Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

2 lipca 2019

Rok z Kazimierzem Kutzem. Ulubione filmy reżysera od 10 lipca w Kinie Kosmos

Pokazy filmowe w ramach Roku z Kazimierzem Kutzem w Instytucji Filmowej Silesia Film to nie tylko retrospektywa filmów śląskiego reżysera i obrazy prezentujące jego postać i artystyczny dorobek. W cyklu „Ulubione filmy reżysera” przyglądamy się też Kazimierzowi Kutzowi – kinomanowi, który dzieli się z nami swoimi filmowymi upodobaniami i fascynacjami.

Kazimierz Kutz wspominał, że w szkole filmowej obejrzał kilka tysięcy filmów. Oglądaliśmy od świtu do nocy, całą klasykę i ówczesną awangardę. (…) Tam przeżyliśmy wspaniałą kaskadę włoskiego neorealizmu: topiel w filmach to główna wartość szkoły. – powiedział w rozmowie z Elżbietą Baniewicz. Zawsze też, pytany o swoje filmowe inspiracje, chętnie przywoływał nazwiska reżyserów, którzy najmocniej wpłynęli na kształt jego filmów, poetykę i zawodowe aspiracje. Pierwszym i najważniejszym zawsze był Charlie Chaplin, którego twórca Soli ziemi czarnej uważał nie tylko za wybitnego reżysera, ale i genialnego aktora.

(…) Chaplin – wstrząs! „Czyli był ktoś w kinie, kto potrafił opowiadać o takich, jak te bidoki z Szopienic? O wyalienowanych, samotnych, z dołów? Takich, jak ja?” – myślał Kutz. Po latach powie, że oglądając „Gorączkę złota” czy „Brzdąca”, nauczył się łączyć „wielką tragedię z wielką komedią”. Że utożsamił się z Chaplinem i bezczelnie postanowił mu dorównać. I że Zbigniew Zamachowski z „Zawróconego” to bohater wprost z Chaplina. Łączenie groteski ze wzniosłością i tragizmem – też z niego. (…) [A. Klich, Cały ten Kutz]

Z biegiem lat i rosnącym dorobkiem własnym, Kutz filmów oglądał coraz mniej, bo – jak twierdził – życie jest znacznie ciekawsze. Ale zapytany u schyłku życia o swoje ulubione filmy – wymienił – oprócz Gorączki złota Chaplina jeszcze dwa filmy: Siedmiu wspaniałych (1960) Johna Sturgesa i Ojca chrzestnego (1972) Francisa Forda Coppoli. Siedmiu wspaniałych to oparty na wcześniejszym filmie japońskiego reżysera Akiry Kurosawy klasyczny amerykański western. Syn Kazimierza Kutza, Gabriel, wspomina, że w dzieciństwie często oglądał go z ojcem. Drugi z przywołanych przez reżysera filmów to rozgrywająca się w Nowym Jorku saga o włoskiej rodzinie mafijnej Corleone. Marlona Brando, który wcielił się w rolę głowy rodu, Don Vito, Kutz wymieniał – obok Chaplina, Roberta De Niro i Jean-Louisa Barraulta – jako jednego ze swoich ulubionych aktorów. Oba te filmy, choć pozornie odległe od siebie tematycznie, w istocie dotykają podobnych wartości. Pokazują małe enklawy, które zdolne są przetrwać tylko wtedy, gdy będzie je przenikać duch zaufania i solidarności oraz postaci, które kierują się przez całe życie własnymi zasadami, wśród których honor, lojalność i oddanie rodzinie albo lokalnej społeczności są najważniejsze. Bohaterów kontrowersyjnych, nie zawsze krystalicznych i mających niejedno na sumieniu, ale jednocześnie na swój sposób prawych i zawsze wiernych sobie.

 

Rok z Kazimierzem Kutzem. Ulubione filmy reżysera | Kino Kosmos

 

10 lipca | środa | 18.00

„Gorączka złota”, reż. Charlie Chaplin, USA 1925 | 95 min

 

17 lipca | środa | 18.00

„Siedmiu wspaniałych”, reż. John Sturges, USA 1960 | 128 min

 

24 lipca | środa | 18.00

„Ojciec chrzestny”, reż. Francis Ford Coppola, USA 1972 | 175 min

 

Bilety w cenie 14 zł/12 zł dostępne w kasie Kina Kosmos i na Filmowa.net

SILESIA FILM