Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

14 maja 2021

WARTO WRACAĆ! Repertuar naszych kin i bilety do kupienia już w sieci. AKTUALIZACJA: OTWIERAMY SIĘ 21 MAJA

Warto wracać

Repertuar naszych kin od 21 maja. Bilety już do kupienia w sieci

W pierwszych tygodniach po otwarciu zapraszamy na nagrodzony w tym roku trzema Oscarami® – za najlepszy film, reżyserię i główną rolę kobiecą – „Nomadland” (2020) Chloé Zao, którego zaledwie kilka seansów przedpremierowych udało się nam pokazać przed zamknięciem kin, a które już wtedy cieszyły się ogromną popularnością wśród naszych widzów i wyprzedały się w kilka godzin. „Nomadland” będzie można znów oglądać w Kinie Kosmos, Kinie Światowid, żywieckim Janosiku i raciborskim Bałtyku. Na inaugurację otwarcia, 21 maja zapraszamy do Kina Kosmos na pokaz specjalny filmu „Nomadland”, któremu towarzyszyć będzie rozmowa dr Anity Skwary z amerykańskim literaturoznawcą dr. Danielem W. Prattem, adiunktem na Uniwersytecie McGill. Druga filmowa rewelacja tego roku – zdobywca Oscara® dla najlepszego filmu obcojęzycznego – czyli duński komediodramat Thomasa Vinterberga „Na rauszu”, zobaczymy ponownie na pokazach przedpremierowych w Kinoteatrze Rialto i Kinie Światowid. Na specjalne nocne filmowe spotkanie z rewelacyjnym Madsem Mikkelsenem i jego przyjaciółmi Kino Światowid zaprasza 29 maja… kwadrans po północy. Do Kinoteatru Rialto i Kina Światowid powróci również przebojowy i poruszający „Sound of Metal” (2019) Dariusa Mardera z nominowanym do Oscara® Rizem Ahmedem w roli zmagającego się z utratą słuchu muzyka. W walce o statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego Ahmeda pokonał 83-letni Anthony Hopkins, który Oscara® otrzymał za tytułową rolę cierpiącego na demencję ojca w filmie Floriana Zellera. Czy zasłużenie? To również będziecie mogli sprawdzić już niebawem – „Ojca” (2020) zagramy premierowo w naszych katowickich kinach: Kosmosie i Rialcie. Na duże ekrany Kina Kosmos, Kina Janosik i Kina Bałtyk w wielkim stylu i z Oscarem® za najlepszy scenariusz oryginalny wraca też chyba jeden z najważniejszych i najbardziej aktualnych filmów ostatniego roku, czyli zaskakująco przewrotna, jednocześnie zabawna i wstrząsająca „Obiecująca. Młoda. Kobieta” (2020) Emerald Fennell. Naszą mapę oscarowych nowości i powrotów dopełnią specjalne, przedpremierowe pokazy jednego z najciekawszych obrazów tego roku, czyli „Minari” (2021, reż. Lee Isaac Chung). Ujmująca historia o tym, jak koreańska rodzina pragnie ziścić swój amerykański sen do zobaczenia w Kinie Światowid i w Kinie Janosik. Warto – chociażby dla wspaniałej Yuh-Jung Youn, 73-letniej tegorocznej zdobywczyni Oscara® za drugoplanową rolę niekonwencjonalnej koreańskiej babci. W repertuarowach otwarcia Kina Światowid i Kinoteatru Rialto mamy też gratkę dla wszystkich fanów Pedro Almodóvara i Tildy Swinton, czyli „Ludzki głos” (2020). Sensacja festiwalu w Wenecji, hołd złożony największej europejskiej aktorce przez ikonę europejskiego kina to pierwszy wspólny film Pedra Almodóvara i Tildy Swinton, a zarazem pierwszy zrealizowany po angielsku tytuł w dorobku hiszpańskiego reżysera.

Obok oscarowych powrotów i długo wyczekanych zagranicznych premier w naszych kinach nie zabraknie najlepszych polskich filmów. Na naszych ekranach w Kinie Kosmos i Kinoteatrze Rialto zobaczycie ponownie fantastyczną pełnometrażową animację Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (2020), która jeszcze przed zamknięciem kin przyciągnęła do naszych sal kinowych setki widzów. Wracamy również z ostatnim filmem Agnieszki Holland – kto jeszcze nie widział „Szarlatana” (2020), będzie mógł to nadrobić w Kinoteatrze Rialto. Ponadto: „Proste rzeczy” (2020) Grzegorza Zaricznego w Światowidzie czy nagrodzona na ubiegłorocznej śląskiej edycji Millennium Docs Against Gravity „Ściana cieni” (2020) Elizy Kubarskiej w Kosmosie.

