Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

1 kwietnia 2021

Samotność długodystansowca. Mariusz Wilczyński w najnowszym odcinku naszego podcastu ROZMOWY O KINIE

Mariusz Wilczyński, fot. Radosław Kaźmierczak

Absolutnie fascynująca, pełna anegdot rozmowa, w której Mariusz Wilczyński, twórca animacji „Zabij to i wyjedź z tego miasta” opowiada Jerzemu Armacie i widzom katowickiego Kina Światowid o pracy nad swoim ostatnim filmem: rysowaniu pamięci, odczarowywaniu starości, mijającym czasie i magii kina. Zapraszamy na kolejny odcinek naszego podcastu ROZMOWY O KINIE i ostrzegamy: nie można przestać słuchać.

Mariusz Wilczyński jest twórcą bezprecedensowym: wyłamuje się schematom, wyznacza nowe ścieżki artystyczne, realizuje to, co pozornie niemożliwe. Jego pełnometrażowa animacja „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (2020) nie tylko otrzymała nagrody na najważniejszych festiwalach kina animowanego na świecie – w Ottawie i w Annecy, ale – jako pierwsza animacja w historii festiwalu – zdobyła Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ten intymny, bardzo osobisty, a zarazem dojmująco uniwersalny film, był realizowany praktycznie samodzielnie i w samotności przez 14 lat. Do współpracy udało się zaprosić wyjątkowe postaci świata kina i kultury, co w przypadku twórcy działającego niejako poza głównym nurtem polskiej kinematografii było nie lada wyzwaniem. W filmie słyszymy Marka Kondrata, porażającego w swoim monologu Daniela Olbrychskiego czy Krystynę Jandę. Symboliczna i poruszająca jest obecność nieżyjących już Andrzeja Wajdy i Ireny Kwiatkowskiej, a także Tadeusza Nalepy – wieloletniego przyjaciela Wilczyńskiego. O tym, jak powstawał ten wyjątkowy filmowy obraz pamięci i tęsknoty, zapis dziecięcych wspomnień i dorosłych zaniechań, Mariusz Wilczyński przez blisko dwie godziny opowiadał Jerzemu Armacie podczas spotkania w katowickim Kinie Światowid 12 marca 2021. To rozmowa niezwykła: szczera, wzruszająca, ale i zabawna, pełna osobistych anegdot. Prowadzący rozmowę Jerzy Armata, znawca polskiej animacji, jest nieocenionym źródłem wiedzy o kinie i z chęcią się tą wiedzą dzieli ze słuchaczami, co czyni tę rozmowę podwójnie fascynującą.

Krótko mówiąc: trzeba posłuchać.

Zapraszamy na na Spotify i YouTube.

 

Dla tych, którzy filmu jeszcze nie widzieli: od niedzieli, 4 kwietnia, na platformie NH VOD przez dwa tygodnie będzie można oglądać film „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

Na zdjęciu: Mariusz Wilczyński w obiektywie Radosława Kaźmierczaka

SILESIA FILM