Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

26 marca 2021

Startuje druga edycja plebiscytu ŚLĄSKA LOKACJA FILMOWA

Kampus w Rybniku

Plan filmowy w twoim mieście? Najlepsze aktorki i aktorzy, świetni reżyserzy, porywające historie… tuż za rogiem znajomej kamienicy? Plenery, budynki, miejsca wprost stworzone do tego, by zabłysnąć na dużym ekranie? Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Silesia Film Commission po raz drugi zapraszają wszystkie miasta Górnego Śląska oraz wszystkie filmowo ciekawe miejsca i obiekty znajdujące się na terenie województwa śląskiego do udziału w plebiscycie ŚLĄSKA LOKACJA FILMOWA.

Do udziału w plebiscycie Właściciele, Zarządcy i Instytucje mogą zgłaszać obiekty i miejsca na terenie województwa śląskiego: zarówno te, które były lub są lokacją filmową, jak i te, które według zgłaszających mają potencjał, aby się nią stać. Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja Plebiscytu wybierze maksymalnie pięć lokacji, na które będzie można głosować w plebiscycie – w głosowaniu internetowym. Zwycięzca plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2021, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięski obiekt emitowany będzie w Kinie Kosmos i Kinie Światowid w Katowicach przed seansami filmowymi. Ubiegłoroczna, pierwsza edycja plebiscytu cieszyła się dużym zainteresowaniem: do konkursu zgłoszono 30 lokacji, a na finałową piątkę głosowało ponad 3000 internautów. Tytuł „ŚLĄSKIEJ LOKACJI FILMOWEJ 2020” otrzymał kampus studencki szkół wyższych w Rybniku.

Widzowie wielokrotnie obserwowali, jak mniej znane miejsca, po ulokowaniu w nich akcji filmu, urastały do rangi miejsc kultowych i rozpoznawalnych nie tylko wśród fanów kina. Przykładem tego zjawiska może być jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w znanym serialu „Breaking Bad”, niewielka restauracja Los Pollos Hermanos. W rzeczywistości punkt nazywa się Twisters i znajduje się w Nowym Meksyku w USA. Dziś dziesiątki fanów serialu chcą zjeść tam posiłek, a miejsce cieszy się dużą popularnością.

Na naszym lokalnym rynku również można znaleźć takie miejsca i choć nie dzieje się to na tak dużą skalę, to wzrost zainteresowania nimi jest zauważalny. Wystarczy wspomnieć chociażby Amfiteatr Buk w Rudach Raciborskich, którym zainteresowali się prywatni inwestorzy po tym, jak stał się planem zdjęciowym w nominowanym do Oscara® obrazie Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”. Na wzrost popularności na pewno może liczyć także Zamek w Ogrodzieńcu po wizycie twórców produkowanego dla Netflixa serialu „Wiedźmin”. Miejsca i obiekty Górnego Śląska mogliśmy oglądać w głośnych i docenianych filmach ostatnich lat – m.in. w „Dolinie bogów” Lecha Majewskiego z Johnem Malkovichem, obrazach „Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy czy „Obywatel Jones” Agnieszki Holland.

Zapraszamy Właścicieli, Zarządców i Instytucje do zgłoszenia swoich kandydatów. Można to zrobić za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronach: www.silesiafilm.com oraz www.silesiafilmcommission.com. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres sfc@silesiafilm.com  lub a.basista@silesiafilm.com

Na zgłoszenia czekamy do 21.04.2021 r.

Regulamin Plebiscytu Śląska Lokacja Filmowa 2021
Zgłoszenie Śląska Lokacja Filmowa 2021
SILESIA FILM