Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

17 września 2018

Zabierz dziecko do kina. Silesia Film dla najmłodszych i ich rodzin

W czasie deszczu dzieci się nudzą… Z pewnością nie w Katowicach i nie kiedy można wybrać się do kina. Jesień i początek zimy w kinach Instytucji Filmowej Silesia Film będzie obfitował w mnóstwo ciekawych wydarzeń i pokazów filmowych dla najmłodszych i ich rodzin. Oferta jest bogata i różnorodna, każdy znajdzie coś dla siebie.

22 września Stowarzyszenie Nowe Horyzonty i Kino Światowid zapraszają na piątą edycję Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. W tym roku impreza odbywa się w 21 miastach w Polsce pod hasłem „Ku nowej przygodzie”. W katowickim kinie Światowid będzie można obejrzeć osiem filmów, które w Konkursie głównym powalczą o nagrody Kwiatu Paproci. Są to propozycje dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat, w zależności od filmu. Wśród prezentowanych filmów znajdziemy trzy filmy animowane, każdy z nich zrealizowany w innej technice i stylu plastycznym: przepiękną animację o potędze nieograniczonej dziecięcej wyobraźni, czyli „Kapitan Morten i Królowa Pająków” (reż. Kaspar Jancis, Henry Nicholson, Riho Unt, Belgia, Estonia, Irlandia, Wielka Brytania 2018), ujmujące anime „Mirai” (reż. Mamoru Hosoda, Japonia 2017), udowadniające siłę rodzinnego ciepła i ogromną rolę bliskich relacji, których budowanie wymaga ciągłej pracy nad sobą oraz ekranizację znanych w Polsce szwedzkich kryminałów dla dzieci o przygodach komisarza policji ropucha Gordona i jego zastępcy – myszki Paddy („Gordon i Paddy” reż. Linda Hambäck, Szwecja 2017). Adaptacją szwedzkiej literatury dla dzieci jest również kolejna propozycja, tym razem film z pogranicza kina aktorskiego z elementami animacji, na podstawie bestsellerowego autora Svena Nordqvista, czyli „Pettson i Findus – Najlepsza Gwiazdka” (reż. Ali Samadi Ahadi, Niemcy 2016). Skandynawia kryminałem stoi, nie dziwi więc, że i dla najmłodszych widzów znalazła się odpowiednia propozycja. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica” (reż. Josephine Bornebusch, Szwecja 2018), czyli pierwszy film z cyklu o przygodach młodych detektywów, również wzorowanej na popularnej serii wydawniczej ze Szwecji.

Dla nieco starszych widzów (9+) przeznaczone są trzy filmy, które w niezwykle wyważony sposób, odwołując się do siły wyobraźni i uniwersalnych wartości, próbują pokazać dziecięcych bohaterów w obliczu niełatwych życiowych sytuacji i uczą, jak radzić sobie z trudnymi emocjami. „Jestem William” (reż. Jonas Elmer, Dania 2017) to niezwykła przygoda w małym miasteczku, z odrobiną gangsterskiego dreszczyku i małym-wielkim bohaterem, który odkrywa swoją siłę. „Łowcy czarownic” (reż. Raško Miljković, Macedonia, Serbia 2018), czyli wzruszająca historia o roli rodziny i o tym, jak dzięki uzdrawiającej mocy bliskości i bezgranicznej akceptacji każdy z nas może stać się superbohaterem. Na koniec nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale 2018 film „Supa Modo” (reż. Likarion Wainaina, Kenia, Niemcy 2017): rozważna i delikatna filmowa próba oswojenia tematów związanych z odchodzeniem.

