Na zdjęciu tłum ludzi zmierzających na lotnisko Paryż Orly

HOME MOVIE DAY: ŚWIĘTO KINA DOMOWEGO W KATOWICACH

Podróż przez Europę śladem unikatowych archiwaliów filmowych, wspólne oglądanie amatorskich materiałów filmowych, warsztaty dla dzieci i… spotkanie z psem-podróżnikiem. W sobotę, 19 listopada w Kinie Kosmos odbędzie się tegoroczna edycja HOME MOVIE DAY.

Filmoteka Śląska zaprasza do Kina Kosmos na kolejną odsłonę Home Movie Day – święta kina domowego, które każdego roku obchodzone jest przez archiwistów i pasjonatów wąskich taśm analogowych (8 mm, super 8mm i 16 mm) w różnych zakątkach świata. Ideą wydarzenia jest zachowywanie filmów z domowych zbiorów, stanowiących bezcenne świadectwo czasów, ale także zebranie okruchów indywidualnych wspomnień, które uruchamiają się dzięki obrazom sprzed lat.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest podróżowanie i jego obrazy utrwalone na taśmie filmowej. Zobaczymy filmy pokazujące zarówno podróże po naszym kraju, jak i te zagraniczne.

Kluczowym punktem programu będzie projekcja amatorskich materiałów filmowych, udostępnionych przez mieszkańców Górnego Śląska i okolic. Filmy pokazane zostaną o 16.00 na dużym ekranie sali Solaris Kina Kosmos i komentowane będą przez autorów, bohaterów filmów lub członków ich rodzin.

O 18.00 odbędzie się wyjątkowy pokaz archiwalnych filmów amatorskich prezentujących podróż po Europie. Zestaw przygotowany przez Narodowe Archiwum Filmowe z Pragi przedstawia filmy, z których wiele zostało nagrodzonych na amatorskich konkursach filmowych w Czechosłowacji i za granicą. Podczas filmowej podróży po Europie, z Pragi do Havlíčkův Brod, obejmującej lata 1935-1988, odwiedzimy także Paryż, Cannes, Londyn, Berlin Zachodni i Kraków. Ta unikatowa filmowa podróż w czasie pozwoli zobaczyć, jak znane miejsca wyglądały w przeszłości i jak zmieniały się na przestrzeni lat.

Przed seansem odbędzie się spotkanie z podróżnikami Klaudią Jadwiszczyk i Łukaszem Lewickim oraz ich czworonożną przyjaciółką Inari z portalu „Dzika Droga”. Goście opowiedzą o amatorskim filmowaniu podróży, badaniu rdzennych kultur oraz o fascynacji surowością życia w naturze. Prelekcji towarzyszyć będzie pokaz ich autorskiego filmu „Nasza Arktyka”.

Podczas tegorocznej edycji Home Movie Day tradycyjnie nie zabraknie wydarzeń dla najmłodszych miłośników kina. O 15.00 w Galerii przed seansem w Kinie Kosmos odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Dobra robota! Tajemnice rzemiosła filmowego”, który przybliża najmłodszym tajniki zanikających zawodów filmowych. Tym razem uczestnicy warsztatów poznają pracę konserwatorki taśmy filmowej. Będą też mogli zwiedzić magazyny Filmoteki Śląskiej, a na pamiątkę każdy wykona zakładkę z taśmy filmowej. Warsztatom będzie towarzyszył pokaz filmu „Zima w parku”.

HOME MOVIE DAY | 19 listopada | 15.00 – 20.00 |  Kino Kosmos

PROGRAM

15.00 | Home Movie Day: Dobra robota! Tajemnice rzemiosła filmowego | 7 + | Galeria przed seansem | bilety: 10 zł

Osoby prowadzące: Zyta Poprawska, Karolina Iwanowicz, Małgorzata Dębniak
Czas trwania: 60 min

Uwaga! Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Zapisy przyjmujemy do 18.11.2022, do godz. 21.00 pod adresem: kasa@kosmos.katowice.pl. W treści maila prosimy o podanie imion i nazwisk opiekuna i dziecka oraz nazwy i terminu wydarzenia.

Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest podpisanie zgody na udostępnianie wizerunku.

16.00 | Przegląd filmów z domowych archiwów z komentarzem autorów bądź członów ich rodzin | Sala Solaris | bilety: 8 zł

18.00  | Projekcja filmu „Z Pragi do Havlíčkův Brod” oraz spotkanie z podróżnikami Klaudią Jadwiszyk, Łukaszem Lewickim i ich czworonożna przyjaciółką Inari z portalu „Dzika Droga” | Sala Solaris | bilety: 8 zł

Przed seansem odbędzie się spotkanie z podróżnikami Klaudią Jadwiszczyk, Łukaszem Lewickim i ich czworonożną przyjaciółką Inari z portalu „Dzika Droga”

Więcej informacji na stronie Kina Kosmos i na filmowa.net

Bilety do kupienia w kasie Kina Kosmos i na filmowa.net

Zapraszamy!

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|