Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

24 kwietnia 2019

Zobacz, czy rozumiesz świat i czy świat rozumie ciebie. Ruszyła sprzedaż biletów na śląską edycję 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity w Katowicach

W środę, 24 kwietnia, w katowickim Kinie Kosmos odbyła się konferencja prasowa dotycząca pierwszej śląskiej edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. O idei festiwalu, programie, filmach konkursowych, oczekiwaniach i nadziejach związanych ze śląską edycją festiwalu opowiadali Artur Liebhart – dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity, Patryk Tomiczek – dyrektor Instytucji Filmowej Silesia Film organizatora śląskiej edycji festiwalu i Wojciech Kuczok – pisarz, scenarzysta, krytyk filmowy; juror Konkursu Głównego śląskiej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Program festiwalu  jest dostępny na stronach kin Instytucji Filmowej Silesia Film oraz na Filmowa.net. Bilety dostępne od dziś w kasach Kina Kosmos, Kina Światowid i Kinoteatru Rialto oraz na Filmowa.net.

Zobacz, czy rozumiesz świat i czy świat rozumie ciebie. 

Najnowszy dokument Wernera Herzoga, ostatni film Agnès Vardy, rewolucyjna produkcja reżysera „Władcy Pierścieni”; dokumenty o PJ Harvey, szalonych latach 60., wyzwoleniu kobiet czy życiu i twórczości kultowego projektanta mody Jean-Paula Gaultier. Tuż obok – intymne portrety małych  społeczności z różnych zakątków świata, poruszające wspomnienia Marka Edelmana, kameralne opowieści o rodzinie, relacjach człowieka z przyrodą, zwierzętami, ale także z technologią i przestrzenią, w której żyjemy. Dokumenty kreacyjne, eksperymenty formalne, aktualne tematy społeczne i polityczne; poszukiwanie prawdy o otaczającym nas świecie i próby znalezienia w nim miejsca dla siebie. Ponad czterdzieści najlepszych, wyselekcjonowanych filmów dokumentalnych z całego świata, dwa konkursy, w tym Konkurs Główny o Grand Prix Śląska – Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego, spotkania z twórcami, debaty i wydarzenia towarzyszące, pokazy dla dzieci w sekcji OKI DOKI. Dzięki współpracy Instytucji Filmowej Silesia Film i Festiwalu Filmowego Milllennium Docs Against Gravity w trzech katowickich kinach – Kinie Kosmos, Kinie Światowid i Kinoteatrze Rialto od 12 do 19 maja odbędzie się śląska edycja 16. Festiwalu Filmowego Milllennium Docs Against Gravity. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla pasjonatów kina, ale dla każdego, kto jest zainteresowany przemianami współczesnej rzeczywistości. 

W Katowicach obejrzymy filmy z dwóch konkursów festiwalowych: trzynaście dokumentów powalczy w Konkursie Głównym o Grand Prix Śląska – Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w wysokości 3000 euro, którą przyzna jury w składzie Wojciech Kuczok – pochodzący z Chorzowa prozaik, scenarzysta i krytyk filmowy, Mona Tusz – mieszkająca w Katowicach artystka, autorka murali i aktywistka miejska oraz Anna Szrama – zastępca dyrektora Instytucji Filmowej Silesia Film. Kolejnych dwanaście propozycji w Konkursie Co Jest Grane 24 będzie ubiegać się o nagrodę festiwalowej publiczności. Oprócz filmów konkursowych w programie festiwalu znalazł się bogaty zestaw dokumentów w sekcji pozakonkursowej, wśród nich rozmowa Wernera Herzoga z Michaiłem Gorbaczowem, dokumenty o architekturze i jej związkach ze sztuką czy psychologią („Duch Bauhausu”, „Diagnosis”), filmy dotyczące przemian w chińskim społeczeństwie i gospodarce – „Żółtego się nie nosi” i „Sojalizm” czy ujmująca „Daleka podróż za jeden uśmiech” –  pogodna historia o zmieniającej się relacji pary wspólnie podróżującej dookoła świata.

Spotkania, dyskusje, wydarzenia specjalne

Wybranym pokazom filmowym towarzyszyć będą dyskusje i spotkania z twórcami. 13 maja w Kinie Światowid dr Mariola Sułkowska-Janowska z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Śląskiego porozmawia z Jaśminą Wójcik, reżyserką kreacyjnego dokumentu poświęconego pracownikom legendarnej Fabryki Ursus. 14 maja po projekcji filmu „Sojalizm” w Kinoteatrze Rialto odbędzie się spotkanie z reżyserem i scenarzystą filmu Stefano Libertim, który jest także autorem ukazującej się właśnie książki “Władcy jedzenia”. Rozmowę poprowadzą twórcy Klubu Myśli Ekologicznej w Katowicach – prof. Piotr Skubała i dr Ryszard Kulik. 15 maja coś specjalnie dla miłośników tematyki górskiej: Kinoteatr Rialto razem z Klubem Wysokogórskim w Katowicach zapraszają na pokaz filmu „Ostatnia góra” o zimowej wyprawie narodowej na K2 w 2018 roku i towarzyszące projekcji spotkanie z reżyserem filmu Dariuszem Załuskim, polskim himalaistą i twórcą filmów o tematyce górskiej, które poprowadzi Alina Markiewicz. 15 maja w Kinie Kosmos przy okazji pokazu filmu „Ave Satan?” filmoznawczyni i badaczka kultury młodzieżowej Karolina Kostyra, oraz dr Mateusz Dąsal, antropolog religii, porozmawiają o współczesnych wizerunkach zła w popkulturze. 16 maja Silesia Film we współpracy z Rondem Sztuki i katowickim Geszeftem zapraszają do Kina Światowid na spotkanie z architektem Ryszardem Nakoniecznym i projektantem graficznym, historykiem sztuki Szymonem Bikiem wokół filmu „Duch Bauhausu”.  Dwa dni później, 18 maja, pokaz filmu „Diagnosis” Ewy Podgórskiej będzie punktem wyjścia dla debaty „Tożsamości miejskie. Tożsamość miast”, podczas której zaproszeni goście, wśród nich reżyserka filmu, zastanowią się nad tym, jak życie w mieście wpływa na tożsamość jednostek i społeczeństwa. Partnerem wydarzenia jest Instytut Filozofii Uniwersytetu Śląskiego. Ostatniego dnia festiwalu Kino Światowid będzie gościć Pawła Ziemilskiego, reżysera filmu „In Touch”. Z twórcą o jego filmie, niezwykłych bohaterach i zaskakującej koncepcji,  a także nowych mediach i wciąż aktualnych tematach relacji międzyludzkich porozmawia dr hab. Mariusz Wojewoda z Instytutu Filozofii UŚ.

16. Festiwal Filmowy Milllennium Docs Against Gravity potrwa do niedzieli, 19 maja. Uroczysta gala zakończenia festiwalu i wręczenie Grand Prix Śląska zwycięskiemu filmowi Konkursu Głównego odbędzie się 18 maja w Kinoteatrze Rialto.

Bilety do nabycia w kasach kin oraz na Filmowa.net i (od 27 kwietnia) na mdag.pl

Kino Kosmos

Kino Światowid 

Kinoteatr Rialto

SILESIA FILM