Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

1 września 2020

Werner Herzog, Quebonafide i filmowe obrazy świata na krawędzi. Festiwal Millennium Docs Against Gravity już od piątku w Katowicach

17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity: Katowice

W najbliższy piątek 4 września w naszych katowickich kinach: Kinie Kosmos, Kinie Światowid i Kinoteatrze Rialto rusza śląska edycja 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Przez dziesięć dni w Katowicach będzie można oglądać najciekawsze światowe i polskie filmy dokumentalne ostatnich lat, widzowie wezmą udział w spotkaniach z twórcami i po raz pierwszy będą mogli zagłosować w Konkursie o Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego.

Z CZUŁOŚCI DO ŚWIATA

Millennium Docs Against Gravity to festiwal o bardzo mocnej tożsamości, który od lat stara się odpowiadać na aktualne pytania stawiane przez rzeczywistość, na wszystkie społeczne niepokoje w wymiarze globalnym i jednostkowym, ale również pokazywać szerszej publiczności kino dokumentalne najwyższej próby artystycznej.

W tym roku Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbywa się pod zainspirowanym mową noblowską Olgi Tokarczuk hasłem „Z czułości do świata” i poprzez wyjątkowe filmy pozwala z uwagą i empatią przyjrzeć się interesującym zjawiskom współczesności i je zrozumieć.

Śląska edycja 17. Millennium Docs Against Gravity rozpocznie się 4 września. Na uroczystej Gali Otwarcia Festiwalu zobaczymy dokument Marcina Borchardta „Tony Halik” opowiadający o legendarnym podróżniku, współautorze programu „Pieprz i wanilia”. W tegorocznym programie śląskiej edycji Festiwalu pokazanych zostanie blisko 50 najciekawszych filmów dokumentalnych ostatnich lat. Znajdziemy wśród nich fascynujące portrety zwyczajnych ludzi: „Lekcja miłości” (reż. Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Mateja) czy „Grubaski na front” (reż. Louise Unmack Kjeldsen, Louise Detlefsen), ale też obrazy poświęcone wybitnym osobowościom świata kultury i sztuki: „Forman vs Forman” (reż. Helena Trestikova i Jakub Hejna), „Tarantino: Bękart kina” (reż. Tara Wood), „Margaret Atwood. Słowo to siła” (reż. Nancy Lang i Peter Raymont). Miłośnicy fotografii nie mogą przegapić filmu „Helmut Newton. Piękno i bestia” (reż. Gero von Boehm) – fascynującego dokumentu o jednym z najważniejszych fotografów mody; a także obrazu „Fotograf wojny” (reż. Boris Benjamin Bertram), w którym obserwujemy przenikanie się życia zawodowego i osobistego fotografa na co dzień portretującego najbardziej traumatyczne wydarzenia na świecie.

Program tegorocznej śląskiej edycji Festiwalu to także prawdziwa uczta dla pasjonatów podróży i poznawania odległych kultur. Wraz z twórcami i bohaterami filmów wyruszymy na wyprawy do odległych miejsc – m.in. do Chin, Indii, na Bliski Wschód czy na Kubę. Szczególnie polecamy tu „Buddyjskie karaoke” (reż. Thomas Balmès) – opowieść o Bhutanie – statystycznie jednym z najbiedniejszych, a jednocześnie jednym z najszczęśliwszych państw na świecie czy „Ścianę cieni” (reż. Eliza Kubarska), która jest emocjonującym zapisem himalajskiej wyprawy wybitnych europejskich wspinaczy na Kumbhakarnę, świętą górę Szerpów. Wszystkich fanów jogi z pewnością zainteresuje film „Iyengar: człowiek, joga i droga ucznia”, który portretuje życie, spuściznę i naukę „Michała Anioła jogi” oraz wpływ, jaki wywarł na Indie. Jednym z najgorętszych tytułów Festiwalu jest 40-minutowy dokument „Quebonafide: Romantic Psycho Film” o jednym z najbardziej tajemniczych polskich raperów i jego… podróży do Azji. Jak zwykle w programie Festiwalu nie zabraknie także tytułów, które dotykają najbardziej palących problemów i zjawisk współczesnego świata: ekologii i niszczenia naszej planety, poszukiwania religijności czy istoty prawdy w zalewie fake newsów. Wśród festiwalowego repertuaru znajdziemy też intymne portrety opowiadające o wchodzeniu w dorosłość: „Wyrzutki” (reż. Maasja Ooms) czy „Nastolatki” (reż. Sébastien Lifshitz) i obejrzymy najnowsze dokumenty mistrzów światowego kina: Wernera Herzoga („Nomada. Na tropie Bruce’a Chatwina”) czy Rona Howarda („Odbudować Paradise”).

