Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

24 października 2018

Weekend z japońską animacją w Kinie Kosmos

W ostatni weekend października widzowie katowickiego Kina Kosmos będą mieli niepowtarzalną okazję, by zanurzyć się w magiczny świat japońskiej (i nie tylko) animacji. W piątek, 26 października, rozpoczyna się WEEKEND Z JAPOŃSKĄ ANIMACJĄ. W programie trzy filmy z legendarnego Studia Ghibli oraz „Duża ryba i Begonia”, nazywana chińską odpowiedzią na produkcje z Japonii.

Studio Ghibli [wym. dżiburi] to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek filmowych, za sukcesem której stoją trzy wielkie nazwiska japońskiej animacji: reżyserzy Hayao Miyazaki i zmarły w kwietniu tego roku Isao Takahata oraz producent Toshio Suzuki. Formalnie studio istnieje od 1985 roku, ale Miyazaki, Takahata i Suzuki spotkali się zawodowo już wcześniej i to właśnie sukces ich poniekąd wspólnego projektu „Nausicaä z Doliny Wiatru” (1984) uznaje się za impuls do założenia Studia Ghibli.

Tym, co wyróżnia produkcje Studia Ghibli i co w dużej mierze zadecydowało o ogromnym, międzynarodowym sukcesie filmów Miyazakiego czy Takahaty, jest unikatowe połączenie przepięknej, dopracowanej strony wizualnej i poruszającej muzyki z dojrzałością tematyki podejmowanej przez twórców. Wśród najlepszych i najbardziej znanych filmów Studia Ghibli wymienia się wspomnianą już „Nausicę z Doliny Wiatru” (1984), oraz: „Laputa – podniebny zamek” (1986), „Mój sąsiad Totoro” (1988), „Księżniczka Mononoke” (1997), nagrodzony Oscarem „Spirited Away: w krainie bogów” (2001) i „Ruchomy zamek Hauru” (2004), wszystkie w reżyserii Hayao Miyazakiego oraz „Grobowiec świetlików” (1988) Isao Takahaty.

 

W programie przeglądu znalazły się trzy filmy ze Studia Ghibli i jedna produkcja z Chin.

26 października | piątek | 17:30 | bilety: 12 zł/14 zł

„Tajemniczy świat Arrietty” | reż. Hiromasa Yonebayashi, Japonia 2010, 94 min | 7+

Kilkunastoletni Shao choruje na serce. Przed poważną operacją zostaje wysłany do ciotki, aby w spokojnej, zielonej okolicy na przedmieściach mógł zregenerować siły. Tam chłopiec pozostaje pod opieką starej gospodyni, Haru. Pewnego dnia Shao zauważa niezwykłą mikroskopijną istotkę. To Arrietty, nastoletnia córka państwa Clock. Jej rodzina należy do gatunku „pożyczalskich”, którzy zamieszkują zakamarki ludzkich domostw i żyją z „pożyczania” drobnych, ale niezbędnych do przeżycia rzeczy – cukru, ciasteczek, chusteczek, igieł, skrawków materiału itd. Robią to bardzo dyskretnie – tak, aby żadna gospodyni nigdy nie zauważyła ubytków. Gdyby tak się stało, rodzina musiałaby wyruszyć na poszukiwanie nowego schronienia. Ale Arrietty nie ucieka. Między nią a Shao rodzi się przyjaźń. (opis dystrybutora)

 

27 października | sobota | 18:30 | bilety: 12 zł/14 zł

„Makowe wzgórze” | reż. Gorô Miyazaki, Japonia 2011, 91 min | 12+

Drugi z filmów Gorô Miyazakiego, syna znanego reżysera Hayao („Księżniczka Mononoke”, „Spirited Away: W krainie bogów”). Ekranizacja kultowej mangi obyczajowej z roku 1980. 18 lat po wojnie Japonia cudownie odżyła, pozostawiając za sobą czasy pól spalonych wojenną pożogą. Kiedy rozpoczął się szybki wzrost gospodarczy, symbolem powrotu kraju do świetności stały się nadchodzące Igrzyska Olimpijskie w Tokio. W pewnym liceum w Yokohamie, odbyła się niewielka dysputa na temat wiekowego budynku z ery Meiji. Budowla była stara, lecz właśnie przez to wypełniona historią i wspomnieniami. Czy budynek powinien zostać wyburzony, czy zachowany? Dyskusja połączyła dwoje wychowanków liceum – cóż było tą “świetlaną przyszłością”, którą odnaleźli?

 

28 października | niedziela | 16:00 | bilety: 15 zł/17 zł [pokaz w ramach cyklu Rodzina w kinie]

„Duża ryba i Begonia” | reż. Xuan Liang, Chun Zhang, Chiny 2016, 103 min | 10+

Animacja określana chińską odpowiedzią na produkcje Studia Ghibli. Oszałamiająca wizualnie historia osadzona w świecie chińskich legend i folkloru. Niezwykła opowieść o dorastaniu, poświęceniu, miłości, a także metafizyczna wizja natury, życia i śmierci. Film szturmem zdobył lokalne kina i zarobił ponad 90 milionów dolarów, stając się drugą najbardziej kasową animacją w historii chińskiej kinematografii.

Chun żyje w mistycznej krainie zamieszkałej przez magiczne istoty. Gdy kończy szesnaście lat, zostaje przeniesiona do świata ludzi, gdzie pod postacią czerwonego delfina musi spędzić siedem dni. Nowa rzeczywistość okazuje się pełna niebezpieczeństw. Od śmierci ratuje ją młody chłopak, który niestety sam traci życie. Chun za wszelka cenę postanawia przywrócić chłopca do świata żywych.

 

28 października | niedziela | 18:15 | bilety: 12 zl/14 zł

„Księżniczka Mononoke” | reż. Hayao Miyazaki, Japonia 1997, 133 min | 14+

Arcydzieło fantasy będące – razem ze „Spirited Away: w krainie bogów” – dowodem mistrzostwa japońskich animatorów ze Studia Ghibli. Drugie (po „Ghost in the Shell”) anime, które przebiło się do świadomości masowego odbiorcy na zachodzie i zyskało status kultowego. W wielu rankingach film uznawany za najwybitniejsze anime wszechczasów i najlepszy film Hayao Miyazakiego. Zaś oryginalna ścieżka dźwiękowa autorstwa Joe Hisaishi’ego weszła do stałego repertuaru stacji radiowych oraz orkiestr symfonicznych całego świata podczas audycji i koncertów muzyki filmowej.

Książę małej wioski zostaje przeklęty przez demona. Wyrusza w podróż, by poprosić legendarnego boga zwierząt o zdjęcie uroku. Podczas swoich przygód znajdzie się w centrum konfliktu między wojowniczą Mononoke, a dowodzącą przemysłową cywilizacją Eboshi.

Bilety do kupienia w kasie Kina Kosmos oraz na filmowa.net

Fot. kadr z filmu “Duża ryba i Begonia”, materiały promocyjne dystrybutora

SILESIA FILM