Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

30 kwietnia 2020

Świąteczny spacer szklakiem polskiego kina

Kino Światowid

Z okazji przypadającego w niedzielę Święta Narodowego Trzeciego Maja gabloty katowickich kin studyjnych prowadzonych przez Instytucję Filmową Silesia Film wypełniły plakaty do najważniejszych polskich filmów. Część z nich to zaprojektowane przez mistrzów polskiego plakatu małe dzieła sztuki.

Przechodząc ulicą 3 Maja szczególnie warto zwrócić uwagę na wiszące w gablotach przy Kinie Światowid dwa plakaty autorstwa Andrzeja Pągowskiego, jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych twórców polskiego plakatu teatralnego i filmowego. Ten do „Amatora” (1979) Krzysztofa Kieślowskiego rozpoczyna wieloletnią współpracę artysty z reżyserem, trwającą aż do „Niebieskiego” (1993). Pągowski w 1980 roku zdobył za niego III nagrodę w Konkursie “The Hollywood Reporter” w Los Angeles. Druga praca autorstwa Pągowskiego, którą możemy oglądać w kinowej gablocie przy 3 Maja, to plakat do „Człowieka z żelaza” (1981) Andrzeja Wajdy: nagrodzony w 1981 roku I nagrodą w konkursie zamkniętym na plakat do filmu.

Do obszernych gablot Kinoteatru Rialto wzrok przyciąga charakterystyczna kreska i feeria intensywnych barw. Miłośnicy polskiej grafiki w plakacie do „Wodzireja” (1977) Feliksa Falka rozpoznają z pewnością styl pochodzącego z Katowic wybitnego grafika i mistrza Polskiej Szkoły Plakatu – Waldemara Świerzego. Inny plakat autorstwa Świerzego – do filmu Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru” (1977) – możemy oglądać w gablocie Kina Światowid.

Na Koszutce w gablotach Kina Kosmos znajdziemy m.in. artystyczny plakat autorstwa czołowego twórcy polskiej szkoły plakatu (i męża Aliny Szapocznikow) Romana Cieślewicza do filmu Andrzeja Wajdy „Panny z Wilka” (1979).

Ponadto w gablotach katowickich kin studyjnych zobaczymy jeszcze plakaty do filmów: „Ziemia obiecana” (1974) Andrzeja Wajdy, „Angelus” (2001) Lecha Majewskiego, „Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (2015) Janusza Majewskiego i plakat autorstwa Andrzeja Klimowskiego do filmu „Hallo, Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy” (1978).

 

Plakaty można oglądać w gablotach zewnętrznych katowickich kin studyjnych: Kina Światowid przy ul. 3 Maja, Kinoteatru Rialto przy ul. Św. Jana i Kina Kosmos przy ul. Sokolskiej na Koszutce.

Wszystkie plakaty pochodzą z archiwum Filmoteki Śląskiej w Katowicach.

SILESIA FILM