Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

31 grudnia 2019

Transatlantyk Festival na Śląsku!

Transatlantyk Festival na Śląsku/fot. Patryk Pyrlik / UMWS

Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Filmu „Transatlantyk Festival” odbędzie się w województwie śląskim! 30 grudnia 2019 roku list intencyjny w tej sprawie podpisał marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża i twórca festiwalu Jan A.P. Kaczmarek. W organizację wydarzenia włączą się śląskie instytucje kultury: „Ars Cameralis Silesiae Superioris” i Instytucja Filmowa „Silesia-Film”.

Transatlantyk Festival to artystyczna platforma, która poprzez muzykę i film tworzy silniejsze związki między społeczeństwem, sztuką i środowiskiem, inspiruje dyskusje na aktualne tematy społeczne. Jest uznanym międzynarodowym festiwalem nowej generacji, który buduje swą tożsamość łącząc wyrafinowaną, skierowaną do branży filmowej ofertę z szeroko dostępnym programem edukacji i aktywizacji społecznej. Festiwalowi przyświecają podobne idee, jakie żywe są również na Śląsku i w śląskiej kulturze: bycie Otwartym, Odważnym i Glokalnym, czyli lokalnym w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalnym w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania. Twórcą i dyrektorem festiwalu jest Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor i laureat Oscara za muzykę do filmu “Marzyciel”.

Jak zaznaczył marszałek Jakub Chełstowski:  Początkiem naszej udanej współpracy była Rapsodia Śląska, spektakularne widowisko multimedialne z okazji stulecia wybuchu I Powstania Śląskiego, które przyciągnęło na Stadion Śląski tysiące widzów. Cieszę się, że udało nam się zaprosić Jana Kaczmarka na śląską ziemię i wpisać festiwal w kalendarz kulturalny regionu. Stawiamy na kulturę i jestem przekonany, że ten międzynarodowy festiwal będzie mógł rozwijać się w naszym regionie.

Mamy nadzieję, że pierwsza śląska edycja “Transatlantyk Festiwal” będzie początkiem wyjątkowej współpracy i niezapomnianych corocznych filmowo-muzycznych spotkań w najlepszym towarzystwie: twórców i widzów.

Transatlantyk Festival na Śląsku/fot. Patryk Pyrlik / UMWS
SILESIA FILM