"Metropolis" (1927) reż. Fritz Lang

„METROPOLIS” Z MUZYKĄ NA ŻYWO W KINOTEATRZE RIALTO. STARTUJE FILM I MIASTO VOL.4

Ekspresjonistyczne arcydzieło Fritza Langa będzie można zobaczyć na dużym ekranie już w najbliższą niedzielę, 26 czerwca, w katowickim Kinoteatrze Rialto. Pokazowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Rabbit on the Moon, a seans poprzedzi wystąpienie architektki i urbanistki Agnieszki Labus, która opowie o wizjach miasta przyszłości. Wydarzenie zainauguruje tegoroczną, czwartą już edycję cyklu FILM I MIASTO organizowanego przez Instytucję Filmową Silesia Film we współpracy z katowickim oddziałem SARP.

MIASTO PRZESZŁOŚCI – MIASTO PRZYSZŁOŚCI

Tytułowe Metropolis z filmu Langa z 1927 roku to miasto przyszłości – skonstruowane na wzór doskonale działającej utopii opartej na ścisłym podziale klasowym: na zarządzających miastem intelektualistów i utrzymujących miejską machinę w ruchu robotników. Kiedy syn miejskiego dyktatora trafia do robotniczych podziemi i spotyka tam charyzmatyczną Marię, ustalony porządek Metropolis zaczyna się dramatycznie zmieniać.

Film Langa to jedno z najważniejszych dzieł kina niemego i jeden ze sztandarowych filmów niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, odwołujący się do tematyki i estetyki science-fiction i wpisujący się w panującą ówcześnie fascynację maszynami i nowoczesnością. Warstwa wizualna filmu, pokazująca spektakularne w swej architekturze miasto przyszłości, inspirowana była rozświetlonym światłami nocnym Nowym Jorkiem, którego widok zrobił na Langu ogromne wrażenie. Filmowe Metropolis z 1927 roku – z podziałem na górne i dolne miasto, kompozycją budynków, montażem filmowym nie tylko stworzyło jeden z najbardziej ikonicznych wizerunków miasta przyszłości, do którego kino i popkultura nawiązuje do dziś (mroczne Gotham City, utrzymane w klimacie noir dystopijne Los Angeles z „Łowcy androidów” czy teledysk zespołu QUEEN do utworu „Radio Gaga”), ale też symbolicznie – poprzez układy architektoniczne odzwierciedlające podziały społeczne – było bardzo ważnym głosem na temat świadomości i przemian społecznych, przenosząc dyskusję o architekturze, urbanistyce i estetyce na poziom rozważań socjologicznych, psychologicznych, historycznych i politycznych.

Film zobaczymy z towarzyszeniem muzyki na żywo w wykonaniu Rabbit on the Moon, która idealnie wpisuje się w futurystyczny klimat filmu, nadając mu dodatkowy wymiar.

Niedzielny pokaz filmu poprzedzi wystąpienie architektki i urbanistki dr inż. arch. Agnieszki Labus: HIPER-miasto. Prognozowanie miasta przyszłości.

FILM I MIASTO VOL. 4: PRZEBUDOWA

FILM I MIASTO to cykliczne wydarzenie organizowane przez Instytucję Filmową Silesia Film oraz katowicki oddział SARP. Łączy w sobie wątki urbanistyki, architektury oraz refleksji nad przestrzenią miejską i jej funkcjami, a także kina, które te tematy podejmuje i ilustruje. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji FILM I MIASTO jest PRZEBUDOWA – rozumiana zarówno dosłownie, jak i metaforycznie: w kontekście kulturowym czy socjologicznym, ale wciąż osadzonym w tematyce miasta.

W tym roku wraz z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się, jak zmieniały się poszczególne miejsca i obiekty w przestrzeniach miejskich i jak wpływało to na redefinicję ich funkcji oraz wymiar estetyczny. Będziemy analizować zmianę oczekiwań wobec przestrzeni miasta, które w obliczu zagrażających nam kryzysów, przemian społecznych czy środowiskowych powinny dawać ukojenie i wspierać mieszkańców.

