Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

7 lipca 2021

Śląską Lokacją Filmową 2021 zostaje Wielki Piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej!

Śląska Lokacja Filmowa 2021

30 czerwca zakończyło się głosowanie w Plebiscycie na Śląską Lokację Filmową 2021 roku. Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został Wielki Piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej, który otrzymał aż 50 procent wszystkich głosów. Gratulujemy!

W zorganizowanym już po raz drugi przez Instytucję Filmową Silesia Film oraz Silesia Film Commission konkursie wzięło udział ponad 50 obiektów i lokacji z 24 miejscowości województwa śląskiego, czyli znacznie więcej niż w ubiegłym roku. Spośród wszystkich zgłoszonych lokacji komisja w składzie Joanna Macha – scenografka (m.in. „Córki dancingu”, „Pokot”, „Podatek od miłości”, „Jack Strong”, „Drogówka”, „Wenecja”), Michał Śliwkiewicz – kierownik produkcji ds. lokacji („Zimna wojna”, „Ja teraz kłamię”, „Wspomnienie lata”) oraz Anna Szrama – zastępca dyrektora IF Silesia Film i Patrycja Młynarczyk – szefowa Silesia Film Commission, biorąc pod uwagę m.in. unikatowość i wyjątkowe walory filmowe zgłoszonych lokacji wybrała pięć finałowych miejsc i obiektów: Pałac Dietla w Sosnowcu, Rynek w Cieszynie, Wielki Piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej, Tychy Osiedle A i Przystań kajakową w Tychach.

W wyniku trwającego do 30 czerwca internetowego głosowania, najlepszy wynik, a co za tym idzie – tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2021 uzyskał Wielki Piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej, na który oddano 1062 głosy, czyli aż 50 procent wszystkich oddanych głosów!

Wielki Piec wzniesiony został na terenie Huty Pokój w Rudzie Śląskiej w 1968 roku. Wybudowano go 19 metrów od miejsca w którym stoi obecnie, a następnie przesunięto do obecnej lokalizacji. Operację przesuwania obiektu ważącego 1780 ton uznano za jeden z największych sukcesów technicznych huty i była to jedna z pierwszych tego typu operacji w Europie. Wtedy też Wielki Piec zadebiutował na dużym ekranie: materiał z przeniesienia pieca znalazł się w Polskiej Kronice Filmowej z 1968 roku. W 2012 roku decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach obiekt trafił do rejestru zabytków, a w 2020 roku został wpisany na Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego ERIH – European Route of Industrial Heritage ERIH. Mamy nadzieję, że tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej zwróci na obiekt również uwagę filmowców poszukujących niebanalnych miejsc do realizacji swoich projektów.

Zwycięzca Plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2021, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięską lokację będzie można oglądać przed seansami filmowymi w Kinie Kosmos i Kinie Światowid w Katowicach.

Wszystkim mieszkańcom dziękujemy za oddane w Plebiscycie głosy, a finałowym lokacjom, w tym zwycięzcy raz jeszcze serdecznie gratulujemy!

 

Poniżej pełne wyniki tegorocznego głosowania:

  • Wielki Piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej: 1062 głosy (50%)
  • Rynek w Cieszynie: 434 głosy (20%)
  • Przystań kajakowa w Tychach: 323 głosy (15%)
  • Tychy Osiedle A: 189 głosów (9%)
  • Pałac Dietla w Sosnowcu: 137 głosów (6%)

 

SILESIA FILM