Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

28 kwietnia 2020

W filmie polskim to tylko nuda, a pytania są tendencyjne. Silesia Film zaprasza na Majówkę z „Rejsem”

Majówka z

Wzorem ambitnego kaowca z filmu Marka Piwowskiego postanowiliśmy uczcić przypadający w tym roku jubileusz 50. rocznicy powstania „Rejsu” (1970), zapewniając przy tym naszym widzom moc emocjonujących atrakcji. Nie będzie wprawdzie gry w salonowca czy balu maskowego, ale już teraz zapraszamy na arcyciekawe Rozmowy o kinie, proponujemy wspólne oglądanie filmu, a na zakończenie – Quiz wiedzy tak jakby o „Rejsie”. Wszystko to tylko u nas, tylko podczas Majówki z „Rejsem”. Startujemy w najbliższy piątek, 1 maja.

A w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda, nic się nie dzieje, proszę pana, nic; dialogi niedobre, bardzo niedobre są i w ogóle brak akcji jest.

Na początek zapraszamy do posłuchania podcastu, w którym Jakub Pudełko, filmoznawca i kierownik Kina Kosmos w Katowicach, Magdalena Kidoń-Staszek, kulturoznawczyni, szefowa Kina Janosik w Żywcu i Andrzej Tuziak, kierownik Filmoteki Śląskiej i scenarzysta porozmawiają o kulisach powstania „Rejsu”, o recepcji filmu Piwowskiego – kiedyś i dziś i o jego niesłabnącej popularności jako zjawiska kinowego wciąż żywego w codziennym życiu, świadomości, a nawet języku Polaków. Link do podcastu pojawi się na Facebooku Kina Kosmos w piątek, 1 maja.

Ja w ogóle nie lubię chodzić do kina, a szczególnie nie chodzę na filmy polskie.

W sobotę proponujemy wspólne oglądanie „Rejsu”. Wyjątkowo nie w kinie, a w Internecie (na kanale YouTube Studia Filmowego TOR), ale mamy nadzieję, że mimo to w sobotni wieczór, o 20.00, wszyscy, niektórzy po raz pierwszy, inni – po raz nie wiadomo już który, wybierzemy się we wspólny filmowy rejs. Ten surrealistyczny improwizowany paradokument, którego siła tkwi w pretekstowej fabule i przesyconych ostrą jak brzytwa ironią dialogach, w chwili swojego powstania był zupełnym ewenementem na mapie polskiego kina. Co ciekawe, pozostaje nim do dziś, będąc chyba najbardziej kultową i wciąż aktualną filmową metaforą polskiego społeczeństwa, jego przywar i absurdów codzienności.

Pytania są tendencyjne!

Na finał naszej Majówki z „Rejsem” zapraszamy w niedzielę, 3 maja o 19.00. Na Facebookowym profilu Kina Kosmos znajdziecie link do Quizu wiedzy… tak jakby o „Rejsie”. Stawiamy nie na rywalizację, a na zabawę, dlatego przygotowaliśmy dwadzieścia pytań, które pozwolą wam sprawdzić, jak dobrze znacie film Piwowskiego, okoliczności jego powstania i kultowe dialogi.

Słuchajcie, oglądajcie, bawcie się i dzielcie wynikami swoich zmagań na FB Kina Kosmos.

Zapraszamy!

A dla „Rejsu” śpiewamy „Sto lat!” Optymistycznie!

SILESIA FILM