Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

5 września 2018

Robby Müller. Filmowe obrazy

Robby Müller. Filmowe obrazy

3 lipca tego roku, w wieku 78 lat, zmarł holenderski operator Robby Müller. 4 września na 75 Festiwalu w Wenecji światową premierę miał dokument Claire Pijman poświęcony sylwetce artystycznej Müllera – „Living the Light – Robby Müller” (2018).

Müller, nazywany „mistrzem światła”, najbardziej znany jest ze współpracy z czołowymi reżyserami kina autorskiego, takimi jak Jim Jarmusch, Lars von Trier i Wim Wenders. U boku tego ostatniego Müller rozpoczynał swoją filmową karierę i to z nim zrealizował najwięcej, bo ponad czterdzieści filmów. W 2006 roku na festiwalu Camerimage w Łodzi to właśnie z rąk Wendersa odebrał Złotą Żabę za całokształt twórczości.

Müller subtelnie, ale jednocześnie z ogromną wnikliwością przygląda się ludzkim twarzom i z taką samą czułą ostrożnością portretuje miejsca, chwytając ich unikatowy charakter. Niezależnie, czy w swoich zdjęciach operuje kolorem, czy używa tylko zdjęć czarno-białych, zawsze stara się wykorzystywać możliwości, jakie stwarza mu natura, kolory i światło. Jego kadry są zarazem wizualnie wysmakowane, poetyckie i pozbawione niepotrzebnej estetyzacji, czasem wręcz surowe i utrzymane w konwencji kina dokumentalnego. Müller posiadał niezwykłą umiejętność wydobywania emocji, piękna i wyjątkowości z naturalnego obrazu, przy wykorzystaniu stosunkowo prostych środków.

Przez współpracujących z nim reżyserów porównywany był to do muzyka bluesowego, który używając kilku zaledwie akordów, za każdym razem tworzy unikatowe dzieło, to znów do holenderskich mistrzów malarstwa, jak Jan Vermeer, Pieter de Hooch i Gabriel Metsu. Zawsze skupiony na opowiadanej historii, to od niej rozpoczynał swoją pracę nad zdjęciami do filmu i to starał się wydobyć i podkreślić.

Na przeglądzie „Filmowe obrazy” w Kinie Kosmos prezentujemy trzy filmy, które swój niezwykły wizualny charakter zawdzięczają Müllerowi.

 

14 września | piątek | godz. 18.00
TRUPOSZ
reż. Jim Jarmusch, USA 1995, 121 min

Jeden z najważniejszych filmów Jima Jarmuscha. Pełna intertekstualnych i kulturowych odniesień oniryczna podróż przez amerykańskie pustkowia. Perypetie młodego księgowego o znaczącym nazwisku William Blake (w tej roli Johnny Depp), który trafia pod opiekę tajemniczego Indianina nazywanego „Nikt” są dla Jarmuscha pretekstem do surrealistycznej gry z konwencją westernu, przetykanej charakterystycznymi dla tego twórcy absurdalnymi epizodami z udziałem wybitnych aktorów (John Hurt, Alfred Molina, Robert Mitchum, Gabriel Byrne). Niepowtarzalny klimat filmu tworzą, oprócz muzyki Neila Younga, przede wszystkim charakterystyczne, czarno-białe zdjęcia Robby’ego Müllera, które przywodzą na myśl kadry z „Siódmej pieczęci” Ingmara Bergmana czy filmów duńskiego mistrza kina Carla Theodora Dreyera.

Bilety

 

15 września | sobota | godz. 18.00
BUENA VISTA SOCIAL CLUB
reż. Wim Wenders, Francja, Kuba, Niemcy, USA, W. Brytania 1999, 101 min

W 1996 roku Ry Cooder i Nick Gold zgromadzili w studio w Hawanie największe nazwiska kubańskiej muzyki lat pięćdziesiątych XX wieku. W ciągu sześciu dni powstał album “Buena Vista Social Club”, który stał się fenomenem i zwrócił uwagę niemal całego świata na doświadczonych kubańskich artystów. Za sprawą Coodera, który współpracował z Wimem Wendersem przy jego filmie „Koniec przemocy”, również i niemiecki reżyser stał się entuzjastą muzyków z Kuby. W 1999 roku na ekrany kin wszedł zrealizowany przez niego dokument muzyczny będący zapisem występów, trasy koncertowej, a przede wszystkim portretem członków projektu Buena Vista Social Club. Film, uznany za jedno z najlepszych dzieł Wendersa, nominowany do Oscara w kategorii filmu dokumentalnego, zawdzięczał swój sukces nie tylko oryginalnej muzyce wykonywanej przez czlonków Buena Vista Social Club, ale również pracy operatora, Robby’go Müllera.

Müller swoimi zdjęciami zawsze starał się oddać ducha filmu, zawrzeć jego istotę w obrazie. Tym razem skupił się na twarzach i emocjach portretowanych muzyków oraz wizerunkach miasta oglądanych jakby przez wirujący w popołudniowym słońcu pył kubańskich ulic.

Bilety

 

16 września | niedziela | godz. 18.00
TAŃCZĄC W CIEMNOŚCIACH
reż. Lars von Trier, Argentyna, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Niemcy, Norwegia, Szwecja, USA, W. Brytania, Włochy 2000, 139 min

Ostatni film z tzw. Trylogii Złotego Serca Larsa von Triera (dwa poprzednie to „Przełamując fale” i „Idioci”) to poruszający dramat społeczny utrzymany w konwencji musicalu z wielokrotnie nagradzaną Björk w roli tracącej wzrok matki walczącej o zdrowie syna. To też drugi, po “Przełamując fale”, film, przy którym duński reżyser współpracował z Robbym Müllerem.

„Tańcząc w ciemnościach” wizualnie odbiega od poprzednich filmów von Triera, a zdjęcia Robby’ego Müllera doskonale tonują kontrast między tragiczną historią a konwencją gatunkową musicalu. Światło jest tu naturalnym elementem budowania narracji – w scenach musicalowych, w plenerze, nasyca kolory, nadając im intensywności znanej chociażby z klasyki gatunku: ‘West Side Story” (1961) czy „Deszczowej piosenki” (1952). Gdzie indziej – odzwierciedlając zabarwienie emocjonalne akcji – światło przygasa, wychładza się lub wręcz zanika, a wraz z nim obrazy. Müller staje tu w jednym rzędzie ze swoimi wielkimi rodakami, malarzami z XVII wieku: Vermeerem czy Gabrielem Metsu, wykorzystując potencjał natury w służbie sztuce.

Bilety

Bilety dostępne w kasie Kina Kosmos oraz na filmowa.net

Zapraszamy!

SILESIA FILM