Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

24 czerwca 2021

SPODEK W KOSMOSIE

SPODEK W KOSMOSIE. FILM I MIASTO VOL.3

Spodek na dużym ekranie i „Spodek w Zenicie”. Z okazji jubileuszu 50-lecia Hali Widowiskowo-Sportowej w Katowicach Silesia Film i katowickie Kino Kosmos zapraszają w czwartek, 1 lipca na specjalne wydarzenie w ramach FILM I MIASTO VOL. 3 poświęcone architektonicznym ikonom regionu. W programie spotkania m.in. rozmowa z historyczką i popularyzatorką architektury Anną Syską o jej najnowszej książce oraz pokaz filmu „Archikosmos”.

Obchodzony 1 lipca Światowy Dzień Architektury jest świetną okazją, by przyjrzeć się otaczającym nas w przestrzeni regionu obiektom: poznać ich historię, kontekst powstania czy zmieniające się funkcje użytkowe. W ramach tegorocznego FILM I MIASTO w katowickim Kinie Kosmos odbędzie się spotkanie poświęcone śląskiej architekturze, w szczególności zaś Spodkowi – najbardziej symbolicznej budowli Katowic, która w tym roku obchodziła swoje 50. urodziny. Katowicka Hala Widowiskowo-Sportowa jest jednym z bohaterów najnowszej książki Anny Syski „Spodek w Zenice. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim”. Z Anną Syską, historyczką i popularyzatorką architektury porozmawiamy o zmieniających się funkcjach miasta będącego złożoną siecią powiązań między architekturą, przyrodą a człowiekiem oraz o Katowicach jako przestrzeni, w której łączą się różne narracje tworzone przez zmieniające się okoliczności społeczne, polityczne, ekonomiczne czy też ekologiczne. Wspólnie z autorką prześledzimy też losy najbardziej spektakularnych, symbolicznych katowickich obiektów. Rozmowę poprowadzi Mariusz Ciszewski.

Dyskusję w Kinie Kosmos dopełnią pokazy dwóch filmów ze Spodkiem w roli głównej. Zobaczymy 15-minutowy film archiwalny z budowy Spodka, odnowiony w ramach projektu Śląskie Digitarium oraz „Archikosmos” (2018) Marcina Zasady i Marcina Nowaka: film dokumentalny o katowickiej powojennej architekturze modernistycznej i o tym, jak era kosmicznych odkryć inspirowała śląskich architektów.

 

Więcej o wydarzeniu na Filmowa.net

Bilety do nabycia w kasie Kina Kosmos oraz na Filmowa.net

 

 

Anna Syska – historyczka i popularyzatorka architektury. Współautorka i redaktorka kilku książek, autorka kilkudziesięciu artykułów naukowych. Autorka książki „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim”,  której wydawcą jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Wśród jej zainteresowań znajdują się przede wszystkim architektura XX wieku, budownictwo sportowe oraz architektura koncernu Bata. Miłośniczka żelbetu. Prowadzi popularny profil na Instagramie @to_tylko_architektura. Obecnie pracuje na stanowisku Miejskiego Konserwatora Zabytków w Tychach.

 

„Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim”

120 realizacji w 33 miejscowościach. Dzieła ikoniczne, założenia i budynki okresu socrealizmu, interesujące przykłady architektury poodwilżowej, eksperymenty konstrukcyjne i technologiczne, duże osiedla mieszkaniowe, a nawet zupełnie nowe miasta. Publikacja inaugurująca serię przewodników Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki ukazuje fenomen architektury województwa śląskiego.

Tytuł książki pochodzi od nazw dwóch katowickich budynków: Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek i Domu Handlowego Zenit. Połączenie to wskazuje na minioną już świetność tej architektury. Trzy dekady, jakie upłynęły od czasu transformacji ustrojowej, pozwalają spojrzeć na realizacje lat 1945–1989 z innej perspektywy. Dystans czasowy pomaga dostrzec zarówno jej plusy, jak i minusy, pozwala na spojrzenie bez negatywnych skojarzeń związanych z epoką, w której budynki te powstawały. Okres PRL był dla architektury czasem niezwykle trudnym, ale i interesującym. Obfitował w różnorodne zjawiska, stylistyki, problemy projektowe i wykonawcze.

W przewodniku Anny Syski każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno ci, którzy dopiero poznają architekturę okresu PRL, jak i ci, którzy orientują się w niej dość dobrze. Książka pozwala uzupełnić dotychczasowe informacje, poznać obiekty mniej znane, a także zachęca do ponownego odkrywania miejsc, które mijamy na co dzień. Pokazuje, że budynki to nie tylko ściany i dach, lecz również historie, które się za nimi kryją: dzieje i okoliczności powstawania poszczególnych obiektów oraz losy ludzi – projektantów, inwestorów, budowlańców, użytkowników – które są nierozerwalnie z nimi połączone.

SILESIA FILM