Mówiąc o polskim kinie, nie możemy nie wspomnieć i nie zaprosić naszych widzów – małych i dużych – na wyjątkowe filmy i weekendowe atrakcje z okazji Dnia Dziecka. Uwadze zarówno dzieci, jak i rodziców polecamy szczególnie i gorąco specjalne pokazy kultowego już filmu „Akademia Pana Kleksa. Część I. Przygoda księcia Mateusza” (1984, reż. Krzysztof Gradowski), który będziecie mogli zobaczyć w żywieckim Janosiku i katowickim Kosmosie 30 maja.

Pełny repertuar naszych kin znajdziecie na Filmowa.net

Warto wracać do naszych kin studyjnych!

Pierwsze tygodnie – inaugurujące kolejne już otwarcie kin – upłyną nam więc pod znakiem długo wyczekanych powrotów: oscarowych hitów, świetnych polskich produkcji i wspólnego czasu spędzonego przed kinowym ekranem, choć nadal w reżimie sanitarnym i z ograniczeniem zapełnienia sali do 50%. Wierzymy również, że będzie to czas powrotów do formuły kina studyjnego, która dała się poznać szerszej publiczności filmowej podczas ostatniego, lutowego, otwarcia kin, kiedy na wznowienie działalności nie zdecydowały się kinowe multipleksy.

Dla nas – kiniarzy, ludzi związanych z kinem, żyjących nim, przygotowujących dla Was, widzów, najlepsze repertuary, jakie tylko możemy opracować, ale też witających Was w kasie, przy wejściu na salę czy na kolejnym spotkaniu przed filmem – nie ma większej satysfakcji, a dla naszych kin – potwierdzenia ich filmowej jakości niż powracający do nas widzowie. To, jak bardzo potrzebne jest kino i jak wiele do zaoferowania mają kina studyjne pokazało 36 dni grania repertuarowego na przełomie lutego i marca, podczas których nasze pięć kin studyjnych odwiedziło łącznie 23 248 widzów (!). Wielu z Was – spragnionych filmowych emocji – przyszło na nas po raz pierwszy, dało się pozytywnie zaskoczyć i – wierzymy w to – będzie wracać. Bo warto. U nas znajdziecie nie tylko świetne, wciąż udoskonalane i dostosowywane do najnowocześniejszych standardów sale z doskonałym dźwiękiem i jakością obrazu, wygodne fotele i przystępne ceny biletów. Nasze kina studyjne to wiele więcej: to doskonały i zróżnicowany repertuar – od zagranicznych hitów przez najlepsze kino dla dzieci po filmy autorskie prosto ze światowych festiwali. Zobaczycie u nas filmy, które prawdopodobnie trudno Wam będzie obejrzeć gdzie indziej: premierowe jeszcze przed premierą – jak tegoroczne „Nomadland” czy „Na rauszu”, które pobiło nasze rekordy w szybkości wyprzedanych biletów, a kultową klasykę czy zapomniane arcydzieła w specjalnych cyklach, często z towarzyszącymi im prelekcjami czy dyskusjami – jak „Lekcje filmowe”, Rok z Fellinim, a już niebawem – klasykę filmową z wytwórni Warner, która ma na swoim koncie takie hity jak „Śpiewak jazzbanu” (1927)„Casablanca” (1942) czy musical „Deszczowa piosenka” (1952).

Chętnie wychodzimy też poza kino: organizujemy pokazy plenerowe, jak wakacyjne seanse z prelekcjami na katowickich Sztauwajerach, Samochodowe Kino Studyjne czy wydarzenia w terenie w ramach „Film i miasto”, z którym startujemy już w drugiej połowie czerwca. Raz w roku zapewniamy Wam 10 dni z najlepszym kinem dokumentalnym na świecie podczas śląskiej edycji Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

W pakiecie z kinowymi emocjami dostajecie w naszych kinach studyjnych wiedzę, filmową radę w wyborze filmu – jeśli o nią zapytacie, empatię i uśmiech.

Kina wracają i my wracamy do kin, do premier filmowych, do filmowego życia. Bo warto. Warto – za każdym razem –  wracać do naszych widzów, którzy przez miniony rok okazali nam wiele wsparcia i dla których z przyjemnością wracamy do regularnego grania. W końcu – zachęcamy i zapraszamy wszystkich – WARTO WRACAĆ do naszych kin studyjnych. Kosmos Światowid Rialto, Janosik i Bałtyk – będą czekać na Was już od piątku, 21 maja.

 

Bilety na seanse już do kupienia online na Filmowa.net

Kasy naszych kin będą otwarte w terminach:

Od 17 maja do 20 maja:

Kino Kosmos: 12.00 – 19.00

Kino Światowid: 10.00 – 19.00

Kinoteatr Rialto: 12.00 – 19.00

Od 19 maja do 20 maja:

Kino Janosik: 12.00 – 19.00

Kino Bałtyk: 12.00 – 19.00

SILESIA FILM