodeus, Adam Kruk i Jakub Socha, autorzy tekstów zamieszczonych w zbiorze „RE-wersy. Kazimierz Kutz na nowo odczytany”. Rozmowę poprowadzi Mariusz Ciszewski .

Zbiór tekstów „RE-wersy. Kazimierz Kutz na nowo odczytany” został wydany przez Instytucję Filmową Silesia Film jako broszurowa publikacja uzupełniająca retrospektywę filmów Kazimierza Kutza. Znalazło się w nim dziesięć esejów, których autorki i autorzy – filmoznawcy, krytycy filmowi – próbują na nowo, z uwzględnieniem osobistej perspektywy, przyjrzeć się twórczości filmowej śląskiego reżysera, jej poetyce oraz najbardziej aktualnym z ich punktu widzenia tematom oraz odpowiedzieć na pytanie, co z dzisiejszej perspektywy może być dla nas – odbiorców kina Kazimierza Kutza – najbardziej istotne. W publikacji znajdziemy teksty Blażeja Hrapkowicza, Adama Kruka, Grzegorza Fortuny, Diany Dąbrowskiej, Adriany Prodeus, Jakuba Majmurka, Piotra Czerkawskiego, Sebastiana Smolińskiego, Ilony Copik i Jakuba Sochy.

17 lutego | niedziela | 18.00 | Kino Kosmos

„Nikt nie woła” | reż. Kazimierz Kutz, Polska 1960, 86 min

Rozgrywający się wkrótce po wyzwoleniu dramat psychologiczny. Historia człowieka, który na Ziemiach Zachodnich szuka ucieczki przed konsekwencjami wojny i swoich wyborów to przede wszystkim przejmujące studium miłości (nie)możliwej dwojga młodych ludzi. Minimalistyczna, poetycka forma filmu i artystyczne zdjęcia Jerzego Wójcika odzwierciedlające stany emocjonalne bohaterów, sprawiają, że jest to jeden z najbardziej oryginalnych filmów swoich czasów uważany za zwiastun Nowej Fali w polskim kinie.

Adriana Prodeus – pisze o sztuce i filmie. Publikowała m.in. w „Kinie”, „Filmie”, „Newsweek. Polska” oraz na portalu internetowym Dwutygodnik.com. Autorka książki Themersonowie. szkice biograficzne (2009) oraz współautorka książki Trzynasty miesiąc. kino braci Quay (2010, z Kubą Mikurdą). Kuratorka przeglądów filmowych i wystaw („Dzikie pola. Sztuka awangardowego Wrocławia” Narodowa Galeria Zachęta), jurorka festiwali filmowych, artystycznych i teatralnych. Pracowała, jako kierownik literacki Studia Filmowego KADR oraz wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Adam Kruk – krytyk filmowy, animator kultury, filmoznawca. Wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego i Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, kurator festiwalu BRAVE i projektu edukacyjnego Polish Cinema for Beginners. Członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI), Stowarzyszenia Dante Alighieri i Wrocławskiej Fundacji Filmowej. Publikował m.in. w „Kinie”, „Filmie” „EKRANach” i na portalach internetowych Dwutygodnik.com i Filmweb.pl. Laureat Grand Prix Konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2012).

Jakub Socha – krytyk filmowy i redaktor, przez wiele lat związany z portalem internetowym Dwutygodnik.com, gdzie kierował działem filmowym. Dwukrotnie nominowany do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa. Publikował m.in. w „Kinie” i „Filmie”. Autor książki Żebrowski. Hipnotyzer. Jest również współautorem tomu DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami (2014, z Katarzyną Taras). Laureat Grand Prix Konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2007).

Bilety w cenie 14 zł/12 zł do nabycia w kasie Kina Kosmos i na www.filmowa.net

Publikacja “RE-wersy. Kazimierz Kutz na nowo odczytany” będzie dostępna w Kinie Kosmos przed seansem filmu “Nikt nie woła”.

„Nikt nie woła”, reż. Kazimierz Kutz, © Studio Filmowe Kadr 1960 

SILESIA FILM