ŻYWIOŁY KINA. TWÓRCZA MOC PRZYRODY

ŻYWIOŁY KINA. TWÓRCZA MOC PRZYRODY.

PRZYNIEŚ SWOJE FILMY DO FILMOTEKI ŚLĄSKIEJ!
W związku z nowym projektem „Żywioły kina. Twórcza moc przyrody” Filmoteka Śląska w Katowicach ogłasza zbiórkę amatorskich filmów z przyrodą i żywiołami

Kontrastem dla wody jest ogień, ziemia i powietrze. Taką klasyfikację ustalono straszliwie dawno – wtedy, kiedy ludzie nie umieli się doliczyć wszystkich żywiołów, bo – o dziwo – jest ich o jeden więcej. Piątym żywiołem jest ludzka zdolność fantazjowania. – Władysław Hasior

W sierpniu Instytucja Filmowa Silesia Film startuje z nowym projektem. „Żywioły kina. Twórcza moc przyrody” to zaprojektowane z rozmachem dwuletnie wydarzenie, które odbywać się będzie jednocześnie w kinach Instytucji w Katowicach – w Kinie Kosmos i Kinie Światowid, w Kinie Janosik w Żywcu i Kinie Bałtyk w Raciborzu, w przestrzeniach wokół nich oraz w prowadzonej przez Silesia Film Filmotece Śląskiej. Na Górnym Śląsku, kojarzonym z przemysłem i industrializacją, podejmujemy działania i otwieramy dyskusję o roli i znaczeniu przyrody: w ramach idei zielonej transformacji chcemy – poprzez kino – przywracać i ożywiać więzi łączące człowieka z naturą i przyrodą. Skupimy się na czterech żywiołach: ogniu, wodzie, powietrzu i ziemi, które funkcjonują w naszym życiu dosłownie oraz jako znaki w kulturze i symbole kształtujące myślenie o świecie.

Przyświeca nam myśl Władysława Hasiora – że piątym żywiołem jest ludzka zdolność fantazjowania. A co bardziej niż kino pobudza naszą wyobraźnię? Może być środkiem do realizacji najśmielszych fantazji i medium przez które możemy w nich zbiorowo i indywidualnie uczestniczyć, a zarazem rzetelnym zapisem rzeczywistości wokół nas i narzędziem jej twórczego przekształcania.

Międzypokoleniowe i interdyscyplinarne „Żywioły kina. Twórcza moc przyrody” to rozpisane na dwa lata cykliczne pokazy filmów podejmujących tematykę związków człowieka z naturą – zarówno klasyki filmowej spod znaku Wernera Herzoga i Petera Weira, jak i zupełnie nowych i premierowych propozycji. Ale także prelekcje, spotkania z ekspertami – filmowcami, filmoznawcami, naukowcami, przyrodnikami, warsztaty dla najmłodszych i wydarzenia integrujące lokalną społeczność: spacery miejskie, działania w terenie; wreszcie – zbiórki archiwalnych filmów amatorskich, które – odrestaurowane i scyfryzowane – pokażemy na naszych kinowych ekranach.

W związku z tym ostatnim – Filmoteka Śląska już teraz zaprasza i zachęca wszystkich amatorów i amatorki filmowania do przejrzenia swoich domowych archiwów w poszukiwaniu filmów skupionych na przyrodzie, ogniu, wodzie, powietrzu lub relacjach człowieka z nimi. Mogą to być amatorskie filmy fabularne, eksperymentalne czy zapisy codzienności. Ważny jest nośnik: szukamy filmów utrwalonych na kasecie VHS lub taśmie filmowej. Zebrane filmy – odrestaurowane i scyfryzowane przez zespół Filmoteki Śląskiej – pozwolą nam stworzyć wspólną filmotekę pięciu żywiołów – archiwum zapisanych na taśmie relacji ludzi z przyrodą. W dalszej części projektu filmy, za zgodą właścicieli, wykorzystane zostaną w trakcie warsztatów, a same filmy pokażemy w kinie na specjalnym seansie z udziałem autorów prezentowanych filmów.

Wszystkich chętnych do przekazania swoich amatorskich filmów zapraszamy do kontaktu: a.tuziak@filmotekaslaska.pl lub k.kopel@filmotekaslaska.pl tel. 32 351 12 20, wew. 201.

Organizatorzy projektu zastrzegają sobie możliwość wyboru filmów spośród wszystkich zgłoszonych i pozyskanych nagrań.

Do zobaczenia na ekranie!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|