W ramach wydarzenia odbędą się dyskusje, pokazy filmowe, warsztaty dla dzieci i wycieczki miejskie. W rozmowach wezmą udział architekci, aktywiści miejscy, urbaniści, socjologowie oraz mieszkańcy. Na uczestników wydarzenia FILM I MIASTO vol. 4 czekają m.in. na filmy Wima Wendersa z prelekcjami filmoznawców i architektów, dwie debaty skupione wokół tematu przebudowy oraz wycieczki miejskie, które będą okazją do spojrzenia na naszą lokalną przestrzeń z zupełnie innej perspektywy. Uczestnicy wydarzeń poznają historię planowanej przed laty przebudowy stołecznego Pałacu Kultury i Nauki oraz architektonicznych przemian katowickiego Kina Kosmos i Spodka. Będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po Akademii Muzycznej w Katowicach i Śląskim Planetarium, które w ostatnim czasie stały się obiektami przebudowy.

Szczegółowy program FILM I MIASTO vol.4 TUTAJ

26.06 | NIEDZ | 19.00 | Kinoteatr Rialto

MIASTO PRZESZŁOŚCI – MIASTO PRZYSZŁOŚCI | 160 min

  • uroczysta inauguracja cyklu FILM I MIASTO vol.4
  • wystąpienie dr inż. arch. Agnieszki Labus: HIPER-miasto. Prognozowanie miasta przyszłości
  • pokaz filmu „Metropolis” (1927) Fritza Langa z muzyką na żywo w wykonaniu Rabbit on the Moon

BILETY: 20 | 22 zł do nabycia w kasie Kinoteatru Rialto i na Filmowa.net

dr inż. arch. Agnieszka Labus – architektka i urbanistka, adiunktka w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Inicjatorka i prezeska Fundacji Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+), pierwszego w Polsce laboratorium zajmującego się innowacyjnym podejściem do projektowania w kontekście potrzeb starzejącego się społeczeństwa (lab60plus.pl) oraz kolektywu Era Nowej Starości (ENS) przygotowującego do przyszłości (starości) młode pokolenia Polek i Polaków (eranowejstarosci.pl). 

Autorka wielu opracowań naukowych i współautorka ekspertyz m.in. na temat budownictwa senioralnego i projektowania uniwersalnego. Koordynatorka wielu projektów, m.in. modelu wdrożenia i zasiedlenia pierwszego w Polsce Domu Wielopokoleniowego w Łodzi, koncepcji odnowy 41 gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) w kontekście zmian demograficznych.

Absolwentka największego rządowego programu wspierania innowacyjności w nauce TOP 500 Innovators (MNiSW), który zrealizowała na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Laureatka licznych nagród naukowych, w tym: Nagrody Naukowej „Polityki” (2014), Stypendium dla wybitnych młodych naukowców MNiSW, Stypendium „START” FNP. Odbyła zagraniczne staże naukowe i szkoleniowe: we Francji, w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii i w Hiszpanii. 

Od lat realizuje misję na rzecz miasta przyjaznego starzeniu wobec potrzeb teraźniejszych ale i przyszłych pokoleń.

Rabbit on the Moon – czyli Michał Wajdzik-Radziejowski – katowicki producent muzyki elektronicznej, tworzący w klimacie down tempo, EDM, IDM, ambient. Do swojego autorskiego projektu przemyca fascynację orientem i rockową przeszłość, szukając swojej własnej drogi. Zaangażowany w tematy ekologii i ochrony praw zwierząt, jest również współtwórcą autorskich teledysków (między innymi techniką miniatur) poruszających koegzystencję człowieka i natury. Na stałe współpracuje z Princess Ana, katowicką VJ tworząc wspólnie audiowizualne doświadczanie: kolaż rzeczywistości z wyobraźnią, dźwięku z obrazem. Oprócz solowych koncertów współpracuje z teatrem (Teatr Śląski, projekty dla Industriady, Scena Robocza), a także tworzy muzykę na żywo do filmów („Metropolis”, „Człowiek z kamerą”). To także muzyczna strona duetu The Party Is Over.

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|