Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

18 lipca 2020

Wybieramy Śląską Lokację Filmową 2020! Ruszyło finałowe głosowanie w plebiscycie na najbardziej filmowe miejsce w regionie!

Pałac Dietla w Sosnowcu, katowicki Nikiszowiec, kampus studencki w Rybniku, Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia w Katowicach i Miasto Cieszyn – te śląskie miejsca i obiekty powalczą o głosy mieszkańców regionu w finale Plebiscytu Śląska Lokacja Filmowa 2020. Organizatorami konkursu są Instytucja Filmowa Silesia Film i Silesia Film Commission. Głosowanie startuje 18 lipca i potrwa miesiąc. Zwycięzca plebiscytu otrzyma m.in. tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2020.

30 kwietnia zakończył się nabór zgłoszeń do organizowanego przez Instytucję Filmową Silesia Film i Silesia Film Commission Plebiscytu Śląska Lokacja Filmowa 2020. Spośród ponad trzydziestu zgłoszonych obiektów i lokalizacji z dziesięciu miejscowości województwa śląskiego, komisja w składzie Katarzyna Sobańska – scenograf (m.in. „Zimna wojna”, „Ida”, „Jesteś bogiem”, „Młyn i Krzyż”, „W ciemności”), Michał Śliwkiewicz – kierownik produkcji ds. lokacji („Zimna wojna”, „Ja teraz kłamię”, „Wspomnienie lata”) oraz Anna Szrama – zastępca dyrektora IF Silesia Film i Patrycja Młynarczyk – szefowa Silesia Film Commission, biorąc pod uwagę m.in. unikatowość i wyjątkowe walory filmowe zgłoszonych propozycji wybrała pięć finałowych lokacji, które staną do wyścigu o tytuł „Śląskiej Lokacji Filmowej 2020”.

O ostatecznym wyniku zdecydują sami mieszkańcy, którzy już od 18 lipca za pośrednictwem ANKIETY DO GŁOSOWANIA mogą oddać swój głos na wybraną przez siebie lokację. Głosowanie potrwa do 18 sierpnia; można oddać jeden głos dziennie z każdego IP komputera, przez cały czas trwania plebiscytu.

 

Finaliści Plebiscytu Śląska Lokacja Filmowa 2020:

PAŁAC DIETLA

 

Położony w Sosnowcu neobarokowy pałac to jedna z najpiękniejszych budowli rezydencjonalnych nie tylko na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, ale i całego Górnego Śląska. Wnętrza takie jak sala balowa, jadalnia, łazienka czy pokój fajkowy zachowały oryginalne wyposażenie i wystrój, które nadają im szczególnie wartościowy, unikatowy charakter.

NIKISZOWIEC

 

Katowickie osiedle robotnicze powstałe na początku XX wieku przy kopalni „Giesche” (obecnie niefunkcjonująca już Kopalnia Węgla Kamiennego „Wieczorek”). Dzięki wyjątkowemu układowi urbanistycznemu, charakterystycznej zabudowie z surowej czerwonej cegły i niezwykle malowniczemu wyglądowi zatrzymanej w czasie enklawy, Nikiszowiec przyciągnął już na Śląsk wiele ekip filmowych.

ZESPÓŁ SZKÓŁ WYŻSZYCH W RYBNIKU

 

Kampus studencki powstały na terenie 4,5-hektarowego kompleksu poszpitalnego przy ulicy Rudzkiej. Tworzą go zamiejscowe ośrodki największych śląskich uczelni, a przestrzeń jest połączeniem nowoczesnej infrastruktury z zabytkową architekturą.

MUZEUM HUTNICTWA CYNKU - WALCOWNIA

 

Wybudowana w 1904 roku w Katowicach – Szopienicach walcownia to zabytek wpisany w industrialne dziedzictwo regionu i współtworzący jego potęgę przemysłową. W hali głównej walcowni znajdują się liczne urządzenia objęte ochroną konserwatorską.

MIASTO CIESZYN

 

Jedno z najstarszych miast na Górnym Śląsku, którego pierwsze ślady sięgają VI-V w. p. n. e. Starówka otoczona kamienicami w barokowo-klasycystycznym stylu, przepiękna „Cieszyńska Wenecja”, Rynek, Plac Św. Krzyża wraz z klimatycznymi uliczkami i bujną zielenią tworzą wspaniały plener – jedno z najbardziej malowniczych miejsc w regionie.

 

 

Zwycięzca Plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2020, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięską lokację będzie można oglądać przez dwa tygodnie przed seansami filmowymi w katowickim Kinie Kosmos.

Więcej informacji na stronie Silesia Film Commission oraz oficjalnej stronie GŁOSOWANIA

 

Regulamin Plebiscytu Śląska Lokacja Filmowa 2020
SILESIA FILM