Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

21 kwietnia 2020

Zostań w domu i rozmawiaj o kinie. Silesia Film zaprasza na Domowy Klub Filmowy

Domowy Klub Filmowy

Brakuje wam rozmów o kinie? Tęsknicie za regularnymi spotkaniami w gronie miłośników X Muzy? Instytucja Filmowa Silesia Film, pamiętając o swoich widzach, postanowiła wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i tradycję dyskusji o filmach przenieść do sieci. 26 kwietnia rusza nowy projekt: Domowy Klub Filmowy. Na początek – porozmawiamy o genialnym kryminale Louisa Mallea „Windą na szafot”.

Na pierwsze spotkanie Domowego Klubu Filmowego zapraszamy już w najbliższą niedzielę, 26 kwietnia. Rozmowa rozpocznie się ok. godz. 20.30 na Facebooku Kina Kosmos, gdzie będą czekać na Was filmoznawcy: Natalia Kaniak i Mariusz Ciszewski, którzy podczas transmisji live będą opowiadać o filmie, moderować waszą dyskusję na czacie i odpowiadać na Wasze pytania. Film, którym Silesia Film inauguruje działanie Domowego Klubu Filmowego, to Windą na szafot” (1958) Louisa Mallea.

– Nie bez powodu wybraliśmy akurat ten film. Chcieliśmy, by była to propozycja, po którą z chęcią sięgną widzowie każdego z naszych kin: fani Światowidowego arthouse’u, Kosmosowej klasyki czy miłośnicy cyklu Kino.Jazz w Rialto, ale zwolennicy kina rozrywkowego. Bo „Windą na szafot” Malle’a to zarazem kino autorskie i artystyczne, zapowiadające francuską Nową Falę, ale również świetnie zrealizowane, trzymające w napięciu kino gatunkowe. Film Malle’a, należący już do klasyki kina, w momencie powstania był zupełnie nową jakością w kinematografii, wyróżniającą się nie tylko świeżością narracyjną, ale i nowatorską –  jazzową i improwizowaną – ścieżką dźwiękową w wykonaniu m.in. Milesa Davisa.

Dla wielu widzów, szczególnie tych regularnie odwiedzających kina studyjne, wizyta w kinie to nie tylko okazja do obejrzenia ciekawego filmu, ale także możliwość uczestnictwa w dyskusji, wymiany opinii czy poczucie bycia częścią społeczności kinomanów. Spotkania z twórcami i ekspertami, prelekcje, dyskusje o kinie i jego kontekstach – na to wszystko mogli zawsze liczyć widzowie prowadzonych przez Silesię Film kin studyjnych: Światowida, Kosmosu i Rialto w Katowicach, Bałtyku w Raciborzu i Janosika w Żywcu. Mimo że kina są aktualnie zamknięte, a wspólne zasiadanie w sali kinowej niemożliwe, pamiętamy o naszych widzach i dlatego stworzyliśmy miejsce w sieci, gdzie raz w tygodniu wszyscy miłośnicy kina wraz z prowadzącymi, ekspertami i znawcami kina, będą mogli się spotkać i podyskutować o wybranym filmie, dostępnym do obejrzenia w jednym z darmowych serwisów streamingowych. Film można będzie oczywiście obejrzeć wcześniej, w dogodnym dla siebie czasie, ale zachęcamy, by – wzorem tradycyjnych klubów filmowych – obejrzeć go tuż przed rozmową.

Film dostępny jest na www.vod.pl, a rozmowa w sieci startuje w niedzielę o 20.30 na Facebooku Kina Kosmos.

Zapraszamy!

SILESIA FILM