Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

4 marca 2021

ŚWIĘTO KOBIET W NASZYCH KINACH

Tegoroczne filmowe świętowanie przypadającego na poniedziałek, 8 marca, Dnia Kobiet, kina studyjne Silesia Film rozpoczynają wyjątkowo wcześnie. Na początek – Kino Kosmos, a tam aż trzy dni i pięć filmów.

„Oglądaj filmy reżyserek, czytaj krytyczki filmowe”. KINO KOSMOS

Od dawna każdego roku Dzień Kobiet w Kinie Kosmos to święto bohaterek filmowych, reżyserek i widzek. W tym roku do tego wspaniałego grona dołączą kobiety, które tłumaczą nam kino: zachwycając się nim – zachwycają nim nas, widzów. Odbywające się w Kinie Kosmos seanse filmów Felliniego, Kutza, Lyncha, Buñuela, Greenawaya, Kieślowskiego i Lantimosa nie byłyby takie same bez wkładu krytyczek, filmoznawczyń, edukatorek, blogerek, tłumaczek, historyczek, badaczek, autorek książek, podcastów i esejów. Dlatego podczas tegorocznego Filmowego Dnia Kobiet pod hasłem „Oglądaj filmy reżyserek, czytaj krytyczki filmowe” Kino Kosmos, zachęcając do oglądania filmów tych pierwszych, oddaje jednocześnie głos tym drugim.

W dniach 6-8 marca na każdym seansie w Kinie Kosmos widzów przywita z ekranu jedna z naszych prelegentek, która zaprosi do czytania, oglądania, słuchania i śledzenia aktywności krytyczek filmowych – nie tylko od święta, ale przez cały rok. Na seanse zaproszą: dr Anita Skwara – filmoznawczyni, członkini Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI, Europejskiej Akademii Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich, współautorka cyklu edukacyjnego „Lekcje filmowe”, stała współpracowniczka miesięcznika „Kino” i kwartalnika „Magazyn Filmowy”, Kaja Klimek – krytyczka i tłumaczka filmowa, prowadząca program „Seriaale” na TVN Fabuła, autorka kanału Kajutex, Diana Dąbrowska – krytyczka filmowa specjalizująca się w kinie włoskim, programerka Kina Charlie w Łodzi, kuratorka Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieslowski, Katarzyna Czajka-Kominiarczuk – autorka bloga Zwierz Popkulturalny, autorka książek „Seriale. Do następnego odcinka” i „Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej”, Patrycja Mucha – autorka bloga „Filmowe odloty”, autorka wideoesejów „Na wyrywki”, współautorka podcastów „Wtem, piosenka” i „Przypis na pół strony”, Karolina Kostyra – autorka książki „Wiosenna bujność traw. Obrazy przyrody w filmach o dorastaniu”, współtwórczyni bloga Final Girls, Jessica Kufa i Agnieszka Karpiel – kuratorki Klubu Filmowego Ambasada, autorki esejów fotograficznych oraz cyklu podcastów „Szkoła wyłaniania”.

A po tych zapowiedziach zapraszamy do oglądania filmów wyreżyserowanych przez kobiety. Polecamy m.in. fińską komedię o pokoleniu trzydziestolatków (W co grają ludzie, reż. Jenni Toivoniemi),  oscarowego faworyta (Szarlatan, reż. Agnieszka Holland), damskie kino zemsty (Obiecująca. Młoda. Kobieta”, reż. Emerald Fennell) i dramatyczny obraz relacji zawodniczka – trener (Slalom, reż. Charlène Favier).

Natomiast dla miłośniczek i miłośników klasyki Kino Kosmos przygotowało specjalny poniedziałkowy seans w cyklu Retro Kino: „Ada, to nie wypada” (1936) Konrada Toma, czyli perypetie buntującej się przeciw konwenansom bohaterki utrzymane w muzycznych klimatach międzywojnia. Przed projekcją prelekcja filmoznawczyni Bożeny Perskiej.

