Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

19 sierpnia 2020

Śląska Lokacja Filmowa 2020 – wyniki plebiscytu!

Znamy zwycięzcę plebiscytu na Śląską Lokację Filmową 2020

Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Silesia Film Commission 17 marca zaprosiły wszystkie miasta Górnego Śląska oraz wszystkie filmowo ciekawe miejsca i obiekty znajdujące się na terenie województwa śląskiego do udziału w plebiscycie „Śląska Lokacja Filmowa 2020”.18 sierpnia tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2020 otrzymał Zespół Szkół Wyższych w Rybniku. Serdecznie gratulujemy!

Widzowie wielokrotnie obserwowali, jak mniej znane miejsca, po ulokowaniu w nich akcji filmu, urastały do rangi miejsc kultowych i rozpoznawalnych nie tylko wśród fanów kina. Przykładem tego zjawiska może być jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w znanym serialu „Breaking Bad”, niewielka restauracja Los Pollos Hermanos. W rzeczywistości punkt nazywa się Twisters i znajduje się w Nowym Meksyku w USA. Dziś dziesiątki fanów serialu chcą zjeść tam posiłek, a miejsce cieszy się dużą popularnością.

Na naszym lokalnym rynku również można znaleźć takie miejsca i choć nie dzieje się to na tak dużą skalę, to wzrost zainteresowania nimi jest zauważalny. Wystarczy wspomnieć chociażby Amfiteatr Buk w Rudach Raciborskich, którym zainteresowali się prywatni inwestorzy po tym, jak stał się planem zdjęciowym w nominowanym do Oscara® filmie Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”. Na wzrost popularności na pewno może liczyć także Zamek w Ogrodzieńcu po wizycie twórców produkowanego dla Netflixa serialu „Wiedźmin”.

Właściciele, Zarządcy i Instytucje mogły zgłaszać obiekty i miejsca na terenie województwa śląskiego: zarówno te, które były lub są lokacją filmową, jak i te, które według zgłaszających miały potencjał, aby się nią stać. Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja Plebiscytu wybrała pięć lokacji, na które można było zagłosować. Zwycięska lokacja otrzymała tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2020, w nagrodę zaś przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięski obiekt emitowany będzie w Kinie Kosmos w Katowicach przed seansami filmowymi.
Głosy zbierano do 18 sierpnia. Wybierać można było spośród pięciu miejsc, na które można było oddać swój głos: Miasto Cieszyn, Zespół Szkół Wyższych w Rybniku, Pałac Dietla w Sosnowcu, Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia i katowicki Nikiszowiec.

Zdecydowaną przewagę, bo aż 40% uzyskał Zespół Szkół Wyższych w Rybniku! Serdecznie gratulujemy! Na tegoroczną Śląską Lokację Filmową oddano aż 1231 głosów! Rybnicki kampus to z produkcyjnego punktu miejsce szalenie różnorodne, zaskakujące zarówno klasyczną architekturą, jak nowoczesnym kompleksem sportowym, zielenią i atmosferycznymi wnętrzami. Wszystko to daje szeroki wachlarz możliwości wielu filmowym ekipom. Mamy nadzieję, że te produkcyjne walory dostrzegą nie tylko lokalni producenci i że już niedługo będziemy mogli podziwiać rybnicki kampus na wielkim ekranie.

Dziękujemy wszystkim współorganizatorom za pomoc w przeprowadzeniu tegorocznego plebiscytu. Chcieliśmy dodatkowo podzielić się informacją na temat wyników wszystkich lokacji, biorących udział w konkursie:

✓ Miasto Cieszyn: 34 % (1063 głosy)
✓ Pałac Dietla: niecałe 18% (549 głosów)
✓ Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia: niecałe 7% (216 głosów)
✓ Nikiszowiec: niecałe 2% (47 głosów)

Jedną z wielu zalet podziwiania znajomej lokacji w filmie, jest możliwość zobaczenia jej z nowej perspektywy i w innej niż dotychczas aranżacji. Nie możemy się doczekać aż to nastąpi!

SILESIA FILM
Silesia film Podcast