Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

30 lipca 2018

Wakacyjne pokazy specjalne w ramach 100. rocznicy urodzin Ingmara Bergmana

Wakacyjne pokazy specjalne w ramach 100. rocznicy urodzin Ingmara Bergmana

W sierpniu i wrześniu w Kinie Kosmos w Katowicach kolejne pokazy w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Ingmara Bergmana. 30 sierpnia zaprezentujemy  po raz pierwszy pierwszy w Polsce trwającą niemal pięć i pół godziny (!!!) reżyserska wersja Fanny i Alexander, 19 września w programie najnowszy dokument o szwedzkim mistrzu Bergman: rok z życia a 26 września zaplanowanowaliśmy seans Wakacji z Moniką. Pokazy filmów poprzedzone będą prelekcjami, dodatkowo w holu kina obejrzeć będzie można wideoesej wybitnego znawcy twórczości Bergmana, profesora Tadeusza Szczepańskiego.

Fanny i Alexander
30 sierpnia (czwartek) 2018 r., godz. 17.15
Scen. i reż.: Ingmar Bergman
Zdj.: Sven Nykvist
Muz.: Daniel Bell
Wyst.: Pernilla Allwin, Bertil Guve, Börje Ahlstedt, Harriet Andersson
Szwecja, Francja, Niemcy
1981/1982, 326 min
Prod.: Cinematograph dla Filminstitutet, Sveriges Television 1, Gaumont, Parsonafilm, Tobis Filmkunst

Wielka filmowa uczta w najlepszym wydaniu. Wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć opus magnum Ingmara Bergmana w pełnej reżyserskiej wersji – jedynej zaakceptowanej przez twórcę. Początek XX wieku. Po śmierci ojca rodzeństwo Fanny i Alexander trafia pod opiekę surowego i oschłego pastora, którego poślubia ich matka. Rodzina przenosi się do zimnych wnętrz biskupiego pałacu, który stanie się miejscem dojrzewania i konfrontacji z najbardziej ukrytymi obsesjami i pragnieniami. Autobiograficzne dzieło Bergmana, łączące odwołania do osobistego kanonu kultury, nawiązania do wcześniejszych filmów z elementami historii rodzinnej, zostało obsypane licznymi nagrodami z Oskarem dla filmu nieanglojęzycznego na czele.

Film zostanie pokazany w odrestaurowanej wersji.

Film Fanny i Alexander najczęściej pokazywany jest w wersji trzygodzinnej, która powstała na zlecenie producentów decydujących o finansowaniu i dystrybucji. Ingmar Bergman od początku był przeciwny zarówno skróconej wersji, jak i projekcji filmu w częściach: Proszę zapomnieć o wersji trzygodzinnej! Uważam, że jest okropna. Ale to był jedyny sposób, żeby zrobić Fanny i Alexander… jedyny… Prawdziwy film Fanny i Alexander trwa ponad pięć godzin, pięć i pół godziny. (…) Ten film trzeba obejrzeć za jednym zamachem, z przerwą na obiad czy kolację.” („Bergman”. Rozmowy przyprowadzili Olivier Assayas, Stig Björkman. Przekład: Maciej Falski, Wojciech Gilewski, s. 86.)

W trakcie projekcji filmu odbędzie się 15 minutowa przerwa.

Bilety w cenie 15 zł/18 zł do zdobycia w kasie Kina Kosmos oraz na filmowa.net

Bergman: rok z życia 
19 września (środa), godz. 19.30
Reż.: Jane Magnusson
Szwecja, Norwegia 2018, 117 min