Projekcje w ramach festiwalu Kino Dzieci potrwają do 29 września, a już następnego dnia Silesia Film zaprasza najmłodszych widzów wraz z rodzinami na Koszutkę. 30 września w Kinie Kosmos rusza jesienno-zimowa edycja cyklu RODZINA W KINIE. To niedzielne pokazy familijne: seans co drugą niedzielę o godz. 16:00. W programie filmy, które rozbawią zarówno dzieci, jak i rodziców. Otwarcie sezonu RODZINY W KINIE będzie obfitować w wiele atrakcji, wśród nich gra terenowa dla rodzin z dziećmi, warsztaty tworzenia ilustracji książkowych, warsztaty językowe, projekcje bajek krótkometrażowych. Filmem inaugurującym sezon będzie nagrodzona Cezarem animacja „Wielki zły lis i inne opowieści” (reż. Benjamin Renner, Patrick Imbert, Francja, Belgia 2018): trzy przezabawne historie z nie do końca standardowego życia zwierząt – mieszkańców małego gospodarstwa i sąsiadującego z nim lasu. Dodatkowo godzinę przed seansem (od godz. 14:30) gry i zabawy organizowane dla dzieci przez animatorkę w Galerii „Przed Seansem” . Oprócz tego  wiele innych wspólnych atrakcji dla dzieci i rodziców, jak wystawa ilustracji z książek dla dzieci (30.09 – 30.10), na której prezentowane są prace laureatów konkursu katowickiej ASP „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci” czy tegoroczne nowości: coniedzielne warsztaty prowadzone przez szkołę językową Profi-Lingua (14:30-16:00) oraz Kosmiczne Rozmowy Filmowe – raz w miesiącu wybranemu pokazowi filmowemu z cyklu RODZINA W KINIE będzie towarzyszyła dyskusja. No i przede wszystkim świetny wybór filmowych propozycji na niedzielne popołudnia. Wśród zaplanowanych tytułów znajdziemy takie filmy jak “Niesamowita historia Wielkiej Gruszki” (reż. Amalie Næsby Fick, Jørgen Lerdam, Philip Einstein Lipski, Dania 2017), “Duża ryba i Begonia” (reż.  Xuan Liang, Chun Zhang, Chiny 2016), “Spacer z dinozaurami” (reż. Barry Cook, Wielka Brytania 2013), “Mali bohaterowie” (reż. Anne Dauphine-Juliand, Francja 2018), “Pettson i Findus – Najlepsza Gwiazdka” (reż. Ali Samadi Ahadi, Niemcy 2016) i “Blanka” (reż. Kohki Hasei, Filipiny 2015).

Przypominamy również, że w Kinie Kosmos od trzech lat działa przygotowany specjalnie dla widzów odwiedzających kino ze swoimi pociechami specjalny KĄCIK DLA DZIECI. To miejsce pełne gier edukacyjnych, zabawek, kredek, puzzli, klocków, książek i książeczek, worków sako. Kącik jest swoistym placem zabaw – i to nie tylko wtedy, gdy rodzice przychodzą z dziećmi na film, ale codziennie, w godzinach otwarcia kina. Trzeba podkreślić, że wszystko zostało przystosowane do potrzeb dzieciaków, zarówno tych najmłodszych, jak i tych w wieku przedszkolnym. Tym samym kino Kosmos staje się miejscem jeszcze bardziej przyjaznym rodzinom z dziećmi.

Na zakończenie jest i coś dla mam (i nie tylko mam) z bardzo małymi dziećmi. Cykl SKOCZ Z BAJTLEM DO KINA w kinie Światowid został stworzony specjalnie z myślą o rodzicach i opiekunach z niemowlakami. W czasie seansu maluchy mogą przebywać z rodzicami na sali, która została do tego specjalnie przygotowana – ściszono dźwięk, przygaszono światło, przygotowano specjalny kącik dla najmłodszych z matami edukacyjnymi, zabawkami i przewijakiem. W każdy czwartek w samo południe rodzice mogą skorzystać z niepowtarzalnej okazji nadrobienia zaległości filmowych – a w repertuarze zawsze same ciekawe pozycje – jednocześnie nie rezygnując z opieki nad dzieckiem.

Szczegółowe informacje, opisy filmów oraz ceny biletów dostępne na stronach kin Instytucji Filmowej Silesia Film:

Kino Światowid

Kino Kosmos

Festiwal Kino Dzieci 

Bilety do nabycia w kasie kina Kosmos i Kina Światowid oraz na stronie filmowa.net(na pokazy z cyklu RODZINA W KINIE bilety będą dostępne przed terminem każdego z seansów).

Zapraszamy!

fot. kadry z filmów “Kapitan Morten i Królowa Pająków” oraz “Supa Modo”, materiały prasowe Festiwalu Kino Dzieci

SILESIA FILM