Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

21 maja 2019

Sukces kina dokumentalnego na Śląsku!

W niedzielę, 19 maja zakończyła się pierwsza śląska edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Podczas 8 festiwalowych dni przez katowickie kina studyjne przewinęło się 4,5 tysiąca widzów, którzy zobaczyli niemal 50 filmów. To najwyższa frekwencja w naszych kinach od lat! Do Katowic przyjechało aż 24 gości, z którymi można było podyskutować o najnowszym kinie dokumentalnych podczas 9 pokazów specjalnych połączonych ze spotkaniami z twórcami.

Jak mówi Patryk Tomiczek, dyrektor Instytucji Filmowej Silesia Film:

Misją instytucji kultury jest kształtowanie gustu filmowego i edukowanie swojej widowni. Cieszy mnie, że kino dokumentalne, niejednokrotnie poruszające tematy nieznane i skomplikowane zjawiska współczesnej rzeczywistości, znalazły tak szeroką rzeszę fanów w naszych kinach.

Podczas gali zamknięcia, która miała miejsce w Kinoteatrze Rialto poznaliśmy zwycięzcę Konkursu Głównego. Jury w składzie Wojciech Kuczok, Mona Tusz oraz Anna Szrama za najlepszy film Konkursu Głównego uznało „Krainę miodu” w reżyserii Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova. Grand Prix Śląska to kolejne wyróżnienie dla tego filmu. W czwartek, 16 maja „Kraina miodu” otrzymała w Warszawie Grand Prix 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, ma też na koncie nagrodę tegorocznego festiwalu w Sundance.

Jury podkreśliło, że decyzja została podjęta jednogłośnie, a film otrzymał nagrodę za piękną i mądrą opowieść o przemijaniu, miłości, pokorze niezbędnej do życia w harmonii z naturą, a także cierpliwości do przetrwania jej żywiołów, spośród których najbardziej niszczycielski okazuje się człowiek. To wysmakowane estetycznie, poruszające dzieło – jeden z tych cudów kina, który uwodzi bez gry wstępnej, rozkochuje od pierwszego ujęcia i trzyma za serce po wygaśnięciu ostatnich kadrów.

Festiwal odbył się na Śląsku dzięki współpracy Instytucji Filmowej Silesia Film i Festiwalu Filmowego Milllennium Docs Against Gravity. Była to pierwsza śląska edycja Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

SILESIA FILM