1957 był ważnym rokiem dla Ingmara Bergmana – przede wszystkim dlatego, że właśnie wtedy miały premierę filmy Siódma pieczęć i Tam, gdzie rosną poziomki, dzięki którym Szwed wszedł do panteonu ówczesnego kina. Dokument Jane Magnusson zdaje raport z tego momentu w karierze mistrza. Opowiada przy tym także o latach, które do niego doprowadziły i które po nim nadeszły, ukazując tak naprawdę całe życie reżysera. Portret, jaki wyłania się z tej meandrycznej narracji, jest zaskakująco ambiwalentny. Z jednej strony Bergman zostaje przedstawiony jako wielki artysta, słusznie podziwiany i nagradzany. Z drugiej zaś raz po raz podejmowane są kwestie związane z jego trudnym charakterem: mitomania, egoizm, despotyzm czy skłonność do zdrady. Dzięki temu Bergman – rok z życia to znacznie więcej niż kolejna dwuwymiarowa kinfolilska laurka. (opis dystrybutora)

Bilety w cenie 12 zł/14 zł dostępne w kasie Kina Kosmos oraz na filmowa.net

Wakacje z Moniką
26 września (środa), godz. 19.30
Reż.: Ingmar Bergman
Scen.: Ingmar Bergman i Per Anders Fogelström
Zdj.: Gunnar Fisher
Muz.: Erik Nordgren, Eskil Eckert-Lundin i Walle Söderlund
Wyst.: Harriet Andersson, Lars Ekborg, John Harryson, Georg Skarstedt
Szwecja 1952, 96 min
Prod.: Svensk Filmindustri

Historia nastolatków: Moniki i Harrego, którzy postanawiają uciec od szarej proletariackiej rzeczywistości. Film zrealizowany latem 1952 r. stał się manifestem rewolucji obyczajowej młodego pokolenia, wyrazem swobody intelektualnej i twórczej. Młodziutka aktorka, Harriet Andersson, wcielając się w postać Moniki, weszła do historii kina jako symbol anarchistycznego buntu i filmowego erotyzmu jednocześnie. Szczególny wyraz uznania złożył filmowi François Truffaut w Czterystu batach – sztandarowym dziele francuskiej Nowej Fali. Scena, w której bohaterowie po wyjściu z kina kradną zdjęcie z postacią Moniki jest wyrazem filmowego porozumienia dwóch wielkich artystów światowego kina, którzy na różne sposoby opowiadają historię o niepohamowanej potrzebie wolności, której nie da się zamknąć w opresyjne ramy społecznych konwenansów.

Wakacje z Moniką pewnie nie miałyby takiej siły, gdyby nie stała za tą opowieścią autentyczna fascynacja i uczucie łączące reżysera i dziewiętnastoletnią wówczas aktorką. Według prof. Tadeusza Szczepańskiego, wybitnego znawcy twórczości Bergmana: „Wakacje z Moniką były nie tylko kroniką narodzin, rozwoju i śmierci uczucia i erotycznej fascynacji, ale przede wszystkim miłosnym portretem Harriet Andersson, ofiarowanym utalentowanej aktorce prze zakochanego w niej wówczas reżysera”. (Tadeusz Szczepański, „Zwierciadło”, s. 144)

Bilety w cenie 12zł /14 zł dostępne w kasie Kina Kosmos oraz na filmowa.net

fot. profesor Szczepański, Muzeum Kinematografii w Łodzi

Wydarzenie towarzyszące:

Wystawa poświęcona twórczości Ingmara Bermana. Wśród prezentowanych materiałów znajdzie się m.in. wideoesej prof. Tadeusza Szczepańskiego.

Wideoesej Bergman tworzy filmy stanowił element wystawy Zwierciadło Bergmana powstałej w Muzeum Kinematografii w Łodzi z okazji 10. rocznicy śmierci reżysera. Trzydziestominutowy film jest kuratorskim podsumowaniem całej ekspozycji poświęconej szwedzkiemu twórcy. Prof. Tadeusz Szczepański opowiada o kulisach warsztatu twórczego reżysera, jego podejściu do scenariusza, pracy z aktorem, współpracy z ulubionym operatorem Svenem Nykvistem oraz o 6 dekadach zawodowego rozwoju Bergmana.

Prelekcje: Agata Tecl-Szubert i Mariusz Ciszewski

 

SILESIA FILM