Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

30 lipca 2021

Tajemnice przyszłości w Kinie Kosmos. Warsztaty i pokazy filmowe dla młodych widzów

Niekończąca się opowieść

Wyprawa do tajemniczego ogrodu, projektowanie przyszłości i pełna emocji podróż na grzbiecie Falkora – dla dużych i małych miłośników fantasy. Pokazy filmowe, warsztaty, ciekawe rozmowy. W sierpniu, w ramach cyklu FILM I MIASTO VOL.3 Instytucja Filmowa Silesia Film i katowicki SARP zapraszają dzieci i ich opiekunów na dwa wydarzenia w katowickim Kinie Kosmos: seans filmu „Tajemniczy ogród” i warsztaty „Miasto-ogród przyszłości” oraz „FutureLand – rozmowa o przyszłości”, w ramach którego zobaczymy film „Niekończąca się opowieść” i porozmawiamy o wizjach przyszłości z dziennikarzem Edwinem Bendykiem.

W niedzielę, 8 sierpnia, dzieci wraz z rodzicami będą mogły obejrzeć najnowszą filmową adaptację „Tajemniczego ogrodu” (2020), a po filmie wziąć udział w warsztatach „Miasto-ogród przyszłości”. Podczas warsztatów dzieciaki poznają różne sposoby łączenia świata przyrody z miejscami, w których mieszkamy albo w których przebywamy – jak domy, sklepy, biblioteki czy inne budynki w naszym otoczeniu. Dowiedzą się, czym jest ogród zimowy i jak zasadzić łąkę na dachu. Wspólnie stworzą mapę miasta przyszłości i przy użyciu materiałów biurowych oraz elementów roślinnych zbudują obiekty, w których architektura łączy się harmonijnie z naturą. W klimat warsztatów wprowadzi młodych widzów seans filmowy: Kino Kosmos pokaże „Tajemniczy ogród” (2020) na podstawie książki Frances Hodgson Burnett z Colinem Firthem i znaną z „Harry’ego Pottera” Julie Walters. To opowieść o 10-letniej Mary, która po śmierci rodziców trafia pod opiekę wuja. Próbując odnaleźć się w nowej sytuacji i nowym miejscu, trafia do opuszczonego starego ogrodu, poznaje Dickona i Colina i odkrywa moc przyjaźni. W polskiej wersji językowej głosu głównej bohaterce użyczyła Roksana Węgiel.

Na zakończenie cyklu FILM I MIASTO – w niedzielę 29 sierpnia – organizatorzy zapraszają na wyjątkowe rodzinne wydarzenie – FutureLand – rozmowy o przyszłości. Pokaz kultowego filmu fantasy „Niekończąca się opowieść” (1984) najmłodszych widzów przeniesie do niezwykłej krainy Fantazji, gdzie razem z 11-letnim Bastianem i smokiem Falkorem przeżyją magiczne przygody, a rodziców – do czasów ich młodości, w rytm tytułowej piosenki z filmu wykonywanej przez Limahla. Przed seansem mali i duzi widzowie będą mieli okazję wziąć udział w rozmowie z Edwinem Bendykiem – dziennikarzem, pisarzem, badaczem przyszłości. Wspólnie zastanowimy się, jak może wyglądać świat za kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt lat, co nas czeka i jaki mamy wpływ na to, co nadejdzie.

Zapraszamy!

Bilety dostępne w kasie Kina Kosmos i na Filmowa.net

 

OGRÓD – MIASTO PRZYSZŁOŚCI

8 sierpnia | niedziela | godz. 16.00 | Kino Kosmos | wydarzenie w ramach cyklu Rodzina w kinie

+ pokaz filmu „Tajemniczy ogród”, reż. Marc Munden | Francja, Wielka Brytania | 2020 | 99 min (wersja z dubbingem)

+ po filmie architektoniczne warsztaty kreatywne dla rodzin z dziećmi od 7 lat

+ UWAGA! LICZBA MIEJSC NA WARSZTATY OGRANICZONA. Zapisy pod adresem: m.cekiera@silesiafilm.com

 

FUTURELAND – ROZMOWA O PRZYSZŁOŚCI

29 sierpnia | niedziela | godz. 16.00 | Kino Kosmos | wydarzenie dla rodzin z dziećmi

+ pokaz filmu „Niekończąca się opowieść”, reż. Wolfgang Petersen | USA, RFN 1984 | 102 min

+ przed filmem rozmowa Agaty Tecl-Szubert z dziennikarzem, pisarzem i specjalistą od przyszłości Edwinem Bendykiem

SILESIA FILM