Mads Mikkelsen w KINIE ŚWIATOWID

Mads Mikkelsen,

W Kinie Światowid Święto Kobiet również obchodzić będziemy nieco wcześniej, bo w niedzielę 7 marca i to w towarzystwie jednego z najbardziej popularnych obecnie aktorów, czyli Madsa Mikkelsena. Duńczyka zobaczymy w dwóch filmach: sensacyjnych „Jeźdźcach sprawiedliwości” (2020) – nowym obrazie zdobywcy Oscara® Andersa Thomasa Jensena, reżysera wielokrotnie nagradzanych przez publiczność „Jabłek Adama” oraz w rewelacyjnym „Na rauszu” (2020) Thomasa Vinterberga, w którym bohater grany przez Mikkelsena próbuje odzyskać utraconą radość i sens życia.

Natomiast w poniedziałek, 8 marca, Światowid oddaje głos kobietom – reżyserkom i zwykłym bohaterkom codzienności. Zobaczymy dwa dokumenty z repertuaru Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. W „Kobiecie” (2019, reż. Yann Arthus-Bertrand, Anastasia Mikova) 2000 kobiet z 50 różnych krajów świata odpowiada na pytanie, co to znaczy „być kobietą”, dzieląc się przed kamerą swoimi historiami i osobistymi doświadczeniami: od tych najbardziej intymnych aż po kulturowe. Z kolei „Cała przyjemność po stronie kobiet” (2018) Barbary Miller dotyka najbardziej osobistych, trudnych, ale i palących problemów, z jakimi zmagają się współczesne kobiety, szczególnie w zakresie walki o własną podmiotowość, prawo do przyjemności i wyrażanie siebie.

Muzyka na żywo i przebój z Sundance. KINOTEATR RIALTO

Dokładnie w Dzień Kobiet katowickie Rialto pokaże hit ostatniego festiwalu w Sundance, inteligentną i przebojową komedię „Palm Springs” (2020). Nyles i Sarah poznają się na nudnym weselu, ale kiedy oboje zostają uwięzieni w pętli czasowej, nagle odkrywają uroki wolności i przeżywają najbardziej zaskakujący romans wszech czasów.

Poniedziałkowy wieczór w Kinoteatrze Rialto spędzimy nie tylko w towarzystwie świetnego filmu, ale również dawki muzycznych emocji. Przed seansem jazzowy duet: wokalistka Marta Fedyniszyn i pianista Kajetan Borowski zaprezentuje minirecital piosenek filmowych we własnych aranżacjach. Start wydarzenia: 20.15.

„Małe szczęścia” w KINIE JANOSIK I KINIE BAŁTYK

W Żywcu filmowy Dzień Kobiet to – tradycyjnie już – Babski Comber. Co roku była to niepowtarzalna okazja do spotkania w kobiecym gronie, do rozmów, śmiechu, przeżywania wspólnych emocji podczas filmowej projekcji. Z mocnym akcentem na lokalne herstorie: wykłady, wystawy, wspomnienia ważnych dla regionu kobiet. Tym razem, z uwagi na trudną sytuację i ograniczenia, Babski Comber przyjmie formułę nieco uproszczoną: zaprosimy widzów – a przede wszystkim widzki – na wspaniałą francuską  komedię Daniela Cohena pt. „Małe szczęścia”. Zaprzyjaźnione ze sobą dwie pary świetnie się ze sobą bawią…  aż momentu, w którym jedną z bohaterek spotyka niespodziewany sukces pisarski… Co na to jej mąż i przyjaciele?

„Małe szczęścia” zobaczą również widzowie raciborskiego Kina Bałtyk, którzy poniedziałkowe Święto Kobiet zdecydują się spędzić przed kinowym ekranem.

 

Szczegółowe informacje o seansach i filmowych wydarzeniach można znaleźć na stronie Filmowa.net oraz na stronach kin.

Bilety do nabycia w kasach kin oraz na Filmowa.net.

 

Przypominamy, że seanse nadal odbywają się w reżimie sanitarnym. W kinie obowiązuje zachowanie dystansu, zasłanianie nosa i ust maseczką oraz limit 50% miejsc na widowni.

 

Zapraszamy!

SILESIA FILM