Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

2 lipca 2020

Zwyczajni niezwyczajni, czyli robimy film dokumentalny. Silesia Film zaprasza najmłodszych na kolejny odcinek „Domowego Studia Filmowego”

Domowe Studio Filmowe

Czy mama albo tata mogą zostać bohaterami filmu? A może babcia, która wieczorami czyta nam bajki, a sama przeżyła przygody tysiąc razy ciekawsze od tych z książek? Albo sąsiad, którego codziennie widzicie, kiedy wychodzi na spacer ze swoim psem? O tym, że każdy z nas, nawet z pozoru zwyczajny, ma w sobie potencjał na filmową historię i jak można ją ciekawie pokazać opowie Beata Dzianowicz, pochodząca ze Śląska reżyserka filmów dokumentalnych.

Wiemy już, że w filmie bardzo ważny jest bohater i jego historia, bo to dzięki nim film może się rozwijać, akcja się toczy, a my uważnie śledzimy to, co dzieje się na ekranie. Ale czy wiecie, że nie zawsze i nie w każdym filmie opowiedziana historia jest wymyślona? I że nie we wszystkich filmach postaci są fikcyjne i odgrywane przez aktorów? Właśnie taki inny rodzaj kina – kino dokumentalne, w którym poznajemy prawdziwych ludzi i ich rzeczywiste losy – w kolejnym odcinku Domowego Studia Filmowego pokaże nam reżyserka takich filmów – Beata Dzianowicz.

Dziewiąty odcinek „Domowego Studia Filmowego” do obejrzenia od 2 lipca na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz na kanale YouTube Instytucji Filmowej Silesia Film.

 

„Domowe Studio Filmowe” to przygotowany przez Silesię Film specjalnie z myślą o rodzinach z dziećmi cykl krótkich filmów, w których artyści i fachowcy z branży filmowej w przystępny sposób opowiadają najmłodszym o swojej pracy związanej z tworzeniem filmów. Zadają też dzieciom ćwiczenia i zachęcają do samodzielnych eksperymentów filmowych. W nagraniach wzięli udział czołowi polscy filmowcy, m.in. Bartosz Konopka, Marcel Sławiński oraz Joanna Macha. Filmy pojawiają się od 7 maja co tydzień na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz na kanale YouTube Instytucji Filmowej Silesia Film.

„Domowe Studio Filmowe” to już kolejny cykl filmów, które dla młodych kinomanów przygotowała Instytucja Filmowa Silesia Film podczas zamknięcia kin. Niedawno zakończył się projekt „Filmowe podróże z liskiem”, które wprowadzał dzieci i rodziców w tajniki tworzenia animacji filmowych, w tym animacji poklatkowej wykorzystując różne formy zabaw i ćwiczeń. 14 odcinków „Filmowych podróży z liskiem” nadal jest do zobaczenia na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz w serwisie YouTube na kanale Instytucji Filmowej Silesia Film.

Cykl „Domowe Studio Filmowe” powstaje w ramach projektu edukacyjnego „Rodzina w kinie”, realizowanego w Kinie Kosmos.

Patronem medialnym cyklu jest SILESIA DZIECI | www.silesiadzieci.pl

SILESIA FILM