Filmy fabularne

Chce się żyć

Drugi film kinowy Macieja Pieprzycy, “Chce się żyć”, na podstawie własnego scenariusza, inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami. Opowiedziana w tragikomiczny sposób historia cierpiącego na porażenie mózgowe mężczyzny, który wbrew przeciwnościom losu, stara się znaleźć szczęście. Wyposażony w duży ładunek pogody ducha, chęci do życia i przekonania, że wszystkie ograniczenia można pokonać. 

Jesteś bogiem

Oczekiwany od ponad dekady, film o członkach legendarnej grupy hip-hopowej “Paktofonika”. Historia o trzech chłopakach ze Śląska, którzy próbują zaistnieć w świecie bezlitosnych wytwórni i biznesu muzycznego. Tryumfator Gali Nagród “Złote Kaczki”- otrzymał nagrody za: najlepszy polski film oraz scenariusz sezonu 2011/2012. Ponadto tytułem najlepszego aktora sezonu 2011/2012 nagrodzono Marcina Kowalczyka, odtwórcę głównej roli. 

Kret

Zaliczony przez selekcjonerów Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni do ścisłego grona „ekstraklasy polskiego kina” obraz Rafaela Lewandowskiego „Kret” to rarytas krajowej kinematografii – thriller atrakcyjnie opowiadający o współczesnych bohaterach zmagających się z mrocznymi tajemnicami swoich najbliższych.Docenioya również poza granicami kraju (festiwale Cinéma du Réel, w Paryżu i New Documentaries – MOMA w Nowym Jorku), pełna niespodziewanych zwrotów akcji historia Pawła, którego rodzinne szczęście z dnia na dzień zatruwa artykuł szkalujący dobre imię jego ojca i wspólnika w interesach. Paweł rozpoczyna prywatne śledztwo, by odkryć prawdę i oczyścić ojca z zarzutów.Jak daleko posunie się on, aby ochronić swoich bliskich?

Piąta pora roku

„Piąta pora roku” to dramat obyczajowy przedstawiający historię dwojga ludzi z różnych sfer społecznych- emerytowanego górnika i nauczycielki, zapraszających nas do podróży sentymentalnej, odkrywającej uroki Śląska, ale i mówiącej o pragnieniach dojrzałych ludzi. To przewrotny film drogi, w którym możemy odnaleźć gorzką refleksję o niewykorzystanych możliwościach, ale i nieco złudną nadzieję, że ciągle czekają na nas nowe niespodzianki od losu. Obraz był prezentowany w ramach Panoramy Polskiego Kina na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zobaczymy w nim wspaniałą grę Ewy Wiśniewskiej i Mariana Dziędziela a także m.in.: Andrzeja Grabowskiego, Agnieszki Mandat, Leszka Lichota i Natalii Rybickiej. 

Senność

Kolejny film Magdaleny Piekorz, zdobywczyni Grand Prix na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film “Pręgi”.”Senność”, drugie w dorobku autorki dzieło,jest opowieścią o losach trójki bohaterów: młodego pisarza, utalentowaniej aktorki i początkującego lekarza. Ludzi z pozoru tak różnych łączy emocjonalna stagnacja, poczucie niekontrolowania własnego życia.Losy bohaterów tak od siebie różnych niespodziewanie przetną się. Każdy pod wpływem impulsu zbudzi się od życia,próbując zerwać z dotychczasowym stanem rzeczy, podejmując wyzwanie pójścia własną drogą, budząc się z emocjonalnie letargicznego snu.Czy starczy im sił, odwagi i czasu do skorzystania z szansy, jaką przynosi im życie?

Młyn i krzyż

Za sprawą najnowszych osiągnięć techniki Lech Majewski ożywił słynny obraz “Droga Krzyżowa” Bruegla. Podczas trzyletniej produkcji zastosowano rozwiązania znane z “Labiryntu Fauna”, czy “Avatara”. Twórcom udało się wygenerować komputerowy obraz wyjątkowo zbliżony do wizji malarskiego oryginału. W roli Bruegla wystąpił Rutger Hauer, a na ekranie towarzyszy mu m.in. Michael York wcielający się w postać bankiera Jonghelincka.

