Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

28 maja 2020

Tajemnicze głosy kina. Artysta dubbingu w „Domowym Studiu Filmowym”

Domowe Studio Filmowe

Spróbujcie zamknąć oczy i przywołać w pamięci wizerunki ulubionych bohaterów lub bohaterek z bajek. Z pewnością przypomnicie sobie nie tylko, jak wyglądali i jak się poruszali, ale przede wszystkim – jak mówili. O tym, jak sprawić, by postaci z kreskówek miały swój własny, rozpoznawalny i wyjątkowy głos w kolejnym odcinku „Domowego Studia Filmowego” opowiada Grzegorz Przybył, aktor zajmujący się dubbingiem filmowym.

Nie zawsze potrafimy docenić pracę niewidzialnych na co dzień artystów z branży filmowej. Czasami nawet zapominamy o ich wkładzie w proces powstania filmu. Przykładem może być artysta dubbingu, który podkłada głos do stworzonych postaci filmowych. Dzięki swoim aktorskim umiejętnościom sprawia, że bohaterowie stają się rozpoznawalni już po samym sposobie mówienia. Czy jest to łatwa praca? O tym opowie Grzegorz Przybył, związany z Teatrem Śląskim w Katowicach, który na co dzień – oprócz pracy na deskach teatru i na planie filmowym – użycza swojego głosu przeróżnym postaciom w polskich wersjach filmów fabularnych czy seriali animowanych, m.in. głównemu bohaterowi w serialu „Nowe przygody Lucky Luke’a”.

Nowy, czwarty odcinek „Domowego Studia Filmowego” tradycyjnie znajdziecie na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz na kanale YouTube Instytucji Filmowej Silesia Film

„Domowe Studio Filmowe” to przygotowany przez Silesię Film specjalnie z myślą o rodzinach z dziećmi cykl krótkich filmów, w których artyści i fachowcy z branży filmowej w przystępny sposób opowiadają najmłodszym o swojej pracy związanej z tworzeniem filmów. Zadają też dzieciom ćwiczenia i zachęcają do samodzielnych eksperymentów filmowych. W nagraniach wzięli udział czołowi polscy filmowcy, m.in. Bartosz Konopka, Marcel Sławiński oraz Joanna Macha. Filmy pojawiają się od 7 maja co tydzień na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz na kanale YouTube Instytucji Filmowej Silesia Film.

„Domowe Studio Filmowe” to już kolejny cykl filmów, które dla młodych kinomanów przygotowała Instytucja Filmowa Silesia Film podczas zamknięcia kin. Niedawno zakończył się projekt „Filmowe podróże z liskiem”, które wprowadzał dzieci i rodziców w tajniki tworzenia animacji filmowych, w tym animacji poklatkowej wykorzystując różne formy zabaw i ćwiczeń. 14 odcinków „Filmowych podróży z liskiem” nadal jest do zobaczenia na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz w serwisie YouTube na kanale Instytucji Filmowej Silesia Film.

Cykl „Domowe Studio Filmowe” powstaje w ramach projektu edukacyjnego „Rodzina w kinie”, realizowanego w Kinie Kosmos.

Patronem medialnym cyklu jest SILESIA DZIECI | www.silesiadzieci.pl

SILESIA FILM