Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

KAZIMIERZ KUTZ. DESTYNACJE. Wystawa plenerowa

30 maja na Placu Kwiatowym katowickiego Rynku miała premierę wystawa plenerowa poświęcona twórczości filmowej Kazimierza Kutza. Wystawa KAZIMIERZ KUTZ. DESTYNACJE została zrealizowana przez Instytucję Filmową Silesia Film w Katowicach, organizatora cyklu wydarzeń i pokazów filmowych w ramach projektu „Rok z Kazimierzem Kutzem” i jest jednym z wydarzeń specjalnych towarzyszących pełnej retrospektywie filmów śląskiego reżysera, która od stycznia do grudnia 2019 roku trwa w katowickim Kinie Kosmos.

Polska okiem przenikliwego obserwatora: w krzywym zwierciadle, ale i czułym spojrzeniu

Na wystawie prezentowane są fotosy z dziewiętnastu filmów fabularnych Kazimierza Kutza, począwszy od jego debiutu z 1958 roku – „Krzyża Walecznych”, po ostatni film reżysera – „Pułkownik Kwiatkowski” z 1995 roku. Tematem wystawy jest motyw MIEJSCA w twórczości filmowej śląskiego reżysera, rozumiany na wiele sposobów: jako konkretna lokalizacja, miejsce akcji filmu, miejsce w czasie i historii, miejsca przeznaczenia czy przestrzenie. Prezentowanym w układzie chronologicznym zdjęciom towarzyszą opisy (w języku polskim i angielskim), układając się w opowieść o miejscach i ich znaczeniu w twórczości filmowej Kazimierza Kutza.

(…) Miejsca i przestrzenie w filmach Kazimierza Kutza, wykraczając poza swoje dosłowne znaczenia i funkcje, przemawiają indywidualnym głosem obrazów. Zniszczone budynki i milczące krajobrazy, rodzinne domy, w których celebruje się tradycję i prawdziwe życie, malownicze miasteczka i samotne miasta. Śląsk, Warszawa, bezimienna prowincja. Polska okiem przenikliwego obserwatora: w krzywym zwierciadle, ale i czułym spojrzeniu. (…) [z tekstu wstępnego wystawy]

Wystawę KAZIMIERZ KUTZ. DESTYNACJE na katowickim Rynku można było oglądać do 18 czerwca. Później ekspozycja stała przed Kinem Kosmos (19 – 28 czerwca), skąd pojechała do Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, gdzie będzie częścią odbywającego się 29 czerwca wydarzenia „Powstańcze ślady w filmie Sól ziemi czarnej”. Przez cały lipiec wystawa będzie prezentowana na terenie katowickiej Fabryki Porcelany. W kolejnych miesiącach wystawę będzie można oglądać w różnych miejscach Katowic i kraju.

 

Projekt został objęty mecenatem Miasta Katowice.

Patroni medialni: Radio Katowice, Dziennik Zachodni i Nasze Miasto

Zdjęcia wykorzystane na wystawie pochodzą z serwisu fotograficznego FOTOTEKA Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego www.fototeka.fn.org.pl

 

fot. Radosław Kaźmierczak

SILESIA FILM