Wszystkie kobiety Mateusza

Pewnego dnia, dość niespodziewanie, trochę przypadkowo i banalnie umiera Mateusz. Wydarzenie to rozpocznie lawinę zdarzeń, które do góry nogami wywrócą życie małego, cichego i spokojnego miasteczka. “Wszystkie kobiety Mateusza” to opowieść o niewierności i jej konsekwencjach, o umieraniu, o kobietach i o małym miasteczku To dowcipne, oryginalne i pełne uroku oswajanie śmierci poprzez miłość. Cała historia opatrzona zdjęciami Adama Sikory, wielokrotnie nagradzanego prestiżowymi nagrodami.

Ewa

„Ewa” to poruszający film o silnych relacjach emocjonalnych między kobietą i mężczyzną, którzy muszą żyć normalnie w nienormalnych warunkach. W obliczu grożącej rodzinie biedy w tytułowej bohatercie budzi się charakterystyczna dla kobiet siła do walki o to, co dla niej najważniejsze – o dzieci, dom, stabilizację, o możliwość godnego życia. Film jest pretekstem do analizy otaczającej nas, często trudnej, rzeczywistości i relacji międzyludzkich. Jest także bodźcem do ukazania zmagań rodziny ze światem, w jakim przyszło im żyć, z otoczeniem i z własnymi emocjami, bólem, lękami i moralnością.Film jest laureatem konkursu “Nowe Filmy Polskie”, a także otrzymał 5 nominacji do Nagrody Złotej Kaczki w 2011 roku. 

Laura

Jednej rodziny i dwóch dramatów, toczących się równolegle. “Laura” to obraz oparty na autentycznych wydarzeniach, do których doszło w lutym 2006 roku w Rudzie Śląskiej. W kopalni Halemba wybuchł wtedy metan powodując przysypanie 30-letniego metaniarza Zbigniewa Nowaka. W tym samym czasie w walce o przetrwanie bierze udział jego córka, tytułowa Laura, u której jakiś czas przed wypadkiem ojca wykryto poważną chorobę. Czy kolejne dni przyniosą szczęśliwe rozwiązanie obu tych historii? 

Zgorszenie publiczne

Pełnometrażowy debiut Macieja Prykowskiego to żywiołowa komedia o małym osiedlu familoków i spojrzenie na jego mieszkańców- trochę realne, trochę magiczne, ale bardzo ludzkie i ciepłe. Bohaterowie wiodą spokojne życie, upływające na popijaniu piwa i wspominaniu starych dobrych czasów.Porządek zakłóca pojawienie się „zgorszyciela”, co wywoło całą serię komiczno-romantycznych zdarzeń. W jednym filmie odnajdziemy wszystko, czego oczekuje widz: miłość, zabawę, chwilę wzruszeń, obserwację psychologiczną i charakter regionu, o którym opowiada. 

Dziadek piaskowiec

„Dziadek Piaskowiec” to surrealistyczna, nieco groteskowa legenda zrealizowanego w ramach programu edukacyjnego “Nowe Legendy Miejskie Śląska”, którego celem jest upowszechnianie wśród dzieci inicjatyw artystycznych, uruchamianie wyobraźni, pogłębianie związków z miejscem zamieszkania, ale przede wszystkim przygoda z literaturą i filmem. Panujący w dzielnicy Zanadka w Zabrzu, Dziadek Piaskowiec Alojzy, całkowicie zawładnął jego mieszkańcami, a większość zwierząt zamienił w piasek. Pozostała mała grupa zwierzęcych rebeliantów, którzy nie mając już gdzie się schować, postanawia rozprawić się z tyranem.

UFO w Piekarach

Rodzice dziewięcioletniego Karola wpadają na doskonały pomysł, jak sprawić, by ich syn był grzeczny. Przekupują go upragnionym prezentem o nazwie AKX, reklamowanym w telewizji jako nadzwyczajna zabawka. Problem w tym, że reklama nie kłamie… Film zrealizowany na podstawie opowiadania uczniów szkoły w Piekarach Śląskich, w ramach projektu filmowego Nowe Legendy Miejskie – edycja śląska.