Kino dokumentalne to również kino dla najmłodszych. W tym roku podczas śląskiej edycji Festiwalu w ramach sekcji OKI DOKI organizatorzy zapraszają na dwa bloki tematyczne dla dzieci: PLANETA MOIM DOMEM oraz STEREOTYPY: ONI JAK MY, w których pokazane zostaną krótkometrażowe filmy dokumentalne, a po projekcjach obędą się spotkania z ekspertami.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI DLA NAJLEPSZEGO FILMU

Tegoroczna śląska edycja Festiwalu będzie wyjątkowa również pod względem konkursowym. 13 spośród prezentowanych na Festiwalu filmów tym razem powalczy nie o uznanie jury, ale o głosy festiwalowej publiczności. To właśnie widzowie zdecydują, który z dokumentów otrzyma Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2020 w wysokości 1000 euro. Fundatorem nagrody jest polsko-brytyjska firma specjalizująca się w badaniach środowiskowych i ochronie klimatu i2 Analytical Ltd.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Festiwal to nie tylko okazja do obejrzenia świetnych filmów, ale to także wydarzenia towarzyszące pokazom: spotkania z twórcami, dyskusje, debaty. Gratką dla miłośników tematyki podróżniczej będzie zaplanowane na 7 września spotkanie w Kinoteatrze Rialto po fascynującym dokumencie „Ściana cieni”. Twórczynie filmu: Eliza Kubarska, reżyserka i Monika Braid, producentka opowiedzą o wyzwaniu, jakim była realizacja filmu w niełatwych warunkach górskiej wyprawy, zmaganiu z przyrodą i materią kina oraz o dotychczas zrealizowanych wspólnie projektach filmowych: dokumentach „Badjao. Duchy z morza”, „K2. Dotknąć nieba” i „Być kobietą w Himalajach”.

Na wyjątkową i ważną rozmowę zapraszamy 6 września do Kina Światowid. Po filmie „Jeszcze zdążę”, w którym patrzymy na świat oczami pacjentów jednego z hospicjów, widzowie spotkają się z reżyserką filmu Aleksandrą Kutz oraz producentką Olgą Domżałą, które opowiedzą o realizacji filmu, przesłaniu, które za nim stoi i o tym, czego uczą nas bohaterowie tego niezwykłego i poruszającego dokumentu.

10 września, przy okazji projekcji filmu „Miasto smogu”, opowiadającego o chińskim Langfang – jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, w Kinoteatrze Rialto odbędzie się spotkanie z Andrzejem Gułą – liderem Polskiego Alarmu Smogowego. Rozmowę poprowadzi profesor Piotr Skubała – ekolog, etyk środowiska i aktywista klimatyczny.

Miłośników architektury, których wśród śląskiej publiczności nie brakuje – co pokazała zeszłoroczna śląska edycja Festiwalu – zainteresuje z pewnością film „Nowy Bauhaus”, czyli dokumentalny portret życia i twórczości László Moholya-Nagya. Po projekcji filmu 12 września w Kinie Światowid widzowie będą mogli spotkać się z dr. inż. arch. Ryszardem Nakoniecznym, by wraz z nim przyjrzeć się bohaterowi filmu i porozmawiać o tym, jak dziś wygląda spuścizna – nie tylko ideowa – twórcy „Nowego Bauhausu.”

Śląska edycja 17. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity potrwa do 13 września.

Więcej o filmach i programie śląskiej edycji 17. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity można przeczytać na stronie festiwalu w zakładce KATOWICE. Bilety dostępne są w kasach kin oraz na Filmowa.net.

 

Zapraszamy!

 

***

Tegoroczna, 17. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity będzie odbywać się wyjątkowej formule. Z powodu epidemii Festiwal przeniesiono z maja na wrzesień i, jak ogłosili organizatorzy, odbędzie się on po raz pierwszy w formie hybrydowej. Na początku września rusza edycja kinowa w siedmiu miastach. W Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy festiwal potrwa od 4 do 13 września, zaś w Gdyni od 9 do 18 września. Następnie od 19 września do 4 października część filmów z tegorocznego programu widzowie będą mogli zobaczyć online. Zwieńczeniem festiwalowego szaleństwa będzie projekt edukacyjny „Podłącz się. Kino dokumentalne online” obejmujący bezpłatną prezentację kilkunastu filmów, który został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach projektu Kultura w sieci, i który zostanie zaprezentowany w październiku.

SILESIA FILM