Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

2 czerwca 2021

Wracają cykle filmowe w kinach Silesia Film!

Miasto kobiet (1980) reż. F. Fellini

Dla miłośników kina Federico Felliniego mamy świetną wiadomość: już w czerwcu wracamy z pokazami filmów włoskiego Mistrza! „Casanovę”, „Miasto kobiet” i „La Stradę” zobaczycie jeszcze w te wakacje katowickim Kinie Kosmos. A to nie jedyne filmowe powroty. Do naszych kin wracają znane i lubiane cykle: klasyki filmowej, pokazy dla seniorów, seanse dla najmłodszych, spotkania klubów filmowych czy Wielka Sztuka na ekranie.

Po spowodowanej pandemią i powracającymi zamknięciami kin przerwie znów możemy zaprosić naszych widzów na cykle filmowe: nadrobić zaległości i zaproponować dodatkowe atrakcje. Kino Kosmos – tradycyjnie – zaprasza wszystkich fanów klasyki filmowej. W czerwcu, w ramach rozpoczętego jeszcze w 2020 Roku z Fellinim, Kosmos pokaże „Casanovę” (1976) – film będący kwintesencją twórczości włoskiego reżysera: kontrowersyjny, przerysowany, pełen teatralności, a zarazem obnażający gorzką prawdę o rozpadzie kultury i relacji międzyludzkich. W roli legendarnego uwodziciela – Donald Sutherland. Do twórczości Felliniego Kosmos powróci w lipcu, pokazując „Miasto kobiet” (1980) oraz w sierpniu – uzupełniając Rok z Fellinim o dodatkowy, nieplanowany wcześniej pokaz jednego z najważniejszych filmów Felliniego – „La Stradę” (1954). Wszystkie seanse poprzedzi prelekcja.

W czerwcu do Kosmosu wracają również Lekcje filmowe – czyli jak czytać kino: edukacyjny cykl poświęcony historii kina w jej najlepszym i najciekawszym filmowym wydaniu. We wtorek, 15 czerwca zobaczymy surrealistyczny horror „Karnawał dusz” (1962) Herka Harveya, a w lipcu – kultowy „Kabaret” (1972) Boba Fosse’a.

Czerwiec z klasyką kina w Kosmosie zamyka pokaz „Amatora” (1979) Krzysztofa Kieślowskiego. To szczególne wydarzenie – seans, prelekcja i dyskusja wokół filmu odbędzie się w 29 czerwca, niemal dokładnie w 80. rocznicę urodzin reżysera i ramach 130. spotkania Klubu Filmowego Ambasada.

Do Kina Kosmos wreszcie możemy zaprosić seniorów na dedykowane im pokazy filmowe w ramach cyklu Pora dla Seniora. Pierwsze spotkanie już 16 czerwca: pokażemy dokument Aleksandry Potoczek „xABo: Ksiądz Boniecki” (2019): piękny film nie tylko o wyjątkowym człowieku, ale przede wszystkim o drodze dobrego życia.

W kinie na Koszutce nie zabraknie rzecz jasna seansów i atrakcji dla najmłodszych widzów. W repertuarze niedzielne filmowe spotkania dla małych i nieco starszych, czyli Filmowe popołudnia dla dzieci oraz Rodzina w kinie.

W czerwcowym repertuarze Kosmosu znajdziemy dodatkowo cykle specjalne – tym razem pokazy najlepszych krótkich metraży: 5 czerwca do obejrzenia na dużym ekranie zestaw nominowanych do Oscara® krótkometrażowych filmów aktorskich, dzień później – zestaw nominowanych do Oscara® krótkometrażowych filmów animowanych, a 13 czerwca – The Best of Short Waves 2020. Wybrane przez fundację Ad Arte krótkie metraże niezmiennie pokazują aktualne tematy społeczne i polityczne, nie zapominając o ludzkich i osobistych historiach ich bohaterów, którzy zmagają się z akceptacją zmian, konfrontują się z nieznanymi im sytuacjami, a także próbują odnaleźć się w życiowym chaosie.

Wielbicieli Wielkiej Sztuki na ekranie na pewno ucieszy informacja o powrocie cyklu do katowickiego Kinoteatru Rialto. W niedzielę, 13 czerwca, zapraszamy na filmowe zwiedzanie Galerii Uffizi we Florencji, czyli fascynującą podróż w głąb Renesansu, a dwa tygodnie później – na ekranowe spotkanie z Caravaggiem, jedną z najbardziej kontrowersyjnych i tajemniczych postaci świata sztuki.

Do repertuaru Rialta wracają niedzielne pokazy w ramach Filmowego Klubu Seniora: 20 czerwca pokażemy belgijsko-francuską komedię “Małe szczęścia” (2019) z Vincentem Casselem i Berenice Bejo.

Cykle dla małych i dużych wracają również do żywieckiego Kina Janosik i Kina Bałtyk w Raciborzu. Janosik Szkrabom i Bałtycki Deser dla najmłodszych, czyli niedzielne pokazy animowanych bajek dla maluchów już od 2 roku życia ponownie w repertuarze kin. Podobnie jak Janosik Dzieciom, w ramach którego będzie można zobaczyć najciekawsze filmy dla dzieci i młodzieży – np. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu” (2020), które na ekranie już 6 czerwca.

Tych nieco starszych kinomanów Janosik i katowicki Światowid zapraszają na pokazy w ramach Klubów Filmowych: W Klubie Filmowym Janosika 2 czerwca komedia kryminalna “La Gomera” (2019), natomiast 9 czerwca zobaczymy „Proste rzeczy” (2020) Grzegorza Zaricznego, a po seansie spotkamy się z reżyserem filmu.

Do Kina Światowid wraca Klub Filmowy 212. Ostatni gasi światło – na początek ze zdwojoną siłą: 10 czerwca spotkanie wokół filmu „Proste rzeczy” (2020) i rozmowa z Grzegorzem Zaricznym, dwa dni później – 12 czerwca – przedpremierowy pokaz nagrodzonego w Gdyni filmu „Ostatni komers” (2020) Dawida Nickela oraz spotkanie z reżyserem Dawidem Nickelem i pisarką Anną Cieplak.

Po więcej informacji oraz szczegółowy repertuar zapraszamy tradycyjnie na strony kin oraz na Filmowa.net.

Bilety do nabycia w kasach kin oraz na Filmowa.net.

 

Przypominamy, że seanse nadal odbywają się w reżimie sanitarnym. W kinie obowiązuje zachowanie dystansu, zasłanianie nosa i ust maseczką oraz limit 50% miejsc na widowni.

 

Zapraszamy!

SILESIA FILM