Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

11 września 2020

„Ściana cieni” Elizy Kubarskiej z Nagrodą Publiczności Województwa Śląskiego! Dokument o himalajskiej wyprawie na świętą górę Szerpów najlepszym filmem śląskiej edycji 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity

W piątkowy wieczór podczas uroczystej gali w Kinoteatrze Rialto poznaliśmy laureata Nagrody Publiczności Województwa Śląskiego. Głosami widzów biorących udział w pokazach filmów konkursowych zwyciężył film „Ściana cieni” w reżyserii Elizy Kubarskiej. Polsko-niemiecko-szwajcarski dokument to historia ekstremalnej wyprawy himalajskiej na Kumbhakarnę, jeden z najtrudniejszych do zdobycia szczytów świata, a zarazem świętą górę Szerpów. W filmie poznajemy nepalską rodzinę, która łamie tabu i wraz z wybitnymi europejskimi alpinistami bierze udział w wyprawie na Kumbhakarnę. W ten sposób mogą zarobić pieniądze na szkołę dla syna – Dawy – którego marzeniem jest zostać lekarzem.

„Ściana cieni” to film, który uwagę widza kieruje na cichych bohaterów himalajskich wypraw, pokazując, że to wytrzymałość Szerpów i ich znajomość gór często jest kluczem do sukcesu wielu wysokogórskich wypraw w Himalaje, a oni sami pozostają w cieniu, a czasem nawet decydują się złamać zasady swojej społeczności, by przetrwać czy zapewnić rodzinie lepszy byt.

W Konkursie Głównym śląskiej edycji 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity wzięło udział 13 dokumentów z całego świata. Fundatorem Nagrody Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2020 w wysokości 1000 euro była polsko-brytyjska firma specjalizująca się w badaniach środowiskowych i ochronie klimatu i2 Analytical Ltd.

„Ścianę cieni” można będzie obejrzeć jeszcze w weekend na trzech festiwalowych pokazach: w  sobotę o 18.15 w Kinie Kosmos oraz w niedzielę o 18.00 w Kinie Kosmos i o 20.45 w Kinoteatrze Rialto.

 

Zwycięzcy serdecznie gratulujemy, a widzom dziękujemy za oddane głosy.

SILESIA FILM