Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

8 stycznia 2021

Zbyszek. O fenomenie Zbigniewa Cybulskiego w najnowszym odcinku naszego podcastu rozmawiają Robert Talarczyk i Mariusz Ciszewski

Zbigniew Cybulski

Ikona, mit, symbol swojego pokolenia. Zbyszek Cybulski. Czy jeszcze go pamiętamy? A jeśli tak, to właściwie jaki jego obraz zachowaliśmy w pamięci? 8 stycznia 2021 roku, 54 lata po tragicznej śmierci Cybulskiego, Robert Talarczyk, aktor i reżyser teatralny, dyrektor Teatru Śląskiego oraz Mariusz Ciszewski – filmoznawca z Instytucji Filmowej Silesia Film rozmawiają o fenomenie jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, legendarnego Maćka z „Popiołu i diamentu” Andrzeja Wajdy. Zapraszamy na kolejny odcinek naszego podcastu ROZMOWY O KINIE.

Zbigniew Cybulski, rocznik 1927. Aktor filmowy i teatralny, współtwórca legendarnego teatrzyku studenckiego BIM-BOM, najbardziej znany z roli Maćka Chełmickiego w filmie Andrzeja Wajdy „Popiół i diament”. Ciemne okulary, wojskowa kurtka, „polski James Dean” – mówiono o nim, kiedy swoją ekranową obecnością, tak odmienną od wszystkiego, co dotychczas proponowało kino, rozsadzał ramy kadru. Skupiał uwagę, hipnotyzował intensywnością bycia: na ekranie i w życiu, w ciągłym biegu, rozedrganiu. Zachwycał, ale – być może – i irytował: reżyserów, którzy musieli umiejętnie obchodzić się z tym aktorskim żywiołem, a po „Popiele i diamencie” z trudem znajdowali role na miarę jego emploi; aktorów i aktorki z planu, których, zapewne wbrew własnym intencjom, przyćmiewał swoją innością. W czym tkwiła wyjątkowość Cybulskiego, która – z jednej strony zapewniła mu status ikony popkultury, bodaj jedynej, jaką miała polska kinematografia, z drugiej – mimo talentu i ambicji – uczyniła zakładnikiem mitu, który sam powołał do życia i który – w najbardziej tragiczny z możliwych sposobów – dopełnił się w mroźny styczniowy poranek 1967 roku na peronie wrocławskiego dworca kolejowego?

W wyjątkowym odcinku naszego podcastu ROZMOWY O KINIE o Zbigniewie Cybulskim w rocznicę jego tragicznej śmierci rozmawiają Robert Talarczyk, aktor i reżyser teatralny, dyrektor Teatru Śląskiego i Mariusz Ciszewski, filmoznawca z Instytucji Filmowej Silesia Film, współautor cyklu „Lekcje filmowe” w Kinie Kosmos.

Do posłuchania w sieci na Spotify i YouTube.

Zapraszamy!

SILESIA FILM