Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

30 stycznia 2018

Uroczysta repremiera cyfrowo odnowionej “Perły w koronie” Kazimierza Kutza oraz 89. urodziny Mistrza

Instytucja Filmowa SILESIA FILM i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zapraszają na uroczystą repremierę cyfrowo odnowionej kopii filmu PERŁA W KORONIE w reżyserii Kazimierza Kutza oraz na obchody 89. urodzin Mistrza.

W listopadzie ubiegłego roku uroczystą repremierę miał pierwszy ze śląskiej trylogii film Kazimierza Kutza, Sól ziemi czarnej. Po kolejnych trzech miesiącach prac nad rekonstrukcją kopii filmowej, możemy podzielić się z Państwem drugą częścią tryptyku – Perłą w koronie. Za cyfrowe odrestaurowanie filmu ponownie odpowiedzialne zostało Studio Filmowe KADR. Koszty pokrycia rekonstrukcji filmów, wynoszące blisko pół miliona złotych zostało uzyskane między innymi dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego i dotacjom Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

89. urodziny Kazimierza Kutza zostaną zwieńczone trzema pokazami specjalnymi odrestaurowanych filmów reżysera oraz spektaklem Piąta strona świata, powstałym na podstawie książki jego autorstwa. Nie zabraknie również gości. Podczas uroczystej repremiery 17 lutego, poza samym Kazimierzem Kutzem będą z nami odtwórcy głównych ról, Bernard Krawczyk i Olgierd Łukaszewicz oraz autorka kostiumów do filmu Barbara Ptak oraz opiekun artystyczny produkcji Wiesław Zdort.

Perła w koronie to osadzona na Górnym Śląsku połowy lat trzydziestych opowieść o wielkiej miłości młodego górniczego małżeństwa, ukazana w tle zwycięskiej walki strajkowej górników. Na wieść o planowanej likwidacji kopalni „Zygmunt”, górnicy ogłaszają strajk. Rodziny wspierają strajkujących a śląskie orkiestry i kobiety w strojach regionalnych manifestują przed kopalnią. Niestety, petycje górników pozostają jednak zbagatelizowane przez rząd. Górnicy decydują się na głodówkę, jednak dyrekcja pozostaje niewzruszona. Dopiero gdy przywódca strajkujących Siersza ogłasza, że górnicy nie opuszczą kopalni nawet w przypadku jej zalania, władze ustępują i podpisują ugodę. Film otrzymał wiele nagród, m.in. Wielką Nagrodę i nagrodę za reżyserię na MFF w Panamie, Nagrodę dla Franciszka Pieczki w Łagowie podczas Lubuskiego Lata Filmowego, czy Złoty Globus na MFF w Mediolanie. (opis ze zbiorów Filmoteki Śląskiej)

Program pokazów

Sobota, 17 lutego 2018 | Kinoteatr Rialto
18.00 – pokaz filmu Perła w koronie oraz spotkanie z twórcami: Kazimierzem Kutzem, Bernardem Krawczykiem, Olgierdem Łukaszewiczem, Barbarą Ptak i Wiesławem Zdortem.
Bilety: 18/15
Prowadzenie dyskusji: Anita Skwara
Niedziela, 18 lutego 2018 | Kinoteatr Rialto
15.00 – pokaz filmu Perła w koronie oraz spotkanie przed seansem z Kazimierzem Kutzem.
Bilety 10
Poniedziałek, 19 lutego 2018 | Kino Kosmos
19.00 – pokaz zrekonstruowanego cyfrowo filmu Sól ziemi czarnej
Bilety 12/14

Bilety do nabycia w kasach poszczególnych kin oraz na filmowa.net

SILESIA FILM