Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

13 września 2021

ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI W KINIE KOSMOS

Pamiętny Tomasz Siwek z „Zawróconego” Kazimierza Kutza czy Karol z „Białego” Krzysztofa Kieślowskiego; niezapomniany głos Shreka w kultowej animacji czy fenomenalny wykonawca piosenki aktorskiej. Aktor o niezwykłej skali talentu – od ról dramatycznych po komediowe – doceniany i obsadzany przez najważniejszych polskich reżyserów: Andrzeja Wajdę, Jerzego Hoffmana, Kazimierza Kutza, Wojciecha Marczewskiego czy Krzysztofa Kieślowskiego. I to właśnie przypadająca na 2021 rok 80. rocznica urodzin Kieślowskiego będzie okazją do spotkania się z jednym z jego ulubionych aktorów: w niedzielę, 19 września gościem Kina Kosmos będzie Zbigniew Zamachowski.

W ramach obchodów 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Kieślowskiego katowickie Kino Kosmos zaprosiło aktora, który dla Kieślowskiego stał się kimś niezwykle ważnym i odegrał istotną rolę w jego późnej twórczości filmowej. W 1988 roku, trzy lata po ukończeniu łódzkiej Filmówki, Zbigniew Zamachowski zagrał w ostatniej części słynnego „Dekalogu” Kieślowskiego rolę młodego muzyka rockowego. Wpisał się tym samym w ciąg swoich fantastycznych kreacji młodych buntowników, które w latach 80. przypadły do gustu szczególnie młodej publiczności. Takie były postaci stworzone w aktorskim debiucie – „Wielkiej majówce” (1981), w „Ucieczce” (1986), czy w głośnym „Zadzie wielkiego wieloryba” (1987) – debiucie fabularnym Mariusza Trelińskiego.
Stworzona przez Zamachowskiego w „Dekalogu” kreacja młodszego brata musiała na tyle mocno zachwycić Kieślowskiego, że kilka lat później, pracując już za granicą, w głównej roli drugiej części głośnego tryptyku „Trzy kolory” – filmie „Biały” (1994) – bez wahania obsadził jednego z najpopularniejszych aktorów znad Wisły, któremu partnerowała Julie Delpy.

W najbliższą niedzielę, 19 września w Kinie Kosmos o czasach współpracy z Krzysztofem Kieślowskim, pracy na planie filmowym i tajnikach zawodu aktorskiego ze ZBIGNIEWEM ZAMACHOWSKIM rozmawiać będzie filmoznawczyni dr Anita Skwara. Po spotkaniu zapraszamy na seans odrestaurowanej wersji „Dekalogu X” Krzysztofa Kieślowskiego ze Zbigniewem Zamachowskim w jednej z głównych ról.

 

19.09 | niedziela | 18.00 | Kino Kosmos

WOKÓŁ KIEŚLOWSKIEGO | Spotkanie ze Zbigniewem Zamachowskim i pokaz filmu „Dekalog X” | Polska 1988

Bilety dostępne w kasie Kina Kosmos i na Filmowa.net

Zapraszamy!

Zbigniew Zamachowski, fot. AT
SILESIA FILM